Zahr. tisk: Gülen podle Erdogana nadále řídí teroristickou organizaci; Hollandovy špatné vyhlídky

Světová média dne 26. srpna informují o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že islámský duchovní Fethullah Gülen dále řídí svou teroristickou organizace ze Spojených států. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že výsledky tajného šetření prezidentských preferencí Francouzů provedené na žádost francouzské socialistické strany začátkem léta nejsou pro současného prezidenta pozitivní.

Francouzská Státní rada dnes pravděpodobně vydá rozhodnutí o povolení či nepovolení burkin na francouzských plážích. Muslimské plavky začátkem srpna zakázala radnice města Villeneuve Loubet na Azurovém pobřeží jako opatření proti šarvátkám na plážích. Čtvrteční slyšení podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI vyvolalo živou diskusi zástupců Ligy pro lidská práva a Společenství proti islamofobii, které požadují zrušení zákazu. Účinnost opatření, podporovaného mimo jiné i francouzským premiérem, podle nich totiž nebyla prokázána.

 
Výsledky tajného šetření prezidentských preferencí Francouzů provedené na žádost francouzské socialistické strany začátkem léta nejsou pro současného prezidenta zcela pozitivní. V případě duelu Françoise Hollanda se socialistickým kandidátem Arnaudem Montebourgem, bývalým ministrem financí, by totiž nynější prezident ve druhém kole voleb prohrál v poměru 47% ku 53 %. Výsledky ankety zveřejnil francouzský týdeník Le Point.
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že islámský duchovní Fethullah Gülen dále řídí svou teroristickou organizaci ze Spojených států. Gülen nyní žije v exilu ve Spojených státech a turecký prezident ho považuje za strůjce červencového nezdařeného převratu. Erdoganova priorita je Gülenovo vydání do Turecka co nejdříve, a to na základě dohody mezi Washingtonem a Ankarou o vydávání zločinců z roku 1979. Dohoda Spojené státy zavazuje k zadržení Gülena na dobu 60 dnů, aby Turecko mohlo připravit žádost o jeho vydání, upozorňuje turecký deník Hürriyet Daily News.
 
Počet migrantů přicházejících do Velké Británie mírně poklesl, píše britský deník The Times s odkazem na nedávno publikované statistické údaje. Migrace však stále dosahuje rekordních hodnot. 11 let po nejrozsáhlejší imigrační vlně po vstupu Polska do Evropské unie jsou v Británii nejvíce zastoupeni Poláci. Těch bylo vloni v Británii 831 tisíc, což je víc než Indů a Irů, kteří byli dříve nejpočetnějšími britskými minoritami.
 
Hongkong včera potvrdil první případ výskytu viru zika na svém území. Infikovanou osobou je podle agentury Reuters osmatřicetiletá cizinka, která se pravděpodobně nakazila v Karibiku. Virus zika je přenášen komáry a představuje riziko zejména pro těhotné ženy. Vědci předpokládají, že je příčinou více než 1800 případů mikrocefalie v Brazílii a způsobuje také autoimunitní onemocnění, takzvaný Guillain-Barréův syndrom, který může vést až k ochrnutí.
 
V reakci na zákaz účasti ruských paralympioniků na hrách v Riu de Janeiru plánuje ruský prezident Vladimir Putin zorganizovat vlastní olympijské hry. Americký magazín Newsweek uvedl, že vítězové dostanou stejné odměny, jako kdyby soutěžili v Riu. O zákazu účasti všech paralympijských atletů na hrách rozhodla mezinárodní sportovní arbitráž v úterý. Ruský prezident tento zákaz považuje za nezákonný, nemorální a nehumánní.
 
Italská vláda vyhlásila ve čtvrtek stav nouze po silném zemětřesení, při němž přišlo o život nejméně 267 lidí, uvedl slovenský deník Pravda. Vláda premiéra Mattea Renziho se zároveň zavázala na rekonstrukci postižených oblastí a pomoc obětem poskytnout v první fázi 50 milionů euro. Počet obětí zatím bohužel není konečný. 5400 záchranářů a dobrovolníků nadále v troskách pátrá po přeživších.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Gülen podle Erdogana nadále řídí teroristickou organizaci; Hollandovy špatné vyhlídky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.