Zahr. tisk: Na Slovensku ne nedaří oživit zbrojařství; zpravodajské praktiky Facebooku

Světová média dne 11. května informují o tom, že slovenskému premiéru Robertu Ficovi se nedaří oživit bývalé úspěchy zbrojařského průmyslu na Slovensku. Média si dále všímají toho, že americký senát vyšetřuje zpravodajské praktiky sociální sítě Facebook. Ta měla blokovat zprávy týkající se konzervativních témat a nahrazovat je populárnějšími trendy.

Německo je připraveno ustoupit Řecku a umožnit Aténám mírnější podmínky pro splácení miliardových dluhů Evropě. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble po setkání s finančními ministry EU naznačil, že Berlín je připraven k nestandardnímu řešení jako jsou snížení výše splátek a úrokové míry řeckého dluhu. Uvádí to americký magazín The Foreign Policy s odkazem na blížící se termín dalších řeckých splátek.
 
Když prominentní konzervativní britský politik Ian Duncan Smith britským voličům tvrdil, že Berlín vetuje dohodu Londýna na omezení pracovních přistěhovalců, jednoduše lhal. Tvrdí to německý europoslanec Elmar Brok, který vyloučil, že by britský premiér David Cameron s  kancléřkou Angelou Merkelovou na tohle téma vůbec jednal. Brok tak podle deníku The Independent reagoval na kampaň před referendem o britském vystoupení z Evropské unie. V té bývá britský premiér svými kritiky líčen jako loutka německé kancléřky.
 
Slovenského poslance Petra Krupu z národovecké Lidové strany Naše Slovensko  stíhá policie kvůli propagaci skupiny směřující k potlačování základních práv a svobody. Poslanec Kotlebovy strany měl podle slovenského deníku Pravda na sociálních sítích už v roce 2012 urážet židovskou menšinu. Na dnes už zamčeném statusu také propagoval zajištění existence jedné rasy a budoucnosti bílých dětí.
 
Slovenskému premiéru Robertu Ficovi se nedaří oživit někdejší úspěchy zbrojařského průmyslu na Slovensku, píše deník SME. Generální ředitel dubnické zbrojovky DMD Group připustil, že zakázka na opravy houfnic Dana pro polskou armádu, která měla v Pováží přinést stovky pracovních míst, zřejmě nevyjde. V rámci avizované modernizace slovenské armády vázne i nákup transportérů z Polska, jelikož se jednatelé nedokážou shodnout na oboustranně výhodném obchodu. Oživení zbrojařského průmyslu přitom premiér Fico ohlásil po dohodě s polskou premiérkou Ewou Kopaczowou.
 
Americký senát vyšetřuje zpravodajské praktiky sociální sítě Facebook, která měla blokovat zprávy týkající se konzervativních témat a nahrazovat je populárnějšími trendy. Senátní výbor pro obchod a dopravu poslal výkonnému řediteli a zakladateli firmy Marku Zuckerbergovi dopis s dotazy na údajnou cenzuru. Podle agentury Reuters se senátoři začali věcí zabývat, když podobné praktiky ohlásil v pondělí bývalý zaměstnanec Facebooku.
 
Americký demokratický senátor Bernie Sanders porazil protikandidátku Hillary Clintonovou ve státě Západní Virginie. Primárky Republikánské strany tu s přehledem vyhrál newyorský miliardář Donald Trump. Jak upozorňuje například deník The Guardian, průzkumy veřejného mínění ukazují, že by republikánský kandidát mohl dnes v některých státech Unie v prezidentských volbách úspěšně konkurovat i Clintonové.
 
Úřad amerického prezidenta upozorňuje, že plánovaná historická návštěva prezidenta Baracka Obamy v japonské Hirošimě nemá být omluvou za americké bombardování z konce druhé světové války. Tiskový mluvčí prezidenta, který jako první muž v Bílém domě navštíví památník více než 140 tisíc obětí atomové bomby, odmítl o etice tehdejšího útoku spekulovat, píše britský The Guardian.
 
V Bangladéši byl popraven přední vůdce islamistického hnutí Mahmad Nizámí, který se v 70. letech při bojích o nezávislost na Pákistánu dopustil podle soudu válečných zločinů. Žalobci uvedli, že tehdy založil propákistánské milice, jež likvidovala domácí intelektuály z řad spisovatelů i lékařů. Třiasedmdesátiletý politik Nizámí byl zatčen roku 2010 a za zvýšených bezpečnostních opatření oběšen v hlavní věznici v Dháce, uvádí webový portál Deutsche Welle.
 
Dánský prevenční přístup k léčení HIV pozitivních přináší dlouhodobé výsledky. Podle regulí Světové zdravotnické organizace už se toto infekční onemocnění v zemi nedá pokládat za epidemii, když je počet nakažených  ročně menší než jeden z tisíce, uvádí kodaňský list Copenhagen Post. A rozsáhlá americká studie užívající dánská data prokazuje, že dánský standard se blíží těmto číslům. Zdravotní odborníci úspěšnou léčbu vysvětlují především dobrou medikací u pacientů, která tlumí šíření infekce.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Na Slovensku ne nedaří oživit zbrojařství; zpravodajské praktiky Facebooku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.