Zahr. tisk: Nezaměstnanost ve Španělsku je nejnižší od roku 1997; Erdoganova podpora IS

Světová média dne 2. srpna informují o tom, že španělská nezaměstnanost klesla v červenci na nejnižší úroveň od roku 1997. Uvedlo to tamní ministerstvo práce. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podporuje logistickou, ekonomickou a politickou podporu Islámskému státu. 

V Rouenu se dnes koná pohřeb kněze Jacquesa Hamela, který minulý týden zemřel rukou dvou mladých džihádistů v kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray. Portál francouzské zpravodajské stanice RFI předpokládá, že se obřadu zúčastní tisíce věřících a ateistů i ministr vnitra Bernard Cazneuve. Oba útočníci byli při zásahu zabiti. Policie v současnosti pokračuje ve vyšetřování. Někteří z příbuzných útočníků byli uvězněni.
 
Španělské ministerstvo práce dnes zveřejnilo informaci, že nezaměstnanost ve Španělsku v červenci klesla nejvíce od roku 1997. Úřady práce podle španělského deníku El País evidují 3,68 miliónů nezaměstnaných, což je o téměř 84 tisíc lidí méně. Nezaměstnanost poklesla zejména díky zvýšení počtu pracovních příležitostí v oblasti cestovního ruchu, zdravotnictví či obchodu. Snížil se naopak počet zaměstnanců ve školství.
 
Američtí lékaři varují těhotné ženy před cestováním do oblasti Miami, kde je v současné době zvýšené riziko nákazy virem zika přenášeným místními komáry. Jak upozorňuje americký deník New York Times, na Floridě nyní evidují 14 nemocných. Zdravotníci doporučují těhotným ženám a jejich partnerům žijícím v této oblasti, aby se před komáry chránili a prováděli chráněný sex. Komáři Aedes aegypti, kteří virus šíří, jsou pravděpodobně odolní vůči insekticidům, a boj proti nim se tak komplikuje.
 
Na základě žádosti libyjské vlády národní jednoty podporované OSN včera Spojené státy zahájily letecké útoky proti pozicím Islámského státu v libyjském pobřežním městě Syrtě. Západní mocnosti jsou znepokojeny šířením IS v Libyi, k němuž došlo zejména v době bezvládí po sesazení Muammara Kaddáfího v roce 2011. Americké ministerstvo obrany sdělilo, že cílem útoků je mimo jiné i ochrana Spojených států a jejich spojenců před útoky Islámského státu, napsal britský deník The Independent.
 
Turecko bylo dlouho považováno za demokratickou muslimskou zemi s pulzující ekonomikou. Současný prezident Recep Tayyip Erdogan pokračoval v tradici Mustafa Kemala Ataturka. Podařilo se mu uhasit 30 let trvající krvavý konflikt s kurdskou menšinou, který stál život 40 tisíc lidí. Britský deník Epoch Times se však domnívá, že Erdogan narušil demokratické instituce a základní práva občanů a ovlivňuje hlavní turecká elektronická a tištěná média. Navíc podle Epoch Times Erdogan poskytuje logistickou, ekonomickou a politickou podporu Islámskému státu.
 
Pět ruských vojáků včera bylo zabito, když jejich helikoptéru v blízkosti syrského města Aleppo sestřelili syrští rebelové. Jde o nejtragičtější ruský incident od začátku konfliktu v Sýrii. Posádku letadla tvořili tři opraváři a dva důstojníci. Vrtulník se podle ruského listu The Moscow Times vracel na leteckou základnu v Latákii poté, co do obleženého Aleppa přivezl humanitární pomoc.
 
V zakázané oblasti okolo černobylské jaderné elektrárny zamořené radioaktivitou po havárii z roku 1986 vzniká biosférická rezervace, všímá si slovenský deník Pravda. Dekret o jejím zřízení v dubnu podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko a nyní vstupuje v platnost. Cílem je stabilizace přírodních poměrů v oblasti, rehabilitace postižených míst a koordinace mezinárodního výzkumu vlivu ionizujícího záření na ekosystémy a živé organizmy.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Nezaměstnanost ve Španělsku je nejnižší od roku 1997; Erdoganova podpora IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V Londýně otevřeli první restauraci nabízející jídlo z 3D tiskáren

  Byznys ·

  V Londýně koncem července na několik dní otevřela první restaurace na světě, jež zákazníkům nabízí jídla „vytištěná“ na 3D tiskárnách. Podnik s názvem 

  Cena americké ropy WTI kvůli obavám z nadbytečných dodávek surovin klesla pod 40 dolarů

  Byznys ·

  Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) včera klesla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se propadla pod částku 40 dolarů za barel. Investoři se o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.