Zahr. tisk: Francie bude hlasovat o prodloužení výjimečného stavu; ruská domluva s OPECem

Světová média dne 16. února píší o tom, že francouzští poslanci budou hlasovat o prodloužení výjimečného stavu, které má nově platit až do 26. května. Bezpečnostní opatření bylo zavedeno 14. listopadu loňského roku po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 lidských životů. Média dále informují o dohodě mezi Ruskem, Saúdskou Arábií, Venezuelou a Katarem. Země se tam dohodly na stabilizaci trhu s ropou. Chtějí tím dosáhnout zmrazením produkce ropy na úrovních z letošního ledna.

Francouzští poslanci budou za přítomnosti ministra vnitra Bernarda Cazeneuva hlasovat o prodloužení až do 26. května výjimečného stavu, který byl v zemi vyhlášen loni 14. listopadu po teroristických útocích v Paříži. Minulý týden návrh podle francouzského týdeníku Le Point schválila většina francouzských senátorů. Kritiky tohoto opatření přitom sílí kvůli možnému zneužívání. Podle informací týdeníku bylo za dobu výjimečného stavu provedeno více než 3000 administrativních prohlídek, ve 400 případech bylo nařízeno domácí vězení a díky domovním prohlídkám se podařilo zmařit připravovaný atentát.

 

Turecko považuje pozemní intervenci v Sýrii za jediný způsob, jak ukončit pět let trvající občanskou válku, avšak pouze se spojeneckými silami, píše francouzský deník Le Figaro. Také předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v Athénách řekl, že ruské bombardování nastolení míru v Sýrii nepomůže, ba naopak oslabuje umírněnou opozici ve prospěch režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Tusk na schůzce s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem vyjádřil domněnku, že příměří v Sýrii pomůže zastavit proudy syrských uprchlíků mířících do Evropské unie.

 

V Bruselu bylo dnes ráno po domovních prohlídkách v souvislosti s terorismem zadrženo deset osob. Zadržení se vrátili ze Sýrie, kde pravděpodobně chtěli následovat Islámský stát. Podle belgického deníku Le Soir se vyšetřování týká náborové sítě této teroristické organizace a mezi zatčenými byl i nejméně jeden náborář. Policie při prohlídkách zajistila zejména počítačový materiál a mobilní telefony. Z důvodu probíhajícího vyšetřování však zatím nebyly nezveřejnily podrobnější informace.

 

Britský deník The Times publikoval údaje vysokého komisaře pro uprchlíky OSN, podle kterých byl počet žádostí o azyl v Evropské unii v loňském roce 1,2 milionu, což je dvojnásobek ve srovnání s předchozím rokem. Žadatelé pocházejí zejména ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Albánie. Nejvíce žadatelů o azyl vloni zaznamenalo Srbsko a Kosovo, za kterými následují Německo, Maďarsko a Švédsko.

 

Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar se na mítinku v katarském hlavním městě Dauhá dohodly, že ve snaze stabilizovat situaci na trhu zmrazí produkci ropy na úrovních z letošního ledna, píše americký zpravodajský portál International Business Times a dodává, že země chtějí, aby totéž učinili i ostatní přední světoví výrobci ropy. Za poslední rok ceny ropy spadly na své desetileté minimum. Stalo se tak částečně díky růstu těžby ve Spojených státech a kvůli rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit vývoz s cílem upevnění pozice na trhu. Tím vznikl citelný převis poptávky. V posledních dnech však ropa zdražovala mimo jiné i kvůli spekulacím, že by se světoví výrobci ropy mohli na snížení těžby dohodnout.

 

Visegrádská čtyřka podle slovenského deníku Pravda hovoří o nevyhnutelnosti záložního plánu řešení migrační krize. Pondělního jednání premiérů České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska se zúčastnili i zástupci Makedonie a Bulharska. Jejich hranice s Řeckem by se v rámci takzvané záložní ochranné linie měly posílit v případě, že Řecko nedostane pod kontrolu proud migrantů přicházející z Turecka přes Egejské moře. Český premiér Bohuslav Sobotka podpořil dohodu Evropské unie s Tureckem i snahu Řecka, aby bylo schopné fungovat v rámci schengenského prostoru.

 

Ruský deník The Moscow Times s odvoláním na tiskovou agenturu Interfax informuje, že na bývalého ruského vicepremiéra Alfreda Kocha byl vydán zatykač kvůli pašování objektů s kulturní hodnotou. Z pašování byl Koch obviněn, když se pokoušel odvézt do Německa obraz o hodnotě 230 dolarů. Celní úředníci ho nechali odjet, avšak zahájili proti němu trestní stíhání. Nejde o první případ. Koch byl v září loňského roku obviněn z pašování obrazu v hodnotě 2500 dolarů.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Francie bude hlasovat o prodloužení výjimečného stavu; ruská domluva s OPECem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.