Zahr. tisk: Obama chce regulovat držení střelných zbraní; Asadovi spojenci chystají pozemní útok

Světová média dne 2. října píší o tom, že americký prezident Barack Obama vyzval americkou veřejnost k přehodnocení zákonů o držení střelných zbraní. Stalo se tak poté, co šestadvacetiletý střelec zabil ve škole ve státě Oregon devět lidí. Média dále píší o tom, že spojenci syrského prezidenta Bašára Asada plánují rozsáhlý pozemní útok na území Sýrie. 

Americký prezident Barack Obama znovu vyzval americkou veřejnost k přehodnocení zákonů o držení střelných zbraní. Stalo se tak poté, co šestadvacetiletý střelec ve škole ve státě Oregon zabil devět lidí a dalších sedm zranil. „Jsme jediná pokročilá země, kde k podobnému střílení dochází pravidelně každých několik měsíců,“ prohlásil americký prezident o incidentu, při kterém policie zlikvidovala útočníka se čtyřmi střelnými zbraněmi,“ uvádí webový portál Deutsche Welle. Podle amerického deníku USA Today došlo ke střelbě v jedné z učeben. Policie, která zná identitu střelce, prověřuje jeho motivaci a spojení se školou, kde k tragédii došlo.

 

Spojenci syrského prezidenta Bašára Asada chystají rozsáhlý pozemní útok na území Sýrie, uvádí britská agentura Reuters. Stovky íránských vojáků, kteří v uplynulých dnech překročili hranice a připojili se k vládním jednotkám a bojovníkům libanonského Hizballáhu, chystají protiútok za podpory ruského letectva. To podle londýnského deníku The Times bombardovalo včera v Sýrii i výcvikový tábor povstalců, které vyškolila americká zpravodajská služba CIA. Podle britského deníku The Guardian Rusové připustili, že se v pokračujících náletech nezaměřují jenom na pozice džihádistů Islámského státu, ale i na cíle syrských povstalců. Německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeyer proti ruské intervenci v regionu protestoval na půdě OSN. Uvedl, že syrská krize podle něj nemá vojenské řešení.

 

Slovenské ministerstvo vnitra zveřejnilo údaje o aktuálním počtu běženců na území Slovenska. Jen v azylovém centru Gabčíkovo se nachází 260 lidí syrského původu. Další běženci z Afghánistánu, Ruska, Ukrajiny a Íránu jsou v záchytných táborech v Humenném, Rohovcích a Opatovské vsi. Podle dohody s Rakouskem byli v Gabčíkovu umístěni uprchlíci, kteří požádali o azyl právě v sousedním Rakousku, uvádí slovenský deník Pravda.

 

Americký deník The Wall Street Journal podrobně mapuje trasy asijských a afrických migrantů do Evropy. Z cest, které od letošního března absolvovalo půl milionu běženců, je momentálně nejfrekvantovanější východní středomořská trasa, která je z hlediska běženců bezpečnější než plavba přes celé Středozemní moře. Právě ve Středozemním moři zemřelo přes devadesát procent běženců, kteří nepřežili cestu do Evropy. Článek na základě dat Eurostatu popisuje nejen jednotlivé trasy a jejich větve, ale zohledňuje i momentální lokality pobytu migrantů. Česká republika v počtu migrantů na jejím území figuruje na úrovni Rumunska, Kypru nebo Malty.

 

Německý týdeník Der Spiegel kritizuje aroganci německých průmyslníků a bankéřů, kteří podle listu věří vlastní nedotknutelnosti. Skandál automobilky Volkswagen s falešnými údaji o emisích dává komentář v týdeníku do souvislosti s bankou Deutsche Bank, jejíž manažeři si stanovili podobně vysoké cíle a zisky, jako když chtěl Volkswagen předehnat výsledky nejproduktivnější Toyoty. Podobně nezdravé ambice týdeník sleduje i v dalších německých firmách RWE, E.on nebo v aerolinkách Lufthansa, které se podle něj ovšem nedokážou přizpůsobit konkurenčnímu trhu a přitom bojují o přežití bez ohledu na celkové následky pro německé hospodářství.

 

Internetoví hackeři získali data milionů amerických uživatelů telekomunikační sítě T-Mobile. Podle portálu Deutsche Welle nyní nezákonně disponují adresami, pojištěneckými identifikacemi a daty narození více než patnácti milionů uživatelů amerického mobilního operátora. Klienti, kterých se únik dat týká, prováděli v posledních dvou letech platby prostřednictvím agentury Experian, a připojili se k jejímu serveru bezdrátově.

 

Kazašské ministesstvo školství upraví dějepisné a zeměpisné učebnice, které popisují poloostrov Krym jako oblast Ruska. Zpravodajský portal Tegrinews.kz cituje mluvčího ministerstva, který nařídil úpravu stávajících publikací, jež podporují ruskou verzi letošního záboru Krymu a nevyjadřují přitom oficiální postoj Kazachstánu. Deník The Moscow Times upozorňuje na protestní nótu ukrajinského ministerstva zahraničí a vysvětluje, že Kazachstán s výraznou ruskou menšinou se může cítit Ruskem ohrožen, protože ochrana ruské menšiny na Krymu posloužila ruským politikům jako argument, který by mohl být použít i v Kazachstánu.

 

Britská policie byla při razii ve městě Dudley v hrabství West Midlands překvapena podmínkami, za kterých bydlelo v třípokojovém bytě čtyřicet Rumunů. Podezřelí z trestného činu organizování otrocké práce přebývali a spali pouze na matracích, které byly podle policejní mluvčí rozmístěny i na toaletě a v kuchyni. Podle deníku The Times zjistila zásahová skupina hasičů v domě i nelegální připojení k elektrické síti.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Obama chce regulovat držení střelných zbraní; Asadovi spojenci chystají pozemní útok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.