Zahr. tisk: Odsouzení imigranta z Kolína nad Rýnem; USA mohly střílet po ruských letounech

V německém Kolíně nad Rýnem byl vynesen první bezpodmínečný trest nad uprchlíkem v souvislosti s oslavami Nového roku, všímají si zahraniční média. Mladý Alžířan stráví rok ve vězení za krádež peněženky ve shromáždění před hlavním nádražím. Světové média dále informují o varování amerického ministra zahraničí, podle kterého mohlo americké námořnictvo legálně střílet po letounech Ruska.

Soud v německém Kolíně nad Rýnem vynesl první bezpodmínečný trest nad imigranty, kteří páchali o Silvestru hromadnou trestnou činnost. Jedenadvacetiletý Alžířan dostal rok vězení za krádež peněženky ve shromáždění před hlavním nádražím, kde docházelo i k sexuálním útokům na místní ženy.  Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, tresty související se silvestrovskými delikty se začaly udělovat už v únoru. Zatím se ale jednalo pouze o podmínečná potrestání.

 

Při dosud  nejhlasitější prezidentské debatě se střetli demokratičtí uchazeči o nominaci do Bílého domu. Hillary Clintonová a Bernie Sanders na sebe v televizní diskusi místy křičeli současně, takže je moderátor musel krotit. Podle agentury Reuters Sanders kritizoval zejména úsudek Clintonové, která hlasovala pro invazi do Iráku a nechala si platit za přednášky od finančnických firem z Wall Streetu.

 

Americký týdeník Time referuje o napětí mezi uprchlíky, kteří uvízli na řeckém ostrově Chios. V místním azylovém centru jsou ilegální migranti, kteří se po dohodě Angely Merkelové s Tureckem musejí rozhodnout, zdali požádají o azyl v Řecku, nebo budou deportováni do Turecka. Reportéři mluví s Afghánci, kteří jsou ochotni namísto plánovaného Německa požádat o azyl v Řecku, nikdo jim ale neřekne, jestli se úřední pohovor bude konat za měsíc nebo za dva. Uprchlický tábor na ostrově se mezitím proměnil na jakousi zadržovací vazbu, a mezi uprchlíky se množí nepokoje, poznamenává týdeník.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry varoval, že jednotky amerického námořnictva v Baltském moři mohly legálně střílet po letounech Ruska. Ty na ně totiž počátkem týdne úmyslně nalétávaly v Baltském moři nedaleko ruské enklávy Kaliningradu. Podle americké strany se jednalo o simulované útoky, které od éry studené války nejsou mezi Ruskem a USA běžné. Německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že napětí mezi Moskvou a NATO se zhoršilo s ukrajinskou krizí a plánovaným zvýšením vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance ve východní Evropě, včetně Baltského moře. Ruské ministerstvo obrany jakoukoli provokaci popírá.

 

Po zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů soustředila britská neziskovka Oxfam pozornost na offshorové fondy amerických firem. Jak vyplývá z její zprávy, kterou otiskuje britský deník The Guardian, americké společnosti mají v daňových rájích uloženy triliony dolarů. Jako nejvýraznější investice zmiňuje 181 miliardu firmy Apple, 119 miliard společnosti General Electric nebo 108 miliard počítačového Microsoftu.

 

Jižní Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, které si vyžádalo životy nejméně devíti lidí. Desítky tisíc lidí byly evakuovány před otřesy o síle 6,4 Richterovy stupnice, které zasáhly hlavně jihočínský ostrov Kjúšu a město Mašiki. Zprávy o mrtvých a raněných potvrdili portálu Deutsche Welle pracovníci Červeného kříže.

 

Severokorejské armádě nevyšel test balistické rakety. Podle vojenských zdrojů Jižní Koreje a Spojených států selhal pokus o odpálení rakety středního doletu, která měla být další demonstrací síly. Podle jihokorejských zdrojů dnes ráno severní sousedé testovali střelu Musudan zvanou též BM-25, která se odpaluje z nákladního automobilu. Pchjong-jang letos několikrát otestoval rakety s teoretickým doletem do Japonska, Austrálie nebo na Aljašku. Kvůli těmto pokusům už mezinárodní společenství zpřísnilo proti Severní Koreji sankce.

 

Britské úřady upozornily, že budou pokutovat o víkendech  častokrát opuštěné silniční opravy. Vláda chystá legislativu, která umožní udělit pokutu pět tisíc liber stavební firmě, která smluvenou opravu nebo stavbu komunikace přes víkend nechává ležet ladem. Londýnský deník The Times upozorňuje, že podobné prodlevy povážlivě zpomalují růst tamní ekonomiky.

Zahr. tisk: Odsouzení imigranta z Kolína nad Rýnem; USA mohly střílet po ruských letounech Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.