Zahr. tisk: Francie lhala o bezpečnostních opatřeních v Nice; obavy z nadužívání smrtících strojů

Zahraniční média píší o tom, že pozice francouzského ministra vnitra Bernarda Cazneuva visí na vlásku. Vyšlo totiž najevo, že stát neříkal pravdu o bezpečnostních opatřeních v Nice. Navzdory tvrzení ministra vnitra totiž přístup na pěší zónu u dopravních zábran v době teroristického útoku policisté nekontrolovali. Světová média se dále zabývají užíváním robotů k usmrcení protivníků. V souvislosti s nedávným incidentem v Dallasu, kde robot nesoucí výbušninu zneškodnil útočníka, média připomínají, že Spojené státy v této oblasti nemají legislativu.

Americký realitní magnát Donald Trump dle svých slov „pokorně a vděčně“ přijal republikánskou nominaci na post prezidenta Spojených států a bude hlasem pro Američany frustrované současnou vládou, píše americký deník USA Today. Na podporu svého názoru, že Spojené státy v současné době prochází obdobím úpadku, Trump citoval smutnou statistiku zločinu, násilí, terorismu a zvýšení počtu lidí, kteří nemají zájem o práci. K vyřešení těchto problémů Amerika potřebuje změnu.

 

Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News Turecko po neúspěšném pokusu o státní převrat a v souvislosti s vyhlášením výjimečného stavu dočasně odvolalo provádění závazků vyplývajících z Evropské úmluvy o ochraně lidských práv. Výjimečný stav pak turecké vládě umožní bojovat proti organizátorům státního převratu a vyčistit státní aparát od členů gülenovského hnutí. Základní lidská práva, svobody ani každodenní by neměly být dotčeny.

 

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu tvrdí, že Spojené státy nepotřebují k vydání muslimského duchovního a podle prezidenta Erdogana také strůjce nevydařeného puče Fethullaha Gülena roky. Washington totiž Ankaře vzkázal, že musí nejdříve předložit jasné důkazy o Gülenově zapojení do zmařeného pokusu o svržení vlády. Gülen obvinění ostře odmítl. Podle slovenského deníku Pravda je Turecko připraveno zapojit se do vyšetřovací komise.

 

Francouzské město Nice, kde 14. července zemřelo 84 lidí, když jedenatřicetiletý Lahouaiej Bouhlel najel nákladním autem do davu, odmítlo zničit 24 hodin záznamů z videokamer. Podle francouzského deníku Le Figaro opatření požadované pařížskou prokuraturou mělo zamezit „nekontrolovanému šíření záznamů“. Město se brání, že by tak došlo ke zničení důkazů a dále k trestnímu stíhání úředníků. Operátoři nemají ke zničení záznamů pravomoce a navíc minulý týden obdrželi požadavek k obnovení dat ze serverů.

 

Tragédie v Nice ohrožuje pozici francouzského ministra vnitra Bernarda Cazneuva, míní francouzský deník Le Monde. Vyšlo totiž najevo, že stát neříkal pravdu o bezpečnostních opatřeních v Nice. Navzdory tvrzení ministra vnitra totiž přístup na pěší zónu u dopravních zábran v době teroristického útoku policisté nekontrolovali. Cazneuve slíbil situaci prošetřit. Zástupci některých politických stran nicméně již volají po jeho demisi.

 

Dallaská policie před dvěma týdny poprvé použila k zabití agresora, který zastřelil pět policistů, robota s výbušninou. Co to znamená pro využívání policejních robotů v budoucnosti? ptá se americký list The Washington Post. Používání robotů k usmrcení protivníků, aniž by byly ohroženy životy lidí, by mělo být ponecháno na uvážení jednotlivých policejních útvarů nebo regulováno státem či federálními vládami. Spojené státy zatím však v této oblasti nemají legislativu. Existují také obavy z nadužívání smrtících strojů.

 

Američtí zdravotníci vyšetřují první dva případy nákazy virem zika na území Spojených států, všímá si britský deník The Times. Oba nakažení totiž tvrdí, že nikam necestovali ani neměli sexuální kontakt s osobou, která se vrátila z inkriminovaných oblastí. Pokud by se potvrdilo, že se pacienti skutečně nakazili na území Spojených států, znamenalo by to, že se virus rozšířil i do Severní Ameriky.

Zahr. tisk: Francie lhala o bezpečnostních opatřeních v Nice; obavy z nadužívání smrtících strojů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.