Zahr. tisk: EU chystá nasadit v Řecku nové pohraniční jednotky; Rusko rozšiřuje armádu v Sýrii

Světová média dne 11. prosince informují o tom, že Evropská unie se chystá u hranic Řecka v Egejském moři nasadit nové pohraniční jednotky rychlého zásahu RABIT. Média dále píší o posílení ruské vojenské angažovanosti v Sýrii. Ruská armáda zapojila nová letadla společně s novým protiletadlovým systémem ochrany. Vojáci se také rozmístili na další dvě vojenské základny. 

Evropská unie se chystá u hranic Řecka v Egejském moři nasadit nové pohraniční jednotky rychlého zásahu RABIT. Agentura EU Fortex zodpovědná za ochranu vnějších hranic, tak vyšla vstříc řecké žádosti na pomoc při ochraně řeckého území. Podle Fortexu byl letos ze sedmi set tisíc běženců, kteří dorazili k řeckým břehům, zadržen pouze každý pátý.  Jednotky rychlého zásahu RABIT umožní nasazení dalších hlídkových člunů a úspěšnější kontroly a identifikace běženců. Rozmístěny by měly být snad už příští týden, o čemž rozhodne pět následujících dnů operačních jednání. Podle deníku The Financial Times jde o pokus Evropské unie o záchranu Schengenské zóny v migrančí krizi. The Wall Street Journal upozorňuje, že půjde o výrazný zásah evropských úřadů do suverenity národního státu.

 

Roztříštěná syrská opozice poprvé souhlasí s vyjednáváním s režimem prezidenta Bašára Asada, aby společně ukončili pětiletý konflikt v zemi. Na dvoudenním jednání v saúdském Rijádu se na tom shodly opoziční frakce, jejichž prohlášení se neúčastnily pouze skupina Ahrár Ašrám a syrští Kurdové. Jak upozorňuje německý zpravodajský portál Deutsche Welle, opozice si vymiňuje odstoupení prezidenta Asada, ale už v lednu je připravena vyjednávat s jeho zástupci na schůzce v Ženevě.

 

Rusko posiluje vojenskou angažovanost v Sýrii, píše deník The Moscow Times. Nejenže ruská armáda zapojila nová letadla nebo nový protiletadlový systém ochrany, vojáci se také rozmístili na další dvě vojenské základny v Turecku. Znalec ruské armády Vladimir Frolov deníku řekl, že Putin si uvědomuje, že syrské operace budou trvat ještě dlouho a přizpůsobují se podmínkám vleklých pozemních bojů, protože žádný vojenský plán nepřežije první kontakt s nepřítelem.

 

Americký nálet zabil finančního ministra Islámského státu. Podle představitelů americké armády patřil Abú Saláh ke třem hlavním ekonomům, kteří v posledním čtvrtletí spravovali infrastrukturu hnutí Islámský stát. Spolu s dalšími dvěma spolupracovníky byl dvaačtyřicetiletý Iráčan zabit při leteckém útoku, upřesňuje  zpravodajský portál Deutsche Welle.

 

Islamistické militantní skupiny několikrát odmítly komunikovat s Pákistánkou Tašfín Malikovou, která se svým manželem minulý týden pozabíjela 14 lidí v kalifornském San Bernardinu. Devětadvacetiletá vražedkyně se během akce hlásila k Islámskému státu, kontaktovala ovšem extrémisty z Fronty Nusrá. Ti ji však ignorovali, protože jsou podezřívaví vůči cizincům, které jim nepředstaví vlastní lidé. Podle agentury Reuters se totiž obávají nastrčených agentů Federálního úřadu pro vyšetřování.

 

Slovenská policie řeší případ obchodování s lidmi, který se týká organizovaného žebrání v Německu. Národní jednotka boje proti nelegální migraci obvinila v okrese Rimavská sobota tři osoby, které vyhledávaly vhodné typy pro žebrání v zahraničí. Zdravotně postiženým nabízeli slušné výdělky, rozmísťovali je do různých měst v Německu, ale realita tamního žebrání byla mnohem tvrdší, než postižení čekali. Dostávali jedno jídlo denně, přespávali pod mostem, a když se pokusili nechat si z vyžebraných peněz něco stranou, obžalovaní zaměstnavatelé je několikrát zmlátili. Vyžebrané peníze přitom obžalovaní utráceli za hazard a v erotických salonech. Když už slovenští žebráci nebyli pro práci na ulici použitelní, odvezli je zpátky na Slovensko a vyměnili za nové. Podle žaloby na následky takového zacházení dvě osoby umřely. Teď hrozí podle slovenského deníku Sme trojici tresty od dvanácti do dvaceti let vězení.

 

Prestižní vojenská akademie ve Spojených státech pozastavila členství několika kadetům, kteří se na fotkách sociálních sítí objevili v kápích, jež připomínaly Kukluxklan. Na facebookové snímky z vánočního večírku upozornili starší absolventi akademie Citadela, která leží v jihokarolínském Charlestonu. Jak připomíná deník The Washington Post, letos právě v tomto městě bělošský mladík zavraždil devět černochů v kostele. Vojenská škola okolnosti večírku vyšetřuje, jeden z vyučujících důstojníků prohlásil, že snímky představují duchy Vánoc podle spisovatele Charlese Dickense.

 

Německá policie zatkla pět příbuzných jednačtyřicetileté ženy, která zahynula při vymítání ďábla ve frankfurtském hotelu Intercontinental. Další ženu na pokraji smrti objevili v rodinné garáži. Podezřelí, na které upozornil katolický kněz, jehož kontaktovali příbuzní poškozené, dorazili do hotelu před šesti týdny z Jižní Koreje, píše londýnský deník The Times.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: EU chystá nasadit v Řecku nové pohraniční jednotky; Rusko rozšiřuje armádu v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.