Zahr. tisk: Irácká armáda dobyla Ramádí; vyřešení sporu mezi Japonskem a Jižní Koreou

Světová média dne 28. prosince píší o tom, že irácké bezpečnostní síly dobyly klíčové budovy irácké vlády v městě Ramádí. Zahraniční tisk si dále všímá jednání mezi japonským a jihokorejským ministrem zahraničí v Soulu, které mělo vyřešit 70 let trvající problém ohledně sexuálních otrokyní. Korejky tak byly nuceny během druhé světové války k prostituci v japonské armádě. 

Podle amerického deníku USA Today irácké bezpečnostní síly včera po několikadenních bojích dobyly klíčové budovy irácké vlády v městě Ramádí. Bojové síly podporované Spojenými státy získaly v Sýrii pod kontrolu také přehradu, která zásobuje hlavní město samozvaného Islámského státu Rakka a militantní bojovníky u tureckých hranic. Mluvčí koalice vedené Spojenými státy plukovník Steve Warren nicméně mírní optimismus. Dobytí Ramádí je podle něj dobrým znamením, avšak válka ještě není u konce.

 

Francouzský deník Le Figaro píše o rasisticky zaměřených výtržnostech, které se od čtvrteční noci odehrávají v korsickém přístavu Ajaccio. V souvislosti s nimi byly už dvě osoby vzaty do vazby. Navzdory zákazu prefekta se aktivisté shromažďovali i v neděli, zapalovali ohně, aby přilákali policii a hasiče. Při následném zásahu byli dva hasiči vážně zraněni úlomky skla. Pachatelé byli ozbrojeni železnými tyčemi a basketbalovými pálkami.

 

Japonský a jihokorejský ministr zahraničí se dnes setkali v Soulu, aby vyřešili 70 let starý problém sexuálních otrokyní, informuje francouzská rozhlasová stanice RFI. Dohoda se týká 200 tisíc především korejských žen, které byly během druhé světové války nuceny k prostituci v japonské armádě. Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida vyjádřil své hluboké politování nad těmito činy a dosud žijícím obětem slíbil odškodnění.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle španělského deníku El País včera prosadil zákon omezující činnost pacifistických nevládních organizací, které vystupují proti okupaci palestinských území. Tyto izraelské nevládní organizace, které jsou více než z poloviny financovány zahraničními vládami, budou podle tohoto zákona muset své financování přiznat. Evropská unie, která především tyto organizace financuje, nicméně upozorňuje, že Izrael by měl být při přijímání zákonů, které připomínají totalitní praktiky, velmi opatrný.

 

Syrský aktivista Naji Jerf, který vytvořil dokumentární filmy zaměřené proti teroristické organizaci Islámský stát, byl včera na hranici Turecka a Sýrie zavražděn. Sedmatřicetiletý Naji Jerf byl členem skupiny novinářů, kteří poukazovali na porušování lidských práv ve městě Rakka, a pracoval jako šéfredaktor syrského časopisu Hentah. Podle informací tureckého deníku Hürriyet Daily News měl se svou rodinou tento týden dostat azyl ve Francii.

 

Na toaletách 11 nejznámějších britských kostelů a chrámů byly nalezeny stopy kokainu, píše britský deník The Independent. Průzkum inicioval britský bulvární deník The Sun, který tvrdí, že našel důkazy zneužívání kokainu v kostelech pomocí látky, která při kontaktu s kokainem zmodrá. Anglikánská církev na obvinění reagovala prohlášením, že její budovy včetně toalet jsou otevřeny pro každého, církev není členskou organizací, otázky bezpečnosti a zdraví bere vážně, a pokud to bude nutné, je připravena přijmout opatření.

 

Jeden z teroristů, kteří v listopadu v pařížském klubu Bataclan zavraždili přes 90 lidí a následně i sami sebe, byl 24. prosince pohřben na pařížském hřbitově Courneuve. Podle francouzského deníku Le Monde jeho rodiče obřad uspořádali v tajnosti a bez přístupu veřejnosti. Muž se narodil a vyrostl ve Francii, neúspěšně plánoval cestu do Jemenu a při policejních výsleších přiznal, že sympatizuje s džihádem. V září 2013 odjel do Sýrie a Turecka. K návratu do Francie a účasti na listopadových teroristických útocích mu nezabránil ani mezinárodní zatykač.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Irácká armáda dobyla Ramádí; vyřešení sporu mezi Japonskem a Jižní Koreou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.