Zahr. tisk: Erdogan označil Putina za okupanta v Sýrii; 218 světovým firmám hrozí bankrot

Světová média dne 9. února informují o tom, že Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nazval ruského prezidenta Vladimira Putina okupantem Sýrie. Toto prohlášení přišlo krátce po zrušení mírových rozhovorů v Ženevě. Média dále píší o 218 velkých světových firmách, kterým hrozí finanční problémy, jež mohou zahrnovat i bankrot. Tolik firem bylo přitom v problémech naposledy před více než šesti lety. Bylo to v době, když vrcholila světová hospodářská krize.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil ruského prezidenta Vladimira Putina za okupanta v Sýrii, píše ruský deník The Moscow Times s odvoláním na agenturu Bloomberg. Erdoganovo vyjádření přišlo po zrušení mírových rozhovorů v Ženevě, které měla zprostředkovat OSN. Jednání byla odložena kvůli ofenzivě vládních vojsk syrského prezidenta Asada u města Aleppo v severní Sýrii. Erdogan zároveň minulý týden nabídl ruskému prezidentovi schůzku, jejímž tématem měl být vývoj ve vzájemných vztazích obou zemí. Putin však setkání odmítl, píše The Moscow Times.
 
Řecko čelí odporu veřejnosti proti budování nových záchytných center pro migranty, píše řecký deník Kathimerini.  Zatímco nová infrastruktura pro uprchlíky na ostrovech Leros a Chios je už z větší části připravena, na ostrově Kos se řecké úřady setkaly s odporem místních obyvatel. Policisté museli čelit zápalným lahvím a dělobuchům. Před jednou z policejních stanic dokonce vybuchla podomácku připravená nálož. Řecký ministr obrany navzdory protestům slíbil, že nová uprchlická centra budou do příštího týdne připravena a země tak vyjde vstříc požadavkům Evropské unie.
 
Oslavy příchodu lunárního nového roku se v Hongkongu změnily v násilné protesty, píše server Deutsche Welle. Zásah úřadů proti nelegálním pouličním prodejcům občerstvení vyvolal demonstrace, které přerostly v zapalování odpadkových košů a házení předmětů na policisty. Bezpečnostní složky odpověděly silou a zadržely 24 lidí. Dalších 48 lidí utrpělo zranění. Podle Deutsche Welle Hongkong zažil největší nepokoje od prodemokratických demonstrací v roce 2014, které trvaly dva měsíce. 
 
Papež František v rozhovoru pro italský deník Coriere della Sera přiznal, že poté co v roce 2014 přirovnal Evropu k „neplodné ženě“, obdržel nesouhlasný telefonát německé kancléřky Angely Merkelové. Ta se papeže zeptala, jestli si opravdu myslí, že Evropa už nedokáže plodit děti. Papež odpověděl, že může, protože má silné a hluboké kořeny. František deníku Coriere della Sera dále řekl, že Rusko může významnou měrou přispět ke světovému míru. I proto v pátek na Kubě dojde k setkání mezi ním a patriarchou ruské pravoslavné církve.  
 
Slovenský deník SME píše, že zdravotní sestry na Slovensku prohrály boj o vyšší platy. Přestože jich z nemocnic odešly stovky, rozhodlo o neúspěchu jejich snahy podle odborníků hlavně to, že výpověď podala jen malá část z celkového počtu sester. I ty se teď vrátily k jednacímu stolu s řediteli nemocnic a je jasné, že vyšších platů nedosáhnou. Některé z nich dokonce mohou přijít o místo. Jedna z nemocnic už totiž oznámila, že nepřijme zpět všechny sestry, které podaly výpověď.
 
Turecký deník Hürriyet píše, že letovisko Antalya na pobřeží Středozemního moře zaznamenalo osmdesátiprocentní meziroční úbytek ruských turistů. Zatímco loni v lednu se v Antalyi ubytovalo téměř 13 000 Rusů, letos jich přijelo jen dva a půl tisíce. Turecko bylo v minulosti u ruských turistů nejoblíbenější zahraniční destinací. Po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami nad Sýrií loni v listopadu ale o většinu ruské klientely přišlo. Rusko totiž po incidentu zavedlo vůči Turecku hospodářské sankce a zavedlo také omezení v oblasti cestovního ruchu.
 
Deník USA Today přináší informace o 218 velkých světových firmách, kterým letos hrozí vážné finanční problémy nebo dokonce bankrot. Tolik firem bylo v problémech naposledy před více než šesti lety, když vrcholila světová hospodářská krize. Ohrožené firmy dohromady dluží téměř 300 miliard dolarů. Pětina z nich podniká v oborech spojených s těžbou ropy a zemního plynu, což souvisí s poklesem cen ropy. Druhou nejvíce ohroženou skupinu tvoří finanční instituce a třetí jsou společnosti z oblasti médií.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Erdogan označil Putina za okupanta v Sýrii; 218 světovým firmám hrozí bankrot Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.