Zahr. tisk: Merkelová usiluje o udržení Británie v EU; EasyJet ruší lety do Šarm aš-Šajchu

Zahraniční média píší 24. listopadu o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová se chystá udržet Velkou Británii v Evropské unii. Chce proto zajistit  hladký průběh jednání o reformách, které Británie navrhuje. Světová média si také všímají toho, že letecká společnost EasyJet ruší až do roku 2016 veškeré lety do egyptského Šarm aš-Šajchu. Všem lidem, kteří si do tohoto letoviska letenku rezervovali, vrátí peníze v plné výši.

Turecko v blízkosti syrských hranic sestřelilo ruský vojenský letoun, píše francouzský server 20 Minutes. Zatímco turecké úřady uvedly, že letoun byl sestřelen poté, co i přes varování vstoupil do tureckého vzdušného prostoru, Rusové tvrdí, že se stroj pohyboval výhradně nad územím Sýrie. Oba piloti se katapultovali, jeden z nich byl pravděpodobně zajat povstalci. Turecké ministerstvo zahraničí oznámilo, že o incidentu bude informovat Severoatlantickou alianci i OSN. Rusko narušilo turecký vzdušný prostor už letos v srpnu, když nad tureckým územím nechalo přeletět svůj bezpilotní letoun.

 

Francouzský prezident François Hollande bude jednat se svým americkým protějškem Barackem Obamou o zostření boje proti Islámskému státu. Cílem Hollandova intenzivního diplomatického úsilí je posílení mezinárodní koalice. Podle deníku Le Monde francouzského prezidenta kromě pondělní schůzky s britským premiérem Davidem Cameronem tento týden čekají ještě jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová usiluje o zachování členství Velké Británie v Evropské unii. Chystá se proto zajistit hladký průběh jednání o reformách, které Velká Británie navrhuje. Změny se mají týkat zejména řešení problému imigrační politiky. Britský premiér David Cameron však kromě toho požaduje zvýšení konkurenceschopnosti členských zemí Evropské unie, posílení role národních parlamentů a vyšší podíl na ekonomické politice zemí, které nejsou součástí eurozóny. Evropský zpravodajský server Politico se však k této otázce staví skepticky.

 

Úroveň varování proti teroristické hrozbě je v Bruselu od soboty na nejvyšší možné úrovni, připomíná belgický deník Le Soir. Obyvatelé Bruselu tak už čtvrtý den nesmí vycházet ze svých domovů. Vyšetřování a policejní manévry však nepřinesly uspokojivé výsledky. Z 16 zadržených osob jich totiž bylo 15 propuštěno. Jakkoli je hrozba vážná, neměla by podle deníku Le Soir bránit návratu obyvatel k normálnímu životu. Brusel a Belgie tak nyní světu poskytují obraz národa, který se stal rukojmím teroristů.

 

Obyvatelé syrského města Rakka trpí pod kontrolou džihádistů, ale zároveň jsou ohrožováni bojem proti nim, míní španělský deník El País. Rakka je totiž od roku 2014 sídlem Islámského státu. Po teroristických útocích v Paříži, ke kterým se přihlásil právě Islámský stát, proto na Rakku začalo dopadat více spojeneckých bomb. Islámský stát navíc zavřel všechny internetové kavárny ve městě. Téměř půl milionu lidí, kteří v Rakce žijí, tak ztratilo spojení se zbytkem světa.

 

Britská letecká společnost EasyJet ruší až do roku 2016 veškeré lety do egyptského Šarm aš-Šajchu. Téměř 5 tisíc lidí, kteří si u této společnosti rezervovali letenky do egyptského letoviska, tak dostane svoje peníze zpět v plné výši. Jak zmiňuje britský deník The Guardian, letecká společnost k tomuto kroku přistoupila z důvodu zhoršené bezpečnostní situace po pádu ruského letadla v důsledku bombového útoku.

 

Američtí vědci vyšlechtili geneticky modifikovaného komára, který je rezistentní proti infekci malárie, informuje britská rozhlasová stanice BBC. Může jít o nový způsob, jak zamezit přenosu malárie z komára na člověka. Výzkumníci vložili nový rezistenční gen do DNA komára. Odolnost pak zůstala zachována i u potomků těchto geneticky modifikovaných komárů. Teoreticky by tedy při kousnutí komárem s upravenou genetickou informací nemělo dojít k přenosu parazitů způsobujících malárii na člověka.

Zahr. tisk: Merkelová usiluje o udržení Británie v EU; EasyJet ruší lety do Šarm aš-Šajchu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.