Zahr. tisk: Řecká blokáda dálnic a hraničních přechodů; stávka učitelů na Slovensku pokračuje

Světová média dne 3. února píší o tom, že řečtí farmáři na protest proti plánované penzijní reformě zablokovali svými traktory několik dálnic a hraničních přechodů s Tureckem a Makedonií. Tisk dále píše o pokračující stávce tisíců slovenských učitelů. Ti stávkují kvůli tomu, že tamní vláda nesplnila v oboru školství své programové prohlášení.

Ústav pro ekonomický výzkum v Kolíně nad Rýnem spočítal, že německou spolkovou pokladnu vyjdou do konce roku 2017 uprchlíci na 50 miliard euro. Nezávislý institut tvrdí, že letos dosáhnou německé výdaje na ubytování, stravu a integraci dvaadvaceti miliard a následující rok přesáhnou sedmadvacet miliard euro. Odhady, které zveřejnil britský deník The Times, pochopitelně nezohledňují nové počty běženců. V loňském roce jich do Spolkové republiky Německo dorazilo milion a sto tisíc.
 
Na protest proti plánované penzijní reformě zablokovali řečtí farmáři svými traktory několik dálnic a hraničních přechodů s Tureckem a Makedonií. Proti reformě, kterou mezinárodní věřitelé podmiňují další řecké půjčky, se zároveň chystají odborové svazy uspořádat už ve čtvrtek generální stávku, uvádí  německý portál Deutsche Welle. Premiér Alexis Tsipras navrhuje v důchodové reformě patnáctiprocentní škrty, ale ty podle odborů zásadně narušují domácí systém sociálního zabezpečení.
 
Tisíce slovenských učitelů dál aktivně stávkují kvůli tomu, že vláda v Bratislavě údajně nesplnila v oboru školství svoje programové prohlášení. Školský výbor tohoto kabinetu nebude už podle deníku Směr o jejich platových požadavcích jednat a veřejnost, která učitele podpořila peticí, už na jejich podporu vybrala dvanáct tisíc euro, uvádí slovenský deník.
 
Jen několik minut po startu explodovala zřejmě na palubě letadla v Somálsku bomba a pilot musel nouzově přistát v Mogadišu. Při explozi se protrhl plášť letadla, dva cestující na lince do Džibuti byli zraněni a více než sedmdesát cestujících bylo evakuováno. Jak uvádí deník The Guardian teroristický útok nebyl ještě jako důvod incidentu potvrzený.
 
Britský premiér David Cameron vyjednal u Evropské unie právo na omezení sociálních dávek a pracovních benefitů pro přistěhovalce ze zemí Evropské unie, na druhé straně si ale europoslanci ponechávají právo, tyto jeho kroky vetovat. Ústupek Bruselu před letošním britským referendem o setrvání v Evropské unii je časově omezený, upozorňuje britský deník The Times.
 
Rusko se nemůže účastnit vyšetřování pětidenní rusko-gruzínské války Mezinárodním válečným tribunálem, protože neratifikovalo takzvané Římské dohody. Podle deníku The Moscow Times zahájil Mezinárodní tribunál šetření konfliktu z roku 2008, kdy se tehdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili pokusil získat zpět odštěpeneckou Jižní Osetii. Mezinárodní tribunál má podle svého prohlášení důvody předpokládat, že během tohoto konfliktu došlo ke zločinům proti lidskosti, jako jsou vraždy, odsuny obyvatelstva a válečné zločiny.
 
První případ viru zika je hlášen ze Spojených států. Zdravotní úřady ve státě Texas oznámily, že virus se pravděpodobně šířil pohlavním stykem a ne kousnutím komára, uvádí agentura Reuters.
Týdeník The Economist popisuje váhání, zdali zabíjení, boje a čistky, ve kterých pokračují teroristé Islámského státu, lze označit za genocidu. V Americe nechce tento výraz používat Hillary Clintonová, v Evropě ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová. Údajně prý proto, že má širší souvislosti než cílenou likvidaci a vyhlazení jezídů a křesťanů nebo jemenských šiitů. Podle týdeníku je však pravý důvod mnohem smutnější. The Economist připomíná, proč se Američané v polovině 90. let dlouho vyhýbali slovu genocida ve Rwandě: Termín totiž příliš silně vyvolává potřebu s problémem něco skutečně dělat.
 
Vedení americké Republikánské strany sice Donalda Trumpa jako kandidáta do Bílého domu odmítlo, ale samo si ho podle agentury Reuters vypěstovalo, když před několika desetiletími začalo do prezidentské funkce nominovat herce. Podle německého Der Spiegelu už bylo pro americkou veřejnost načase zařadit zpátečku, protože už nebylo na místě tropit si z realitního miliardáře žerty. Jeho arogance a silácké řeči vůči menšinám začínaly z fanfarónství  přesahovat podle některých kritiků i k fašizujícím tendencím. Zajímavý je Trumpův stesk po silovějším americkém fotbale i nadbíhání ruskému prezidentu Putinovi. Trumpův životopisec v článku líčí jeho domácnost bez knížek a klasického vzdělání, jejíž členové sebe sama vidí jako nadlidi.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Řecká blokáda dálnic a hraničních přechodů; stávka učitelů na Slovensku pokračuje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.