Zahr. tisk: Hlídání Schengenu celoevropskou pohraniční jednotkou; nenávist Němců k uprchlíkům

Světová média dne 16. prosince píší o tom, že Evropská komise (EK) má v úmyslu nechat hlídat vnější hranice schengenského prostoru novou celoevropskou pohraniční jednotkou. Ta by nahradila současnou agenturu Frontex. Média dále informují o stále větším počtu Němců sjednocujících se nenávistí proti přistěhovalcům. Nepřátelství takových občanů přitom pociťují už i tradiční politici. 

Evropská komise chce nechat hlídat vnější hranice schengenského prostoru novou celoevropskou pohraniční jednotkou, která by nahradila současnou agenturu Frontex. Nové těleso navrhované komisařem pro migraci Dimitrisem Avramopulosem má mít ve srovnání s Frontexem více zaměstnanců. Jednotka, která bude mít rozšířené pravomoci a 1 500 pohraničníků rychlého zásahu, má na svoji činnost do roku 2020 obdržet 322 milionů eur. Itálie s plánem souhlasí, Řekové ho zatím vnímají jako omezování národních pravomocí, píše Deutsche Welle.

 

Stále více Němců sjednocuje nenávist proti přistěhovalcům, konstatuje německý týdeník Der Spiegel. Nepřátelství některých občanů pociťují i tradiční politici. Článek uvádí příklady, kdy v uplynulých týdnech voliči na svoje poslance plivali, házeli po nich na radnici propisky, nadávali jim a vyhrožovali. To vše jako reakci na podporu přistěhovalcům, kterých letos dorazil do země už jeden milion. Běženci podle týdeníku sjednocují německou novou pravici, a stále více pachatelů zločinů z rasové a náboženské nenávisti pochází ze středních a umírněných vrstev společnosti. Statistiky navíc ukazují, že počet nenávistných útoků vzrostl oproti loňsku čtyřikrát a případy žhářství dokonce jedenáctkrát.

 

Ochránci lidských práv z nevládní organizace Amnesty International(AI) kritizují Turecko za špatné podmínky v táborech pro uprchlíky ze Sýrie a dalších konfliktních zón. Turecko podle AI nutí uprchlíky k návratu do nebezpečných oblastí, nebo nechá běžence živořit v izolovaných stanových táborech bez další komunikace. Turci upozorňují, že od roku 2011, kdy konflikt v Sýrii začal, přijali přes 2,5 milionu uprchlíků – tedy víc než jakákoli jiná země. Jak upozorňuje internetový portál Deutsche Welle, kritika tureckých táborů přichází v době, kdy Turecko podepsalo s Evropskou unií dohodu, která Turecku slibuje finanční podporu přesahující 3 miliardy eur, pokud dokáže zvládnout příliv běženců.

 

Turecko-ruské slovní politické šarvátky přerůstají do menších ozbrojených konfliktů, konstatuje slovenský deník Sme. Výstražné výstřely a otočené lodě ozbrojených jednotek následují poté, co Turecko u hranic se Sýrii sestřelilo koncem listopadu ruský stíhací bombardér Su-24. Rusové tehdy zrušili Turkům bezvízový režim i turistické zájezdy a omezili dovoz tureckého zboží. Ankara naopak jednala o krizi s členskými státy Severoatlantické aliance, což neudělala několik desítek let.

 

Komise expertů OSN rozhodla, že íránská armáda porušila sankce OSN z června 2010, když v říjnu testovala raketu středního doletu nazývanou Emad nebo Ghadr-1, píše deník The Guardian. Tato balistická raketa země-země by totiž byla schopná nést zbraně hromadného ničení včetně jaderné hlavice. Na vzdálenost nejméně tisíc kilometrů dokáže unést více než tunu nákladu. Všeobecně se má za to, že zbraně hromadného ničení dokáže nést každá raketa, která uletí přes 300 kilometrů a unese půl tuny, připomíná britský deník.

 

Velká Británie se chystá dále angažovat v syrské válce i tím, že bude podporovat multinárodní muslimskou armádu, kterou buduje Saúdská Arábie a další blízkovýchodní země proti Islámskému státu. Britskému deníku Daily telegraph, to potvrdily zdroje britského ministerstva zahraničí.

 

Debaty mezi republikánskými uchazeči o post prezidenta Spojených států pokračují. Včera se v Las Vegas snažila většina kandidátů zaujmout tím, že oponovala zatím nejvýraznějšímu politikovi reublikánů Donaldu Trampovi. Jak upozorňuje britský deník The Guardian, bratr bývalého prezidenta George Bushe mladšího Jeb Bush nazval Trumpa kandidátem chaosu.

 

Švédský soud poslal na osmnáct let do vězení uzbeckého občana, který se pokusil zabít tamního imáma. Sedmatřicetiletý Jurij Žukovskij před třemi lety v severošvédském Stromsundu třikrát vystřelil na muslimského kněze Obidchona Nazarova a způsobil mu tak poškození mozku. Podle internetového portálu Rádia Svobodná Evropa patřil imám k výrazným kritikům uzbeckého prezidenta Islama Karimova, v 90. letech emigroval do Skandinávie a v roce 2006 získal švédské občanství.

 

Výzkumníci z univerzity v italské Padově chtějí zbavit uživatele kokainu závislosti pomocí magnetické rezonance. Dosavadní laboratorní výzkumy na zvířatech používaly potkany, u kterých pokusníci vyvinuli tak silný návyk, že hlodavci kvůli droze riskovali i ránu elektrickým proudem. Přírodovědecký časopis Smithsonian uvádí, že při zpětném léčení používali lidé takzvanou optogenetiku - vpravili potkanům do hlavy zvláštní proteiny, které pak aktivovali pomocí magnetických paprsků. Závislí potkani po stimulaci nejevili o drogu takový zájem. Metoda by se nyní měla testovat také u lidí.

Zahr. tisk: Hlídání Schengenu celoevropskou pohraniční jednotkou; nenávist Němců k uprchlíkům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.