Zahr. tisk: Irák oznámil ztrátu radioaktivního materiálu; atentát v Ankaře si vyžádal 28 životů

Světová média dne 18. února informují o tom, že Irák oznámil ztrátu radioaktivního materiálu, který by se v rukou Islámského státu nebo dalších radikálů mohl stát nebezpečnou zbraní.  Zahraniční tisk dále píše o atentátů v turecké Ankaře, který si vyžádal nejméně osmadvacet lidských obětí a další šedesát lidí bylo zraněno.

Nejméně osmadvacet lidí zahynulo a šedesát dalších bylo zraněno, když v Ankaře explodovalo auto sebevražedného útočníka s trhavinami vedle autobusů s tureckými vojáky. K teroristickému útoku došlo v centru města během večerní dopravní špičky nedaleko parlamentu, když autobusy stály na semaforech.  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan upozornil, že teroristický útok proti členské zemi NATO se teroristům nevyplatí, i kdyby měli pěšáky podobných atentátů dohledat Turci vlastními silami, cituje britská zpravodajská agentura Reuters.

 

Předseda Evropské Rady Donald Tusk vyjádřil před dnešním summitem Evropské unie pochybnosti, že se Unii podaří vyjednat s Velkou Británií reformní dohodu a nových podmínkách členství. Stále neexistují záruky, že se dohodneme, prohlásil podle portálu Deutsche Welle Tusk několik hodin před vrcholným setkáním evropských zemí. Britské referendum o setrvání v EU se přitom koná už v druhé polovině června.

 

Londýnský deník The Times zveřejnil počty přistěhovalců, kteří pocházejí z Evropské unie a pracují v Británii – jsou jich nyní více než dva miliony. Za uplynulý rok se jejich počet zvýšil o více než dvě stě tisíc a deník upozorňuje, že víc jak milion jich pochází z Polska a pobaltských států.

 

Rakousko oznámilo, že stanoví denní maximum přijatých běženců. Přes zvýšený počet hraničních přechodů ze Slovinska, Itálie a Maďarsko bude moci podle rakouského kancléře do Rakouska přejít 3 200 běženců denně, uchazečů o rakouských azyl přijme maximálně osmdesát. Loni přijala země 90 tisíc azylantů, letos si stanovila maximum na 37 tisíc pět set, upřesňuje německý portál Deutsche Welle.

 

Bezpečnostní magazín The Foreign Policy upozorňuje na klesající význam ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Od té doby, co se roku 2012 vrátil Putin do prezidentské funkce, rozhoduje prezident spíš ze svého paláce a kremelský ministr obrany Šojgun nemá vliv na to, jestli se bude obsazovat Krym, guvernérka centrální banky Nabjulinová si s ním musí obtížně sjednávat schůzky a Lavrov má za úkol spíš jenom vyvážet než utvářet zahraniční politiku Moskvy.  A to všechno v době, kdy Rusy má většina obyvatel ráda jen ve Vietnamu, Ghaně nebo Číně.

 

Irák oznámil ztrátu radioaktivního materiálu, který by se v rukou Islámského státu nebo dalších radikálů mohl stát nebezpečnou zbraní. Kufřík s radiografickým přístrojem někdo v listopadu ukradl z bunkru nedaleko jihoirácké Basry a patřil americké firmě, která však podle Rádia Svobodná Evropa nemá nad bunkrem kontrolu. Ztrátu irácké úřady hlásily Mezinárodní organizaci pro atomovou energii, ale nepožádaly ji o pomoc při pátrání.

 

Britský časopis pro zvoníky navrhuje, aby se zvonění v kostelech stalo sportem. Londýnský deník The Times upozorňuje na probíhající debatu mezi čtyřiceti tisíci zvoníky. Někteří poukazují na to, že disciplína by se dala lépe sponzorovat, jiní se obávají, že by sportovní klasifikace disciplíny mohla poškodit dobrý vztah s církví.

 

Americký výrobce sportovních potřeb, firma Nike se zřekla spolupráce se čtyřnásobným světovým šampionem v boxu Mannym Pacquaiou kvůli jeho urážkám homosexuálů. Sedmatřicetiletý katolický miliardář během své kampaně do filipínského senátu prohlásil, že homosexuálové jsou horší než zvířata. Po výrocích se nejprve odvolával na Bibli, potom se za urážlivý výrok omluvil na sociálních sítích, píše americký deník  USA Today.

 

Americký kreslený seriál Simpsonovi uvede v květnu díl, ve kterém bude Homer odpovídat živě na dotazy diváků.  Podle deníku The Guardian půjde o první animovaný film, který se o podobný počin pokusí. Výrobci seriálu použijí techniku okénkové animace kombinovanou s hereckou improvizací Homerova dabéra.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Irák oznámil ztrátu radioaktivního materiálu; atentát v Ankaře si vyžádal 28 životů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.