Zahr. tisk: Řeckou ekonomiku čeká další propad; Orbán si díky postoji k migraci upevnil moc

Světová média upozorňují na to, že řecká ekonomická krize neskončila. Ačkoliv premiér Alexis Tsipras slibuje, že letošní rok bude začátek konce hospodářských problémů země, ekonomové na letošní rok předpovídají další propad řeckého hospodářství. Zahraniční média dnes dále píší o napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, nebo o tom, že ačkoli to před 12 měsíci vypadalo, že maďarského premiéra čeká nejhorší rok po návratu do úřadu, opak se stal pravdou.

Turecko vyzvalo Saúdskou Arábii a Írán k uklidnění napětí, píše deník Hürriet Daily News. Podle mluvčího turecké vlády si totiž region nemůže dovolit konflikt těchto dvou v muslimském světě významných zemí. Turecko zároveň odsoudilo tresty smrti udělované z politických důvodů. Napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií eskalovalo po demonstracích v Teheránu proti popravě šíitského duchovního Nimra al-Nimra. Demonstranti tam zaútočili na saúdskoarabské velvyslanectví. Saúdská Arábie, která nechala al-Nimra popravit za protistátní činnost, reagovala přerušením diplomatických styků a hospodářské spolupráce s Íránem.
 
Také Deutsche Welle se zabývá rostoucím napětím mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Německý internetový portál si mimo jiné klade otázku, zda by Německo, které podobně jako řada dalších zemí odsoudilo popravu duchovního Nimra al-Nimra, nemělo zastavit vývoz zbraní do Saúdské Arábie. Kritici postupu Německa a dalších západních zemí totiž tvrdí, že pouhé výzvy k dialogu nestačí. Upozorňují na to, že zemi, která je čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě, se konflikt hodí. Německá armáda totiž omezila objednávky a výrobci zbraní tak musí hledat nová odbytiště.
 
Server americké televizní stanice CNN uvádí, že americký prezident Barack Obama dnes představí návrh opatření, která by měla zpřísnit podmínky prodeje a držení zbraní ve Spojených státech. Americký prezident, který si od nových opatření slibuje snížení počtu trestných činů spáchaných střelnou zbraní, se při zavádění nové legislativy bude chtít vyhnout schvalování v Kongresu. Kongresmani totiž větší kontrolu prodeje a držení zbraní odmítají. Proti je i republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, který podle CNN varoval před tím, že Američané si už brzy nebudou moci pořizovat zbraně.
 
Britský deník The Guardian upozorňuje na to, že řecká ekonomická krize pokračuje a je jako odysea bez konce. Rok 2015 byl s dvojími volbami, referendem a složitým vyjednáváním s věřiteli pro Řecko bouřlivý, letošní rok ale může být kvůli rostoucím obavám z vypuknutí sociálních nepokojů mnohem méně předvídatelný, píše The Guardian. Řecký premiér Tsipras sice tvrdí, že rok 2016 bude začátkem konce ekonomické krize, lidé ale po šesti letech problémů už ztrácejí optimismus. Ekonomové navíc očekávají, že řecká ekonomika letos zaznamená další propad.
 
Slovenský deník Pravda píše, že loni touto dobou to vypadalo, že Viktora Orbána čeká nejhorších 12 měsíců od roku 2010, kdy se vrátil na post maďarského premiéra. Jeho strana Fidész totiž čelila prudkému poklesu popularity kvůli aroganci moci a korupčním aférám. Do konce roku se však vše obrátilo. Orbán nejenže přežil rok 2015, ale ještě si upevnil moc. Pomohl mu k tomu jasný odmítavý postoj k uprchlíkům, který v souladu s vůlí většiny Maďarů zastával už od června. Orbánovi teď často dávají za pravdu – byť jen polohlasně nebo mlčky – i někteří jeho političtí soupeři a ideologičtí odpůrci, uvádí deník Pravda.
 
Deník The Wall Street Journal informuje o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti podalo v pondělí žalobu na automobilku Volkswagen kvůli tomu, že do statisíců vozidel s dieselovými motory instalovala software umožňující podvody při měření emisí. Spojené státy žádají pokuty v celkové výši až 18 miliard dolarů. Automobilka Volkswagen v pondělí uvedla, že nyní pracuje na tom, aby co nejdříve zajistila, že její vozy, kterých se aféra týká, budou odpovídat legislativním požadavkům. The Wall Street Journal nicméně upozorňuje na to, že civilní žaloba proti automobilce jako takové je jen prvním krokem. Spojené státy budou chtít otevřít i trestní část případu a dostat k soudu také jednotlivé manažery firmy.
Zahr. tisk: Řeckou ekonomiku čeká další propad; Orbán si díky postoji k migraci upevnil moc Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.