Zahr. tisk: EU vyhoví požadavkům Camerona; Německo nezná identitu novoročních výtržníků

Světová média dne 6. ledna informují o tom, že Evropská unie vyjde na únorovém summitu v Bruselu vstříc požadavkům britského premiéra Davida Camerona. Média dále píší, že policie v německém Kolíně oznámila, že nezadržela ani jednoho z mužů, kteří během silvestrovských oslav u hlavního vlakového nádraží obtěžovali, okradli, a v některých případech dokonce i znásilnili desítky žen a dívek. 

Policie v německém Kolíně připustila, že zatím neúspěšně pátrá po mužích, kteří během silvestrovských oslav u hlavního vlakového nádraží obtěžovali, okradli nebo dokonce znásilnili desítky žen a dívek. Policejní ředitel pouze upozornil na to, že se zřejmě jednalo o velkou skupinu mužů severoafrického nebo arabského původu ve věku od 18 do 35 let. Portál Deutsche Welle uvádí, že v inkriminovanou noc se na policii přihlásilo devadesát poškozených. Většinou se jednalo o krádeže mobilních telefonů, osahávání, ale bylo nahlášeno i jedno znásilnění. Starostka Henriette Rekerová upozornila, že na masopustní oslavy v únoru umístí do ulic hlídky a průmyslové kamery.

 

Evropská unie vyjde na únorovém summitu v Bruselu vstříc požadavkům britského premiéra Camerona, píše německý Der Spiegel. Připomíná, že Velká Británie se chysá uspořádat referendum o setrvání v Evropské unii. Evropská komise se podle týdeníku rozhodla k ústupkům, aby dala Cameronově vládě prostor pro přesvědčení rostoucího počtu britských euroskeptiků. Pro předsedu Evropské rady Donalda Tuska, předsedu Evropské komise Jeana Clauda Junckera nebo německou kancléřku Angelu Merkelovou a celý evropský projekt představuje podle týdeníku odchod Britů z EU nejhorší možnou variantu. Už proto, že další klíčový stát by mohl následovat – francouzská pravicová politička Le Penová totiž řekla, že v případě jejího vítězství ve volbách bude o setrvání v EU hlasovat i Francie.

 

Slovenský prezident Andrej Kiska odvolal čtrnáct soudců, kteří dosáhli věku pětašedesáti let. Upozornil zároveň, že soudní rada jedná protiústavně, když mu nepředkládá návrhy na jejich odvolání automaticky, píše slovenský deník SME. Zatím mu totiž poslala seznam jen osmi jmen z celkových padesáti, o jejichž odvolání jednala. Podle slovenského prezidenta to však v souladu se zákonem o soudcích není její právo, ale povinnost.

 

Bratislavská softwarová firma ESET uvedla, že výpadky elektřiny, které v prosinci postihly stovky tisíc lidí na Ukrajině a vyřadily z provozu tři regionální dodavatele, způsobil kybernetický útok. Portál Rádia Svobodná Evropa upozorňuje, že zjištění potvrdili i experti dvou amerických bezpečnostních firem, které se zabývají ochranou softwaru. Experty znepokojila jednoduchost sabotáže z 23. prosince, ke které na západní Ukrajině zřejmě stačilo elektronickou poštou zavirovat počítače v dispečinku rozvodné sítě.

 

Britský parlament má v polovině ledna na programu debatu o dvou peticích, které se týkají republikánského uchazeče o post amerického prezidenta Donalda Trumpa. Půl milionu Britů už totiž podepsalo petici, která žádá zakázat Trumpovi vstup do Velké Británie kvůli jeho výrokům proti muslimům. Asi dvacet tisíc lidí naopak chce, aby Trump mohl ve Velké Británii o svých názorech volně diskutovat. Obě petice podle deníku USA Today reagovaly na Trumpův návrh zakázat všem muslimům vstup do USA, dokud americká vláda nerozhodne, jak dál postupovat proti teroristické hrozbě.

 

Kanadský premiér Justin Trudeau se omluvil původním obyvatelům severní části Severní Ameriky za státní programy, které odebíraly Inuitům děti a umísťovaly je do výchovných ústavů, kde byly předmětem ponižování a zneužívání. Trudeau zároveň požaduje stejnou omluvu po Vatikánu, protože katolická církev v Kanadě provozovala více než 130 takových škol. Týdeník The Economist vysvětluje, že papež už se podobně omluvil za pohlavní zneužívání dětí církví v Irsku nebo za katolickou podporu kolonizace Jižní Ameriky v Bolívii. Zrušení dalších papežských bul z patnáctého století, které jsou v bývalých koloniích součástí právního systému, má ovšem podle týdeníku menší šanci na úspěch.

 

Přestože napětí mezi dvěma ropnými velmocemi Saúdskou Arábií a Íránem od víkendu stále roste, cenu ropy to nezvyšuje, všímá si bezpečnostní magazín The Foreign Policy. Ceny suroviny za uplynulý rok a půl klesly ze 110 na 30 dolarů za barel, zásoby jsou ale stále rozsáhlé a těžba pokračuje. Ani stupňující se spor mezi sunnitskou a šíitskou velmocí obchodníky nezastrašil. Oba regionální rivalové přišli kvůli poklesu prodejních cen ropy za uvedené období už o 225 miliard amerických dolarů.

 

Od včerejška mohou Američané postižení prosincovými povodněmi a tornády na největší severoamerické řece Mississippi žádat o granty ze speciálního fondu na obnovu regionu. Peníze na dočasná obydlí a opravy půjdou z federálního rozpočtu, protože americký prezident Barack Obama prohlásil prosincové povodně a tornáda za přírodní katastrofu. Týdeník The Newsweek upozorňuje, že pomoc se týká zejména pěti okresů na severním toku Mississippi.

 

Ruská pobočka americké firmy Coca-Cola pobouřila Ukrajince, když na sociálních sítích zveřejnila reklamu s mapou Ruska, ke které patří i poloostrov Krym. Firma původně svou reklamu s mapou a vánočními stromečky publikovala už v prosinci. Tehdy to však bylo bez Krymu, za což byla kritizována většinovou ruskou veřejností. Nynější mapu publikovala jako opravu a setkala se s odporem druhé strany sporu, upozorňuje internetový portál Rádia Svobodná Evropa. Někteří spotřebitelé ze západní Ukrajiny už vyzývají k bojkotu jejích nápojů.

Zahr. tisk: EU vyhoví požadavkům Camerona; Německo nezná identitu novoročních výtržníků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.