Zahr. tisk: Obama navrhuje vyšší zdanění ropy; ceny ropy zůstanou na nízké úrovni až 10 let

Světová média dne 9. února informují o tom, že americký prezident Barack Obama v rozpočtu na rok 2017 navrhuje vyšší zdanění ropy, které se pak využije k financování infrastruktury. Média dále píší o tom, že ceny ropy zůstanou na nízké úrovni až deset let

Francouzské Národní shromáždění včera večer schválilo první článek návrhu ústavní změny týkající se výjimečného stavu. Návrh po dlouhé debatě odsouhlasila pouhá čtvrtina přítomných poslanců, píše francouzský deník Le Figaro. Další navrhovanou změnou je zákaz rozpuštění Národního shromáždění po dobu trvání výjimečného stavu, který prosazuje socialistická strana. S tímto opatřením nicméně nesouhlasí francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého bude třeba tuto problematiku znovu projednat. Schválením návrhu o výjimečném stavu by úřady získaly větší pravomoce v boji proti terorismu. Ochránci lidských práv nicméně varují, že navrhované změny ústavy budou narušovat práva občanů, dodává server Deutsche Welle.

 

Při čelní srážce dvou osobních vlaků v jižním Bavorsku u města Bad Aibling zemřelo nejméně osm lidí a dalších 150 utrpělo zranění. Server Deutsche Welle dále upřesňuje, že k incidentu došlo dnes v ranních hodinách. Jeden z vlaků vykolejil a několik vagónů se převrátilo. Příčina tohoto největšího vlakového neštěstí v regionu za poslední roky se vyšetřuje. Někteří z cestujících zůstali uvězněni ve vraku.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová je šokována ruským angažováním v syrské občanské válce. Jak informuje britský deník The Times, útoky ruských vzdušných sil na podporu režimu prezidenta Bašára Asada v severní Sýrii v oblasti města Aleppo podle Merkelové způsobily humanitární krizi a 40 tisíc lidí donutily uprchnout k turecké hranici. Německá kancléřka během své návštěvy Turecka upozornila, že Rusko jedná v rozporu s rezolucí OSN podepsanou v prosinci, která zakazuje bombardování civilního obyvatelstva.

 

Podle kanadského deníku National Post kanadský premiér Justin Trudeau včera na tiskové konferenci v Ottawě uvedl, že Kanada 22. února ukončí letecké údery proti pozicím Islámského státu v Iráku a Sýrii. Trudeau v předvolební kampani slíbil, že stáhne šest stíhaček zapojených do bojů mezinárodní koalice. Kanada nicméně ztrojnásobí počet svých speciálních jednotek v Iráku a soustředí se zejména na humanitární aspekty.

 

Americký prezident Barack Obama v rozpočtu na rok 2017 navrhuje vyšší zdanění ropy, které využije k financování infrastruktury, všímá si francouzský deník Le Monde. Podle návrhu by americká vláda přijala z každého barelu ropy vyrobené ve Spojených státech 10 dolarů. Za předpokladu denní produkce 9 milionů barelů ropy by tak americká vláda touto daní získala 32 miliard dolarů ročně. Finance by pak investovala do projektů mostů, dálnic, rychlovlaků nebo do výzkumu a vývoje elektromobilů či bezpilotních vozidel. Obama však o tomto návrhu musí ještě přesvědčit republikánskou většinu amerického Senátu.

 

Server francouzské rozhlasové stanice RFI se věnuje zprávě vyšetřovací komise OSN o Sýrii, ve které byl obviněn syrský vládnoucí režim a některé povstalecké skupiny, že se dopouštěly ze zločinů proti lidskosti. Například organizace Front an-Nusrá napojená na teroristickou organizaci Al-Káida měla masově popravovat vězně. OSN zjistila, že někteří vězni byli ubyti nebo zemřeli na následky svých zranění či mučení. Vězni byli udržováni v podmínkách, které jejich šance na přežití dále snižovaly. Popravy se pravděpodobně konaly s vědomím vysokých důstojníků a státních úředníků.

 

Ceny ropy zůstanou na nízké úrovni až deset let. Jejich výraznému zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba břidlicových ložisek ve Spojených státech. Informaci zveřejnil slovenský deník Pravda s odvoláním na údaje získané agenturou Bloomberg od největšího nezávislého obchodníka s ropou Vitol Group. V příštích deseti letech by se ceny ropy měly pohybovat v rozpětí 40 až 60 dolarů za barel. V lednu se cena severomořské ropy brent propadla na historické minimum. Ve druhé polovině roku se však nicméně očekává mírný nárůst cen ropy.

 

 

Zdroj: ČTK

Zahr. tisk: Obama navrhuje vyšší zdanění ropy; ceny ropy zůstanou na nízké úrovni až 10 let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.