Zahr. tisk: Finsko obvinilo Rusko z porušení vzdušného prostoru; IS dobyl libyjské město Sabrata

Světová média si všímají toho, že finská pohraniční stráž zjistila přítomnost ruského vrtulníku ve východní části Finského zálivu. Vrtulník se snažila neúspěšně kontaktovat. Ve čtvrtek uvedlo narušení svého vzdušného prostoru také gruzínské ministerstvo obrany. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že hnutí Islámský stát (IS) včera získalo libyjské město Sabrata. Památkáři se tak obávají o římské divadlo ze 3. století, které se ve městě dochovalo. 

Ve švýcarské Ženevě byl včera vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí, informuje server francouzské rozhlasové stanice RFI. Švýcarské úřady totiž mají informace, že po území Švýcarska se pohybuje šest osob podezřelých z radikalizace a napojení na Islámský stát. Švýcaři se obávají zejména z teroristických útoků na budovy Organizace spojených národů. Zejména v okolí Paláce národů, který je sídlem OSN v Ženevě a kde se dnes koná schůzka zástupců Ruska, Ameriky a syrské opozice, byla proto navýšena přítomnost ozbrojených hlídek.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro dnes Pákistán provedl zkoušku balistické rakety středního doletu Šahín-3, která je schopná nést jadernou hlavici. Střela má dosah 2750 km. Pákistánská armáda nicméně oznámila, že země mírové soužití v regionu ohrozit nechce a cílem je pouze posílení stability v jižní Asii. Vztahy Pákistánu s Indií jsou však napjaté od roku 1947, kdy země získaly nezávislost nad Velkou Británií, došlo již ke třem válečným konfliktům, z nichž dva se týkaly sporné hranice v Kašmíru.

 

Španělský deník El País upozorňuje, že vytvoření prvního návrhu dohody o řešení klimatických změn se posouvá na sobotu. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius podle informací deníku důvody tohoto zpoždění neuvedl. Ještě včera však názory na některé body dohody nebyly jednotné. Problémy se týkají zejména otázky financí, kterými mají bohaté země podpořit nejchudší země, aby mohly společně čelit klimatických změnám.

 

Teroristé Islámského státu včera získali libyjské město Sabrata, dávné obchodní středisko Féničanů přestavěné Římany, píše britský deník The Times. Islámský stát se tak dostal 70 km západně od libyjského hlavního města Tripolis. Ochránci památek se proto oprávněně obávají o osud římského divadla ze 3. století našeho letopočtu, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO a patří k jedním z nejlépe dochovaných na světě.

 

Finsko obvinilo Rusko z porušení vzdušného prostoru. Finská pohraniční stráž zjistila přítomnost ruského vrtulníku ve východní části Finského zálivu. Vrtulník se nacházel 9 km nad finským prostorem. Finští pohraničníci se několikrát neúspěšně pokusili ruský vrtulník kontaktovat. Ve čtvrtek uvedlo narušení svého vzdušného prostoru také gruzínské ministerstvo obrany. Podle ruského deníku The Moscow Times však ruské ministerstvo obrany přítomnost svých vrtulníků nad gruzínským územím popřelo.

 

Pod kukuřičnými poli v americkém Kansasu, z rýžových polí v Indii, chřestových farem v Peru nebo pomerančových hájů v Maroku mizí podzemní voda. Lidstvo tak podle amerického deníku USA Today musí vyřešit problém, jak s úbytkem vody bojovat nebo jak se vyrovnat s jejím vyčerpáním. V ohrožení jsou zejména země, kde podzemní voda slouží k zemědělskému zavlažování, je používána v průmyslu nebo jako pitná voda. V některých oblastech se již pole změnila na neúrodný prach varuje USA Today.

 

Lékaři varují, že obezita ohrožuje zdraví nejen těhotných žen, ale i jejich dětí, píše britský list The Guardian. Je třeba vyvrátit mýtus, že těhotné ženy by měly jíst „za dva“. Obezita totiž zkracuje život ženy a zvyšuje nebezpečí, že se jejich děti narodí mrtvé nebo budou trpět zdravotními problémy jako obezita, cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Ženy by proto měly zdravěji jíst a více sportovat, a zlepšit tak zdravotní styl celé rodiny. Podle zprávy, jejíž výsledky cituje britský deník The Guardian trpí polovina žen ve věku 25–34 let nadváhou či obezitou, u žen ve věku 16–25 let je to třetina.

Zahr. tisk: Finsko obvinilo Rusko z porušení vzdušného prostoru; IS dobyl libyjské město Sabrata Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.