Zahr. tisk: Florida vydala varování před virem zika; na severu Ruska zabíjí jedovatý anthrax

Světová média dne 2. srpna píší o tom, že americký stát Florida vydal v souvislosti s virem zika varování. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že na severu Ruska zabíjí jedovatý anthrax. Vypadá to, že nebezpečný virus přeskočil z tamních sobů na člověka. 

Záblesk naděje z varšavského summitu NATO, že jednotný Západ není pouhou minulostí, zastiňují hlasy s rozvracečským obsahem, píše dnes slovenský deník SME. Vize Donalda Trumpa, že Spojené státy americké by mohly uznat anexi Krymu, pokud by to zlepšilo vztahy s Ruskem, a výhrůžka tureckého prezidenta Recepa Erdogana, že vypoví smlouvu s Evropskou unií týkající se imigrantů, nebude-li do října zrušena vízová povinnost pro turecké občany, představují pro Evropu z hlediska bezpečnosti podstatně větší hrozbu než přítomnost tisícovky teroristů z hnutí Islámský stát.
 
Co se týče tureckého prezidenta, v současné situaci mu Evropská unie samozřejmě po vůli být nemůže, pokračuje slovenský list. I kdyby neexistovaly jiné důvody, Turecko je teď, po nedávném neúspěšném pokusu o vojenský puč, bezpečnostně někde úplně jinde než dříve, míní slovenský list.
 
Spojené státy americké včera uskutečnily sérii leteckých útoků na pozice hnutí Islámský stát v libyjské Syrtě, informuje americký deník New York Times. Nálety jsou součástí nové koordinované vojenské kampaně zaměřené proti novým baštám extremistů v severní Africe. Podle Petera Cooka, tiskového mluvčího amerického Pentagonu, požádala libyjská vláda o pomoc v boji proti hnutí Islámský stát. Prezident USA Barack Obama letecké útoky schválil minulý týden, připomíná americký list.
 
Americký stát Florida vydal v souvislosti s virem zika varování, všímá si britský deník The Guardian. V jedné čtvrti floridského města Miami se objevilo několik případů nákazy virem zika. Těhotným ženám a ženám, které těhotenství plánují, bylo doporučeno zdržovat se mimo zasaženou oblast poté, kdy bylo diagnostikováno celkem 14 případů výskytu nákazy virem zika.
 
Floridský guvernér Rick Scott ujistil veřejnost, že turisté a další návštěvníci státu Florida jsou v Miami v bezpečí. Právě cestovní ruch je totiž pro Floridu velmi důležitý – jen v letošním roce tento stát navštívilo více než 30 milionů turistů a každý den přijíždí tisíce dalších, konstatuje britský The Guardian.
 
Na severu Ruska zabíjí jedovatý anthrax, píše ruský deník Moscow Times. Na otravu anthraxem včera v nemocnici zemřel dvanáctiletý chlapec, který se tak stalo první lidskou obětí této epidemie. Vypadá to, že nebezpečný virus „přeskočil“ z tamních sobů na člověka. K propuknutí epidemie došlo pravděpodobně minulý měsíc, kdy v oblasti panovalo nezvykle teplé počasí, v důsledku čehož roztála zamrzlá půda obsahující mršiny zvířat, která byla touto infekcí nakažena v šedesátých letech dvacátého století, informuje ruský Moscow Times.
 
 
Ze Středozemního moře bylo včera zachráněno více než 1 500 běženců, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.  Podle informací italské pobřežní stráže se jednalo celkem o 16 plavidel. Na záchranných akcích se podílelo italské námořnictvo, lodě mise Evropské unie „Sophia“ a humanitární organizace. Během pěti dnů tak bylo z vod Středozemního moře zachráněno přibližně 8 300 osob, které se snažily dostat do Evropy, konstatuje švýcarský list.
 
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Florida vydala varování před virem zika; na severu Ruska zabíjí jedovatý anthrax Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.