Zahr. tisk: Největší chudoba v Rusku za posledních 9 let; prolomení iPhonu americkou vládou

Světová média dne 22. března informují o tom, že v Rusku žije v chudobě nejvíce lidí za posledních devět let. Důvodem je ekonomická krize, kterou způsobily nízké ceny ropy a sankce namířené ze strany západních zemí. Média si dále všímají toho, že Spojené státy pravděpodobně nebudou potřebovat pomoc společnosti Apple, aby pronikly do uzamčeného telefonu iPhone použitého střelcem ze San Bernardina.

Britský deník The Guardian píše, že v Rusku žije v chudobě nejvíce lidí za posledních devět let. Důvodem je ekonomická krize způsobená nízkými cenami ropy a sankcemi ze strany západních zemí. S měsíčním příjmem menším než 139 dolarů, který nyní v Rusku ohraničuje chudobu, si musí vystačit 19,2 milionu lidí – tedy více než 13 procent všech obyvatel Ruska. The Guardian dodává, že ačkoli počet chudých narostl meziročně o pětinu, je stále ještě nižší než v roce 2000, kdy byl Vladimir Putin poprvé zvolen prezidentem. Tehdy žilo pod hranicí chudoby 29 procent Rusů.

 

Spojené státy podle deníku New York Times oznámily, že už pravděpodobně nebudou potřebovat pomoc společnosti Apple, aby pronikly do uzamčeného telefonu iPhone použitého střelcem ze San Bernardina. Výrobce iPhonu odmítal státu poskytnout návod, jak se do telefonu dostat a dešifrovat data. Odvolával se na právo na ochranu soukromí a obával se, že by stát mohl návodu zneužít k přístupu do dalších telefonů. Vyšetřovatelé věří, že by v iPhonu 5c muže, který v San Bernardinu za pomoci svojí ženy zavraždil 14 lidí, mohli najít důkazy o dalších případných podezřelých.

 

Server Deutsche Welle píše, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump volá po zrušení jaderné dohody s Íránem. Naopak si přeje těsnější vazby Spojených států s Izraelem. V případě, že bude zvolen, hodlá zároveň omezit americké náklady na členství v Severoatlantické alianci. Spojené státy totiž podle Trumpa dávají na chod NATO mnohem větší část peněz než v době, kdy aliance vznikla.

 

Podle tureckého deníku Hürriyet utrpí cestovní ruch v zemi mnohem větší ztráty, než jaké dosud předpovídal ten nejhorší scénář. Série teroristických útoků a pokles zájmu o dovolené v Turecku ze strany ruských občanů, by podle nových odhadů mohly turecký cestovní ruch letos připravit až o 12 miliard dolarů. Kromě toho zasáhnou i další odvětví, jako je například zemědělství a způsobí tak růst nezaměstnanosti v zemi. Jen v letovisku Antalya může přijít o práci až 100 tisíc lidí.

 

Ruský deník The Moscow Times píše, že zatímco předběžné zprávy vyšetřovatelů pádu dubajského letadla v Rostově na Donu označují za příčinu havárie technickou závadu nebo chybu pilota, experti z oblasti letectví tuto verzi zpochybňují. Poukazují na špatné počasí, které na místě panovalo, a naznačují, že letiště mělo být za takových podmínek uzavřeno. Nad letištěm se podle The Moscow Times v době havárie objevil jev zvaný tryskové proudění, který doprovází vítr o rychlosti přesahující 100 kilometrů za hodinu. Obvykle se vyskytuje ve výškách okolo pěti kilometrů, tentokrát byl mnohem níž. Při nehodě zemřelo všech 62 lidí na palubě.

 

Na Kubě pokračuje oficiální návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy. Obama se už setkal s kubánským prezidentem Raúlem Castrem a oba se podle deníku USA Today shodli na tom, že 54 let trvající embargo proti Kubě musí skončit. Posledním americkým prezidentem, který před Barackem Obamou navštívil Kubu, byl v roce 1928 Calvin Coolidge.

 

Server The Independent přináší informace o celkem devíti možných scénářích ekonomického vývoje po možném vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Podle nejoptimističtější varianty by se HDP země snížil do roku 2030 jen o desetinu procenta. Základním předpokladem takového vývoje je ale zachování počtu přijímaných imigrantů ze zemí Evropské unie na stávající úrovni. Snaha imigraci omezit je přitom jedním z hlavních pilířů kampaně za vystoupení země z EU. 

 

 

Zdroj: Zet.cz

Zahr. tisk: Největší chudoba v Rusku za posledních 9 let; prolomení iPhonu americkou vládou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.