Zahr. tisk: K úspěchu tureckého puče stačilo málo; budoucnost Rusů na olympijských hrách

Světová média dne 19. července informují o tom, že mnoho pozorovatelů označilo turecký pokus o puč za amatérský. Mnohá svědectví vládních úředníku ale amatérismus vylučují. Podle nich byl puč velmi dobře zorganizován a stačilo málo k jeho úspěchu. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že světová antidopingová agentura WADA navrhuje, aby byla celému ruskému týmu zakázána účast na letních olympijských hrách v Riu de Janeiru. 

Trumpův vynucený kompromis – tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Výběr Mika Pence do funkce budoucího viceprezidenta USA je pro Republikány signálem, že možná existují limity narcistického šílenství Donalda Trumpa a že by strana přece jen mohla přežít jeho kandidaturu. Toto jeho rozhodnutí však sotva přesvědčí ty, kteří jsou už nyní znepokojeni odbočením Republikánské strany směrem k extrémismu. Pence je politik, který se od Donalda Trumpa odlišuje zcela diametrálně, uvažujeme-li směrem vpravo od středu politického spektra v USA. Mike Pence je internacionalista v tradici Ronalda Reagana a věří, že Spojené státy americké mají téměř misijní úlohu při šíření demokracie ve světě, píše slovenský list.

 

Americký Cleveland je nyní ve znamení značky „Trump“, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Čtyřdenní volební sjezd amerických Republikánů, který včera začal, představuje pro město Cleveland obtížnou zkoušku. Městu Cleveland by se však mohly pozitivní ohlasy v médiích hodit – snaží se totiž nalézt nové kořeny, míní švýcarský list.

 

Vojenský puč v Turecku byl dobře naplánován a chybělo jen málo, aby byl úspěšně dokončen, píše britský deník The Guardian. Ministři turecké vlády přiznávají, že čekali, že je vzbouřenci připraví o život. Už jsou to téměř čtyři dny, kdy v Turecku došlo k pokusu o svrhnutí vlády. Puč sice netrval dlouho, ale byl krvavý – o život přišly stovky lidí a tisíce byly zraněny. Jak se však Turecko postupně snaží zrekonstruovat, co se vlastně stalo, vyplouvají na povrch další nové detaily. A právě z nich vyplývá, jak málo chybělo k tomu, aby byl puč úspěšný. Mnoho pozorovatelů jej sice označilo za amatérský, nicméně mnohá svědectví vládních úředníků amatérismus vylučují – podle nich byl puč velmi dobře zorganizován, uzavírá britský The Guardian.

 

Po neúspěšném pátečním pokusu o svržení turecké vlády prezidenta Erdogana rozšířilo Turecko okruh možných oponentů, všímá si americký deník International New York Times. Turecké ministerstvo vnitra včera totiž propustilo téměř 9 000 policistů. Propouštění předcházelo zadržení téměř 6 000 příslušníků vojenských složek a 103 generálů a admirálů, jakož i odvolání téměř 3 000 soudců, k nimž došlo o víkendu, připomíná americký list.

 

Světová antidopingová agentura WADA navrhuje, aby byla celému ruskému týmu zakázána účast na letních olympijských hrách v Riu de Janeiru, informuje ruský deník Moscow Times. Tento krok je založen na zprávě, kterou vypracoval nezávislý výbor Světové antidopingové agentury a ze které vyplývá, že byly nalezeny důkazy o státem sponzorovaném dopingu během zimních olympijských her v Soči v roce 2014. Také ředitel americké Antidopingové agentury apeloval v neděli na Mezinárodní olympijský výbor, aby byl celý ruský tým z účasti na nadcházejících olympijských hrách vyloučen, píše ruský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: K úspěchu tureckého puče stačilo málo; budoucnost Rusů na olympijských hrách Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.