Zahr. tisk: Niger požaduje od EU peníze na řešení migrační krize; Ruský plán na mír v Sýrii

Světová média dne 12. listopadu píší o summitu v maltské Valletě mezi africkými státy a Evropskou unií o řešení migrační krize. Prezident Nigeru Mahamadou Issoufou na summitu nevyloučil další otevřená jednání, ale podmínil je finanční pomocí z Evropy. Média dále informují o ruském návrhu mírového plánu pro konflikt v Sýrii. Rusko navrhuje ústavní změny a udržení syrského prezidenta Bašára Asada u moci dalších osmnáct měsíců. 

Evropská unie vyjednává s africkými státy o podmínkách pro vracení uprchlíků do Afriky. Předseda Evropské komise Donald Tusk na summitu v maltské Valletě řekl, že aby mohla Evropa dál plynule přijímat azylanty, musejí jí africké státy pomoci s vrácenými a odmítnutými žadateli. Také německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že spolupráce s Afrikou by měla zahrnovat jasné podmínky pro vracení nežádoucích a deportovaných Afričanů. Prezident Nigeru Mahamadou Issoufou další otevřená jednání sice nevyloučil, ale podmínil je finanční pomocí z Evropy. Jak uvádí německý portál Deutsche Welle, v tomto postoji prezidenta Nigeru podpořil také francouzský prezident Francois Hollande.

 

Dvoudenní euroafrický summit by měl skončit dnes po společném prohlášení k uprchlické krizi. Slovenská Pravda už upozorňuje na první dohodu, kterou evropští lídři na Maltě uzavřeli s Etiopií. Etiopie, která je pro migrantskou vlnu geograficky klíčová a v současnosti poskytuje útočiště 700 tisícům běženců, bude mít přístup k nouzovému fondu, pokud bude důsledněji bojovat proti pašerákům lidí. Evropa už slíbila, že do fondu ze svého rozpočtu vloží 1,8 miliardy eur.

 

Švédsko je jednou z posledních evropských zemí, která chce také zpřísnit hraniční kontroly kvůli přílivu migrantů. Opatření se budou týkat zejména Öresundského mostu, přes který z Dánska do jižního Švédska proudí běženci z Německa, ale i z přístavů, do kterých migranti ze Sýrie a dalších zemí připlouvají na lodích. Přísnější kontroly platí ode dneška na zkušební období deseti dnů a reagují na rekordní počty přistěhovalců. Odhaduje se, že do švédského království letos dorazí na 200 000 běženců, což je na devítimilionovou zemi největší poměrná zátěž migrantů v Evropě, píše Deutsche Welle.

 

Slovenská potravinová expertka Katarína Fašiangová ze Slovenské aliance moderního obchodu kritizuje zavedenou praxi nadnárodních koncernů, které na český a slovenský trh dodávají méně kvalitní potraviny než třeba do Německa nebo Rakouska. Jako příklad uvádí slazené nápoje, ve kterých výrobci místo cukru používají glukózové sirupy. Jako další příklad levnějších receptur pro východní blok uvádí Fašiganová v rozhovoru pro deník SME ztužený tuk obsahující o deset procent více emulgátoru a vody nebo světlejší granule instantní kávy. Nedůstojnou praxi rozdílných ingrediencí pro západní a východní Evropu pozoruje expertka už osm let.

 

Saúdská Arábie obchoduje proti zájmům poloviny prodejců ropy, píše britský deník Daily Telegraph. Některé státy, jako například Alžírsko, už proto hrozí vystoupením z kartelu OPEC. Daily Telegraph upozorňuje, že Saúdská Arábie se chová jako hegemon a ve svém sobeckém zájmu drží ceny surové ropy pod padesáti dolary za barel. Ignoruje tak požadavky Venezuely, Ekvádoru nebo Alžírska, které chtějí snížit současnou produkci ropy a nechat tak ceny vzrůst alespoň na někdejších 75 dolarů za barel. Alžírsko už poukázalo na to, že Saúdové porušují kartelový princip solidarity, a země proto zvažuje vystoupení z podle ní nefunkčního spolku. Prosincový summit kartelu OPEC ve Vídni proto může podle deníku Daily Telegraph skončit krachem.

 

Rusko navrhuje mírový plán pro konflikt v Sýrii, který by přinesl změny v syrské ústavě a umožnil by prezidentovi Bašáru Asadovi zůstat u moci dalších osmnáct měsíců. Návrh zatím koluje mezi diplomaty při OSN a o víkendu se o něm má diskutovat na vícestranných jednáních ve Vídni, uvádí londýnský deník The Times.

 

Mluvčí ruského prezidenta popírá zprávy o třetí Putinově dceři. Dmitrij Peskov na dotaz novinářů uvedl, že požadované informace nemá k dispozici a nejsou součástí jeho agendy. Reagoval tak na úterní zprávu agentury Reuters, která Katerinu Tichonovovou ze společnosti Innopraktika při Moskevské univerzitě označuje za nejmladší Putinovu dceru. Deník The Moscow Times nicméně uvádí, že Peskov se zdroji agentury Reuters mluvil a že prohlášení popřely. Londýnská agentura ale podotýká, že si veškeré svoje zdroje nahrává a prohlášení může prokázat. Agentura Reuters o miliardářce a tanečnici Katerině původně referovala hlavně kvůli tomu, že chtěla zpochybnit Putinovu pověst nezištného politika, který nikdy nezneužil postavení k obohacení vlastní rodiny.

 

Postarší milovníci mladých dívek našli velice nepravděpodobného spojence v japonské vládě. Japonské ministerstvo zahraničí tento týden vzneslo stížnost proti zástupkyni OSN, která kritizovala placené schůzky, na kterých japonští starší muži platí školačkám za masáže, mazlení i procházky. Analytička OSN, která se specializuje na dětskou pornografii a prostituci, navštívila minulý měsíc Japonsko a na tiskové konferenci uvedla, že podobnými schůzkami se seniory si přivydělává až 13 procent japonských teenagerek. Tokijská vláda žádala vysvětlení původu této statistiky. Nebyla ovšem spokojená, když zástupkyně OSN uvedla, že pracuje se soukromými anketami a odhady, dodává americký bezpečnostní magazín The Foreign Policy.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Niger požaduje od EU peníze na řešení migrační krize; Ruský plán na mír v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.