Zahr.tisk: IS chce získat ropné vrty u města Syrta; Turecko vrací běžence do válečných zón

Světová média dne 16. prosince informují o tom, že radikální organizace Islámský stát chce získat ropné vrty na libyjském pobřeží u města Syrta. Média dále píší o Turecku, která vrací uprchlíky násilím do vojenských zón. Tvrdí to zpráva nevládní organizace Amnesty International. 

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens v rozhovoru pro belgickou televizní stanici VTM uvedl, že jeden z mužů podezřelých z účasti na listopadových teroristických útocích v Paříži dva dny po událostech přespal v bytě v bruselské čtvrti Molenbeek. Zpravodajské služby o místě jeho pobytu věděly, belgický zákon z roku 1967 však zakazuje noční domovní prohlídky kromě případu požáru nebo páchání trestné činnosti. Na terorismus se však možnost nočních domovních prohlídek nevztahuje, píše belgický list Le Soir.

 

Teroristická organizace Islámský stát chce získat ropné vrty na libyjském pobřeží u města Syrta, upozorňuje britský deník The Times. Islámský stát navíc plánuje na tomto místě vystavět nové velitelství, protože jeho sídlo ve městě Rakka bylo zničeno ruskými a spojeneckými nálety. O konvojích mířících k ropným terminálům v Rás Lanúfu a Sidře informovaly francouzské zpravodajské služby i místní obyvatelé.

 

Britský deník The Guardian se věnuje dnešnímu jednání britských poslanců o setrvání členství Velké Británie v Evropské unii. Bývalý předseda britské vlády John Major řekl, že zahrávat si s vystoupením z Evropské unie je velmi nebezpečné a je to proti dlouhodobým zájmům Velké Británie. Major, který je pro setrvání Velké Británie v Evropské unii, mimo jiné zastává názor, že členství v eurozóně mělo být Velké Británii prospěšné, ale způsobilo největší ekonomickou recesi v historii.

 

Turecko vrací běžence násilím do vojenských zón, tvrdí zpráva nevládní organizace Amnesty International, kterou citovala německá stanice Deutsche Welle. Zpráva obviňuje Turecko z nelidského zacházení s běženci v uprchlických táborech a kritizuje Evropskou unii, že financuje výstavbu těchto táborů, kde jsou běženci drženi v izolaci.

 

Americký ministr obrany Ashton Carter bude dnes v Bagdádu jednat s iráckou vládou a se zástupci koalice bojující proti Islámskému státu o dalším postupu války proti této teroristické organizaci, která ovládá i část Iráku. Carter včera navštívil také tureckou vojenskou základnu Incirlik, odkud startují americká letadla útočící na džihádisty. Americký prezident Barack Obama v pondělí řekl, že postup v boji proti džihádistům by měl být rychlejší, píše francouzský deník Le Figaro

.

Podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI vyjádřil vysoký komisař Organizace spojených národů pro lidská práva Zajd Raad Husajn znepokojení nad zhoršující se bezpečnostní situací a násilím, které v pátek způsobilo smrt devadesáti lidí v Burundi. Situace může podle OSN přerůst v občanskou válku. Kromě toho hrozí, že k dalšímu zhoršení situace přispěje nedostatek financí. OSN totiž zjistila, že třetina burundské populace nemá dostatek jídla a čtyři pětiny lidí v této středoafrické zemi žijí na hranici chudoby. Na organizaci humanitární pomoci v Burundi je v tuto chvíli potřeba nejméně 29 milionů eur a situace se dále zhoršuje.

 

Spojené státy chtějí obžalovat velitele venezuelské gardy Nestora Reverola z obchodu s drogami, informuje španělský deník El País. Případ vyšetřuje newyorský federální soud. Reverol je bývalým velitelem venezuelské agentury pro boj proti obchodu s drogami. Kromě toho byl blízkým spolupracovníkem bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Reverol se podle deníku El País stane prvním Venezuelanem obviněným ve Spojených státech z drogových deliktů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr.tisk: IS chce získat ropné vrty u města Syrta; Turecko vrací běžence do válečných zón Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.