Zahr. tisk: Egyptská armáda zabila vůdce IS na Sinaji; teroristický útok v Nice má 85. oběť

Světová média dne 5. srpna informují o tom, že egyptská armáda oznámila, že zabila vůdce samozvaného Islámského státu na Sinaji Abú Duá Ansárího. Zahraniční tisk dále píše o tom, že červencový teroristický útok v Nice má 85. oběť. 

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland vyzval během své čtvrteční návštěvy Turecka tamní vládu, aby byla zdrženlivá při zákrocích vůči osobám, které jsou podle Ankary podezřelé z vazeb na nevydařený vojenský převrat z 15. července, píše dnes slovenský deník SME. Jagland, který je jedním z nejvýznamnějších evropských představitelů, kteří do Turecka od pokusu o převrat zavítali, apeloval na nutnost dodržovat principy právního státu. Ač připustil, že je třeba přezkoumat souvislosti týkající se tureckého kazatele Fethullaha Gülena, jenž podle Ankary za pokusem o převrat stojí, nepodporuje proces čistek, při nichž bylo podle informací tureckého ministra vnitra Efkana Aly zatčeno již téměř 26 tisíc lidí. 
 
Podle hlášení egyptské armády byl zabit vůdce takzvaného Islámského státu na Sinaji Abú Duá Ansárí. Zprávu přináší britský deník The Guardian. Při operaci, jíž se účastnilo egyptské letectvo a protiteroristické komando, padlo nejméně 45 dalších džihádistů. Mluvčí ozbrojených sil, generál Muhammad Samír, uvedl, že k útoku, při němž byly zničeny i sklady s ukrytou municí, zbraněmi a výbušninami, došlo jižně od pobřežního města Aríš. Skupina Sinajská provincie, odnož takzvaného Islámského státu, již Abú Duá Ansárí vedl, se přihlásila k mnoha útokům zaměřeným převážně na vojenské a policejní cíle a také k sestřelení ruského dopravního letadla s 224 pasažéry na palubě v říjnu 2015. 
 
Červencový teroristický útok v Nice má 85. oběť, konstatuje francouzský Le Monde. Jak oznámila Pasteurova nemocnice v Nice, ve čtvrtek večer svým zraněním podlehl šestapadesátiletý francouzský profesor psychologie Pierre Hattermann, který byl mezi 434 zraněnými po atentátu. Při útoku zahynula jeho manželka a jeden ze synů, čtrnáctiletá dcera je stále hospitalizována, ale je mimo nebezpečí ohrožení života.  
 
Britský deník The Telegraph se pozastavuje nad odhalením izraelských vyšetřovatelů, kteří uvedli, že miliony liber věnované křesťanské charitativní organizaci World Vision byly tajně převedeny islamistické skupině Hamás. Část z nich šla na vybudování bojové základny. Izraelští vyšetřovatelé zatkli údajného operativce Hamásu, který charitu infiltroval a své pozice v ní zneužíval k tomu, že zhruba 5 milionů liber ročně posílal Hamásu. 60 procent prostředků, které byly určeny ke zmírnění utrpení v pásmu Gazy tak padlo na platy příslušníků Hamásu a přípravy války s Izraelem.
 
Španělský deník El Mundo informuje o evakuaci 2 000 osob kvůli lesnímu požáru na ostrově La Palma, který se dále nekontrolovatelně šíří. Největší obavy v současné chvíli vyvolává možný postup požáru směrem k městu Fuencaliente, jenž by vyžadoval další preventivní evakuaci. Předseda vlády Kanárských ostrovů Fernando Clavijo prohlásil, že uhasit tento požár, který si již vyžádal život jednoho člověka, potrvá několik dní.
 
Rusko má podle zpravodajského serveru CNN své první olympijské vítězství v podobě 271 sportovců, kteří se mohou her v Riu zúčastnit. Mezinárodní olympijský výbor toto číslo včera potvrdil. Tato zpráva znamená, že 118 sportovcům z původních 389 nominovaných byla účast kvůli dopingu zapovězena. 
 
 
Zdroj: ČTK
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Egyptská armáda zabila vůdce IS na Sinaji; teroristický útok v Nice má 85. oběť Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.