Zahr. tisk: Měsíčně se podle Merkelové vrací do Iráku 3000 běženců; Obama kritizuje Camerona

Světová média dne 11. března píší o tom, že se podle německé kancléřky Angely Merkelové vrací každý měsíc z Německa do Iráku tři tisíce uprchlíků. Tento trend má podle ní vzestupnou tendenci s tím, jak jsou města v jejich domovině osvobozována od Islámského státu. Média dále referují o kritice amerického prezidenta Baracka Obamy na britského premiéra Davida Camerona kvůli eskalaci napětí v Libyi.

Turecká dohoda s Evropskou unií je bezpochyby kontroverzní, ale nabízí konec migrantskému chaosu, tvrdí britský týdeník The Economist. Podobně jako sloužilo Turecko během studené války za nárazník proti sovětské armádě, teď může země izolovat masu blízkovýchodních běženců, a přitom Evropanům zachovat tradici velkorysého sociálního zabezpečení. A to podle týdeníku stojí za to i s autokratickým tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že každý měsíc se jen do Iráku vrací z Německa tři tisíce běženců. Tento trend má podle ní vzestupnou tendenci s tím, jak jsou města v jejich domovině osvobozována od Islámského státu. Kancléřka na mítinku Křesťansko-demokratické strany CDU před volbami ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko dodala, že mnoho utečenců je v Německu také frustrováno  provizorním ubytováním a zdlouhavým procesem udělování azylu. Podle kancléřky je tedy pro řešení krize  klíčové zabezpečit stabilitu výchozích zemí, jako jsou Sýrie nebo Irák, píše slovenský deník Pravda s odkazem na agenturu Reuters.

 

Americký prezident Barack Obama obviňuje britského premiéra Davida Camerona z eskalace napětí v Libyi. V nezvykle kritickém rozhovoru pro magazín Atlantic prezident zdůraznil, že na loňském summitu skupiny G7 musel svému spojenci připomenout, že by Británie do resortu obrany jako členský stát NATO měla platit alespoň dvě procenta HDP. Obvinil Camerona také z toho, že i když byl po invazi do Libye vyzdvihován jako hrdina, po Káddáfího pádu přestala Británie regionu věnovat pozornost. I kvůli tomu našli v Libyi podle prezidenta Obamy útočiště radikálové Islámského státu. Na Obamovu kritiku upozorňuje dnešní vydání londýnského deníku The Times.

 

Skupina nevládních organizací jako jsou CARE International, Oxfam nebo Zachraňte děti, kritizovala OSN za pokračující konflikt v Sýrii. Ve zprávě přezdívané „Lijem olej do ohně“ konstatují, že pátý rok občanské války v zemi byl zatím nejhorší. Znamenal padesát tisíc mrtvých a skoro milión utečenců bez domova. Zpráva poukazuje na nedůslednost rezolucí OSN a konkrétně upozorňuje, že stálí členové Rady bezpečnosti OSN jako jsou Rusko nebo Spojené státy, mají na eskalaci konfliktu svůj podíl viny, dodává portál Deutsche Welle.

 

Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který bývá často uváděn jako případná náhrada Republikánské strany za kandidáta Donalda Trumpa, varoval skupinu svých podporovatelů v otevřeném dopise. Ryan odmítá onlinovou petici na svoji nominaci, o které neuvažuje, ani kdyby jeho fanoušci sehnali milion podpisů. Prezidentské volby se kongresman za stát Wisconsin podle agentury Reuters účastnit rozhodně nechce.

 

Při televizní debatě zbylých republikánských kandidátů na amerického prezidenta ve floridské Miami se miliardář Donald Trump vrátil ke svým kontroverzním výrokům o Číně a ruském prezidentu Putinovi. V minulosti byl totiž kritizován za to, že vyzdvihoval silový přístup čínského režimu na Náměstí Nebeského klidu i asertivního Vladimira Putina. Nyní vysvětloval, že to nemyslel ani v dobrém jako chválu, ani ve zlém jako kritiku. Podle amerického deníku USA Today sílu obou režimů pouze konstatoval.

 

Teoretický fyzik Stephen Hawking se přidal k prestižním členům britské Královské společnosti, kteří protestují proti britskému odchodu z Evropské unie, píše londýnský deník The Times. Podle více než 150 učenců, mezi kterými figurují i další laureáti Nobelovy ceny a vážení členové Královské astromické společnosti, by takzvaný Brexit a omezení pohybu akademických kapacit měly neblahé následky na mezinárodní vědeckou spolupráci a výzkum.

 

Biometrické identifikace budou možné i u zahalených osob, naznačuje portál prestižní americké školy Masssachussetský Technologický Institut. Ten publikoval studii, podle níž je u islamistických bojovníků rozpoznatelný a individuální i způsob, jakým zvedají prsty do písmene Vé – na znamení vítězství. Studie dokládá odlišnosti v držení ruky, úhlech a článcích prstů, ze kterých autoři vypočítali algoritmus, který funguje až u devadesáti procent rozlišení. Další podrobnosti o výzkumu přetiskl slovenský deník SME.

 

Kdyby hackeři uměli pravopis, mohli být v kyberzločinu finančně ještě úspěšnější. Britský deník The Guardian referuje o případu, kdy neznámí internetoví lupiči nedávno ovládli server Bangladéšské centrální banky. Jejím jménem pak převáděli peníze z účtů dalších finančních institucí. Podařilo se jim získat 80 milionů dolarů, ale při desítkách dalších transferů si úředníci americké Federální banky a německé Deutsche Bank všimli zadání, ve kterých bylo anglické slovo  „nadace“ špatně vyhláskované a další podezřelé převody tedy pozastavili. Podle některých zdrojů tím klientům při převodech na Filipíny a Srí Lanku zachránili až miliardu dolarů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Měsíčně se podle Merkelové vrací do Iráku 3000 běženců; Obama kritizuje Camerona Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.