Zahr. tisk: Masivní volební účast Gibraltaru; Led Zeppelin neukradli píseň Stairway to Heaven

Zahraniční média informují o výsledcích hlasování britského referenda na Gibraltaru, kde byla masivní volební účast. Téměř 96 procent voličů se přitom vyslovilo proti odchodu Velké Británie z Evropské unie. Světová média také píší o tom, že Skupina Led Zeppelin neodcizila kytarovou pasáž známé skladby Stairway to Heaven ze skladby Taurus od kapely Spirit. Rozhodl o tom losangelský soud.

Španělský deník El País informuje o výsledcích hlasování o setrvání Velké Británie v Evropské unii na Gibraltaru, kde se proti brexitu vyjádřilo 95,91 % voličů (což je téměř 20 tisíc hlasů). Volební účast byla masivní - k urnám přišlo 84 % voličů. Tento výsledek není překvapením. Ekonomický systém této britské kolonie totiž těží z členství v osmadvacítce a zároveň umožňuje daňové výhody. Podle francouzského deníku Le Figaro Španělsko navrhlo Velké Británii dočasné rozdělení vlády nad Gibraltarem, které by mu umožnilo přístup na vnitřní trh Evropské unie i po brexitu.

 

Výsledky britského hlasování o brexitu odráží populistické cítění a budou mít dalekosáhlé důsledky pro pozici Británie ve světě i v budoucí Evropské unii, domnívá se americký deník The New York Times. Deník dále informuje o rezignaci premiéra Davida Camerona. Britské rozhodnutí odstartovalo také nepředvídatelné procesy na finančních trzích, které by mohly zastrašit investory po celém světě. Británie nyní do dvou let fakticky opustí Unii a ztratí výhody i povinnosti vyplývající z členství, včetně přístupu na volný trh a volný pohyb osob v rámci bloku. Pokud nedojde ke zvláštní dohodě s EU, obchodování se zeměmi osmadvacítky může být dražší.

 

Německý portál Deutsche Welle píše, že kancléřka Angela Merkelová se snažila zapůsobit na Brity, aby hlasovali pro setrvání v Evropské unii. Velká Británie je totiž spojencem Německa, které má tedy zájem, aby zabránilo brexitu. Náměstek kancléřky Sigmar Gabriel začátkem června dokonce varoval před dramatickými politickými a ekonomickými důsledky pro obě strany v případě, že by Velká Británie opustila osmadvacítku. Podle anket si 78 % Němců v dubnu přálo, aby Britové v Unii zůstali, a to je dokonce více než v samotné Británii.

 

Slovenský deník Pravda píše, že podle premiéra Roberta Fica výsledek britského referenda není tragédie, ale realita, na kterou bude muset zbývajících 27 členských zemí Evropské unie velmi rychle reagovat. Fico rozhodnutí britských voličů respektuje a nepovažuje za nutné je komentovat. Zároveň by slovenský premiér považoval za velmi velkou chybu, kdyby reakce zbývajících zemí byla jako doposud, kdy obrovská část lidí v Unii odmítá migrační politiku a je velká nespokojenost s hospodářskou politikou.

 

Italská pobřežní stráž uvedla, že z vod Středozemního moře bylo včera při 40 záchranných operacích zachráněno asi 5 tisíc migrantů, upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Většina z nich plula na gumových člunech. Podle humanitární organizace Lékaři bez hranic byli migranti v panice, snažili se na záchrannou loď vyšplhat a prali se. Po několika dnech špatného počasí, které jim plavbu z Libye znemožňovalo, úřady zaznamenaly vyšší počet plavidel. Do Itálie se od začátku roku dostalo přes 56 tisíc běženců. Více než 10 tisíc jich od roku 2014 ve Středozemním moři našlo smrt.

 

Vědci minulý měsíc za pomoci Hubbleova teleskopu zaznamenali malý tmavý vír v atmosféře Neptunu. Tmavé skvrny nebo víry jsou obvykle vysokotlaké systémy a obvykle jsou doprovázeny jasnými „mraky“, které jsou nyní také viditelné. Podle astronomů se stejné mraky tvoří i na Zemi v blízkosti hor. Zdá se, že Neptunovy víry se zrychlují nebo zpomalují. Americký deník USA Today píše, že podobné skvrny byly pozorovány i na Jupiteru. Na Neptunu je tomu potřetí, avšak poprvé v tomto tisíciletí.

 

Skupina Led Zeppelin je podle soudu autorem známé skladby Stairway to Heaven a Robert Plant a Jimmy Page neodcizili slavný riff ze skladby Taurus psychedelické skupiny Spirit. Plant a Page před soudem popřeli, že si začátek písně, který připomíná renesanční lidovou hudbu „vypůjčili“ od zmiňované skupiny Spirit. Plant a Page po soudu vydali pouze krátké prohlášení, ve kterém poděkovali porotě a vyjádřili úlevu, že proces skončil, napsal britský deník The Guardian.

Zahr. tisk: Masivní volební účast Gibraltaru; Led Zeppelin neukradli píseň Stairway to Heaven Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

    Společnost ·

    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

  2. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.