Zahr.tisk: Do roku 2017 přijdou do EU 3 miliony uprchlíků; Putin je nejmocnějším mužem světa

Světová média si 5.listopadu všímají předpovědí Evropské komise. Podle ní přijde do Evropy mezi lety 2015 a 2017 až tři miliony běženců. Společenské a sociální dopady příchodu tak velkého počtu žadatelů o azyl však tato prognóza nezahrnuje. Zahraniční média také píší o tom, že ruský prezident Vladimir Putin se už potřetí v řadě stal nejmocnějším mužem planety. Na druhém místě ankety časopisu Forbes se umístila německá kancléřka Angela Merkelová, následována americkým prezidentem Barackem Obamou

Ruský deník The Moscow Times s odvoláním na agenturu Reuters uvedl, že pád ruského letadla na Sinajském poloostrově pravděpodobně způsobil výbuch bomby na palubě. Deník za původce atentátu označil egyptskou frakci teroristické organizace Islámský stát. K zodpovědnosti za sobotní tragédii se ostatně Islámský stát už přihlásil. Organizace v prohlášení nicméně neupřesnila, jak letadlo zničila. Podle slovenského deníku SME však zatím vyšetřovatelé přesnou příčinu havárie nenašli a tak stále není jasné, zda šlo opravdu o atentát, nebo si 224 obětí vyžádala technická závada stroje či chyby pilotů
 
Do konce roku 2017 by do Evropské unie mohly přijet až tři miliony běženců, tvrdí britský deník The Times. Údaje vyplývají z předpovědi, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Předpověď zahrnuje období mezi lety 2015 až 2017, jako první si všímá některých důsledků uprchlické krize a odhaduje počet lidí, kteří do zemí Evropské unie v jejím důsledku přijdou. Společenské a sociální dopady příchodu tak velkého počtu žadatelů o azyl však podle The Times tato předpověď nezahrnuje.
 
Írán najímá afghánské uprchlíky, aby v Sýrii bojovali na straně prezidenta Bašára Asada, píše britský deník The Guardian. Výměnou za to jim slibuje měsíční plat a povolení k pobytu. Afghánští uprchlíci žijící v Íránu a Sýrii jsou nyní po libanonské organizaci Hizballáh druhým největším vojenským kontingentem bojujícím na straně Asada. Írán se netají svou poradní rolí v Sýrii, jeho velitelé operace plánují a dohlížejí na ně.
 
Několik set německých policistů včera zasahovalo proti mezinárodní pašerácké síti, informuje francouzská rozhlasová stanice RFI. Podle policie a státních zástupců byl pravděpodobně dopaden i vůdce pašeráků. Zatčení byli obviněni z poskytování falešných dokladů migrantům, kteří se chtějí dostat do Německa. Ve Francii byl také zadržen mladý námořník pro podezření z přepravování běženců na druhou stranu kanálu La Manche.
 
Ruský prezident Vladimir Putin se už potřetí v řadě stal nejmocnějším mužem planety. Vyplynulo to z výsledků ankety časopisu Forbes. Putin je totiž jedním z mála lidí na světě, kteří si mohou dovolit dělat opravdu to, co chtějí. Časopis Forbes upozorňuje na velikou popularitu ruského prezidenta, která neutrpěla ani mezinárodními sankcemi proti Rusku. Naopak Putinovy akce v Sýrii posílily jeho mezinárodní vliv. Na druhém místě ankety se umístila německá kancléřka Angela Merkelová, následována americkým prezidentem Barackem Obamou a papežem Františkem.
 
Navzdory všudypřítomnosti v médiích klesá obliba francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS Sofres. Ke zvýšení popularity Hollandovi nepomáhají ani častější cesty po Francii. Zdá se, že Francouzi už tomu, co dělá nebo říká jejich prezident, nevěnují pozornost. Důvěra v Hollanda je nyní nejnižší od letošního ledna, píše francouzský deník Le Figaro.
 
Studie publikovaná v časopise Journal of Glaciology ukázala, že navzdory globálnímu oteplování přibývá na Antarktidě led. Podle studie sice na západě Antarktidy led taje alarmující rychlostí, zatímco jeho přírůstky na východě kontinentu tyto ztráty více než vyvažují. Jiná studie publikovaná v pondělí ukazuje, že případné zhroucení ledového příkrovu v důsledku globálního oteplování by vedlo ke zvýšení hladiny moří na celém světě a k zatopení pobřežních měst, varuje deník USA Today.
Zahr.tisk: Do roku 2017 přijdou do EU 3 miliony uprchlíků; Putin je nejmocnějším mužem světa  Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.