Zahr. tisk: Minimální mzda v Rusku zůstává pod úrovní životního minima; čínské investice v USA

Zahraniční média píší o tom, že chce ruská vláda zvýšit od června minimální mzdu o pětinu na 7,5 tisíce rublů. Částka ale stále zůstává pod úrovní životního minima stanoveného na téměř 9,5 tisíce rublů. Světová média si dále všímají toho, že novým cílem čínských investic jsou americké hotely.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizieré se podle agentury Reuters chystá navrhnout nový zákon, podle kterého by uprchlíci, kteří se nenaučí německy a nezačlení se do společnosti, přišli o povolení k trvalému pobytu v zemi. Návrh zákona uvítal i německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Německo podle něj musí integraci migrantů nejen podporovat, ale také vyžadovat.
 
Pákistánský premiér Naváz Šaríf navštívil město Lahore, kde v neděli zemřelo při sebevražedném teroristickém útoku celkem 72 lidí. Atentátník tam zaútočil na skupinu křesťanů slavících Velikonoce. Šaríf, který má v Lahore silnou voličskou základnu, podle Deutsche Welle slíbil tvrdou odvetu. Radikální organizace podle něj budou „kompletně eliminovány“.
 
Bývalý kubánský prezident Fidel Castro podle deníku The New York Times řekl, že Kuba od Spojených států nepotřebuje žádné dary. Reagoval tak na návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě z minulého týdne. Castro v dopise nazvaném „Bratr Obama“ připomněl americké projevy agrese vůči Kubě, jako například invazi v Zátoce sviní z roku 1961 vedenou americkou tajnou službou CIA. Na minulost by se podle Fidela Castra nemělo tak snadno zapomínat.
 
Ruská vláda rozhodla, že se minimální mzda v zemi zvýší od června o pětinu na 7 500 rublů, tedy v přepočtu 2 600 korun. Podle deníku The Moscow Times ale minimální mzda zůstává i nadále pod úrovní životního minima stanoveného na téměř 9 500 rublů. Ruský ministr práce Maxim Topilin odhaduje, že růst minimální mzdy nad úroveň životního minima zabere další tři roky.
 
Nejnovějším cílem čínských investic jsou podle deníku The Washington Post americké hotely. Pekingská pojišťovací společnost Anbang nabídla za síť hotelů Starwood 14 miliard dolarů. Pokud se obchod uskuteční, půjde o historicky největší čínskou investici do americké firmy. V nabídce řetězce Starwoord je 370 tisíc hotelových lůžek po celém světě. O Starwood se zajímá i konkurenční hotelový řetězec Mariott. Jeho stávající nabídka je však o 400 milionů dolarů nižší, než ta čínská.
 
Slovenská školní inspekce odhalila podvody při vyhodnocování maturitních testů. Podle deníku SME si jimi některé školy pomáhaly při vylepšování výsledků testů jejich žáků. Učitelé v takových případech studentům pomáhali, umožnili jim opisovat a při hodnocení testů manipulovali s odpovědními archy. Podle školní inspekce by situaci pomohla vyřešit nezávislá testovací centra.
Zahr. tisk: Minimální mzda v Rusku zůstává pod úrovní životního minima; čínské investice v USA Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.