Zahr. tisk: Francouzský senát prodloužil mimořádný stav v zemi; satelit KLDR nesbírá informace

Světová média dne 10. února informují o tom, že francouzský senát schválil prodloužení mimořádného stavu, který platí kvůli listopadovým teroristickým útokům. Média dále poukazují na odpálený severokorejský satelit, který podle informací Spojených států nedokáže sbírat žádné informace a oblétává zemi zcela zbytečně.

Primárky v americkém státě New Hampshire vyhrál vermontský demokratický senátor Bernie Sanders, který porazil exministryni zahraničí Hillary Clintonovou. Republikánský boj o kandidaturu na post amerického prezidenta v tomto státě zas s přehledem vyhrál miliardář Donald Trump. Německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že oba vítězové na severovýchodě USA, kde je zhruba 40 procent nezávislých voličů, byli původně považováni za outsidery. Podle amerického deníku Usa Today tak nominační boj plynule pokračuje.
 
Vyšetřování čelní srážky dvou vlaků v Bavorsku se nyní soustředí na prověřování signalizačních systémů na trati. Britský deník The Guardian popisuje, jak záchranáři a vyšetřovatelé vyprostili ze zdemolovaných souprav dvě černé schránky a pátrají po třetí, která by měla podle ministra dopravy Alexandera Dobrindta objasnit příčinu nehody. Při ní včera zemřelo deset osob a dalších minimálně devět je v kritickém stavu. Oba vlaky do sebe nedaleko Mnichova narazily v plné rychlosti v zatáčce, strojvůdci se navzájem ani neviděli.  Spekuluje se o selhání bezpečnostních systémů, které mají protijedoucí soupravy zastavit automaticky, když jedou po stejné koleji.
 
Moskva představila Spojeným státům svoje plány na ukončení války v Sýrii, prohlásil v médiích ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie předpokládá, že na čtvrteční schůzce se svým americkým protějškem Johnem Kerrym v Německu bude mít možnost o plánu hovořit. Zatím v rozhovoru pro deník Moskevskij Komsomolec, neuvedl o ruském plánu žádné konkrétní podrobnosti.
 
Politici německé vládní koalice se podle týdeníku The Newsweek stále důrazněji dožadují rychlého řešení uprchlické krize. Kancléřka Angela Merkelová hledala dlouhodobá řešení a nabízela například velkou finanční podporu Turecku. S nadcházejícími letošními volbami ale roste tlak na rychlejší opatření. Z více než milionu a sto tisíce uprchlíků přijatých v Německu za uplynulý rok, jich padesát procent nemá podle Very Lensfeldové z CDU na azyl nárok. Úřady přitom nemají mnoho šancí jak je vyhostit i proto, že jim pomáhají domácí aktivisté i právníci. Pravicovou Alternativu pro Německo by přitom podle průzkumu z deníku Bild nyní volilo více než 12 procent respondentů, což z tohoto subjektu činí třetí nejsilnější stranu v zemi.
 
Francouzský senát schválil prodloužení mimořádného stavu, který byl zaveden po listopadových teroristických útocích. I další tři měsíce bude tedy moci policie vykonávat razie bez zvláštních soudních povolení, zabavovat i třeba legálně držené zbraně nebo rušit veřejná shromáždění. Slovenský deník Pravda zároveň připomíná, že od pařížských útoků, při kterých džihádisté povraždili 130 lidí, hlídkují v ulicích francouzských měst kromě policistů také silně ozbrojení vojáci.
 
Německá policie vydala zatykače na tři podezřelé osoby, které zřejmě koncem ledna zaútočily na uprchlickou ubytovnu ve městě Villingennu-Schweningennu granátem. Kriminalisté oznámili, že útočníci ve spolkovém státě Bádensko-Wűrttembersko pocházejí z východní Evropy, mají imigrační původ a není důvod u nich předpokládat xenofobní nenávist k běžencům, cituje deník Sme. O dalším pozadí útoku, při kterém nebyl nikdo zraněn,  policie zatím mlčí. Může ale jít i o konkurenční boj mezi bezpečnostními agenturami, které podobné objekty v Německu střeží.
 
Zvláštní zpráva Organizace spojených národů upozorňuje, že hladomor v Jižním Súdánu je pro 40 tisíc lidí na hraně katastrofy. Celkově v oblasti potřebují pomoc víc jak dva miliony lidí, uvádí bezpečnostní magazín The Foreign Policy. Humanitární organizace upozorňují, že potravinová pomoc se do tamních oblasti nedopravuje snadno kvůli pokračujícím nepokojům, za které údajně mohou prezident Salva Kiir a bývalý viceprezident Riek Machar, kteří nedodržují mírovou dohodu uzavřenou loni v srpnu.
 
Kontroverzní severokorejský  satelit odpálený v pondělí na oběžnou dráhu, nedokáže podle Američanů sbírat žádné informace a oblétává zemi zcela zbytečně. Washington podle týdeníku Newsweek nicméně znepokojuje, že stejný odpalovací systém může být použit i pro jaderné rakety s doletem do Severní Ameriky. Spojené státy tedy žádají zpřísnění sankcí proti Pchjongjangu a slibují Jižní Koreji pomoc s obrannými systémy. To ale může narušit spolupráci mezi Washingtonem a Čínou, upozorňuje týdeník.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Francouzský senát prodloužil mimořádný stav v zemi; satelit KLDR nesbírá informace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.