Zahr. tisk: Německo opět spolupracuje se syrskými tajnými službami; dohoda mezi EU a VB

Světová média dne 18. prosince píší o tom, že německá zpravodajská služba obnovila kontakt se syrskými tajnými službami. Opět si tak vzájemně mohou předávat informace o islámských aktivistech. Zahraniční média dále informují o budoucí dohodě mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Podle tisku je možná, ale cesta k ní bude těžká. 

Německá zpravodajská služba obnovila kontakt se syrskými tajnými službami a opět si vzájemně poskytují informace o islámských aktivistech, oznámil dnes Bild. Německo se od začátku prosince zapojilo do koalice bojující s Islámským státem v Sýrii, avšak jak píše francouzský list Le Figaro, německý ministr obrany vyloučil spolupráci s armádou syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Slovenský deník Pravda píše, že dohoda Velké Británie a Evropské unie o nové úpravě vztahů je možná, ale cesta k ní bude těžká. Předseda Evropské rady Donald Tusk se po včerejší schůzce vyjádřil velmi pozitivně. Dohoda, kterou britský premiér David Cameron slíbil Britům před konáním referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii, by mohla být hotová v únoru příštího roku.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová podle britského listu The Times včera Davidu Cameronovi slíbila změny Smlouvy o Evropské unii, aby splnila jeho požadavky reformy EU. Britský premiér však musel slevit ze svého nejkontroverznějšího požadavku omezení dávek pro migranty. Předseda Evropské rady Donald Tusk slíbil vytvořit konkrétní text do dalšího summitu v únoru.

 

Spojené státy a Kuba se dohodly na obnovení přímého leteckého spojení, které několik desetiletí nefungovalo a turistický ruch byl pro Američany na Kubě zakázaný, všímá si španělský deník El País. Dohoda je výsledkem několikaměsíčních intenzivních jednání a vyvrcholením snah o normalizaci diplomatických vztahů obou zemí. Skončí tak více než půl století jejich nepřátelských politik.

 

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci ve snaze zamezit financování Islámského státu v Iráku a Sýrii. Francouzská rozhlasová stanice RFI na webových stránkách uvedla, že Rusko opět kritizuje Turecko, že přehlíží nedovolený tranzit ropy přes své území. Islámský stát pro své fungování potřebuje peníze, které získává právě pašováním ropy, vyděračstvím nebo obchodováním se starými památkami. Zamezením těchto aktivit chce OSN snížit příjmy Islámského státu.

 

Organizace Amnesty International vyhlásila dnešek mezinárodním dnem migrantů. Francouzský deník Le Monde varuje, že ve 21. století prudce vzrostl počet migrantů a uprchlíků. Lidé prchají do Evropy před válkou či bídou. Zatímco v roce 2005 agentura OSN pro uprchlíky evidovala 19,4 milionů běženců, na začátku roku 2015 toto číslo dosáhlo 52,9 milionů. Migrace, která je největší od druhé světové války, v posledních týdnech klesla pouze z důvodu nepříznivých klimatických podmínek a nižších teplot.

 

Obyvatel ruského města Tver se ve středu pokusil upálit v blízkosti moskevského Rudého náměstí, napsal ruský deník The Moscow Times s odvoláním na tiskovou agenturu Interfax. Muž se polil benzínem a zapálil. Důvod svého činu však neoznámil. Policisté plameny uhasili a přivolali sanitku. Muž, který byl psychiatricky vyšetřován kvůli trestnímu řízení pro napadení, byl následně hospitalizován s popáleninami na 9 procentech těla.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Německo opět spolupracuje se syrskými tajnými službami; dohoda mezi EU a VB Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.