Zahr. tisk: Do Řecka letos přišlo 800 tisíc migrantů; Rusko postaví v Bangladéši jaderné elektrárny

Světová média píší 29. prosince o tom, že do Řecka připutovalo od ledna do listopadu 800 tisíc migrantů. Řecké úřady přitom ve stejném období obdržely jen necelých 12 tisíc žádostí o azyl. Zahraniční média si také všímají toho, že Rusko postaví v Bangladéši dvě jaderné elektrárny. Projekty vyjdou na 13 miliard dolarů a do provozu mají být uvedeny v letech 2022 a 2023.

Řecký deník Kathimerini píše, že do Řecka od začátku letošního roku do konce listopadu přišlo celkem 800 tisíc migrantů. Ve srovnání s necelými 73 tisíci uprchlíků za celý rok 2014 tak jde o nárůst na více než desetinásobek. Ani v prosinci se přitom migrační vlna nezastavila. Jen mezi 24. a 26. prosincem do Řecka přicházely tři tisíce migrantů denně. Řecké úřady však v období od ledna do konce listopadu obdržely jen necelých 12 tisíc žádostí o azyl. Pro ostatní migranty bylo Řecko jen vstupní branou do dalších zemí Evropské unie, zejména pak do Německa.
 
Turecko oznámilo, že po sérii kybernetických útoků z poloviny prosince zvýší úroveň bezpečnostních opatření, píše deník Hürriet. Útoky byly namířené proti stovkám tisíc vládních i soukromých webů a také proti transakcím internetového bankovnictví některých bank. Za kyberútoky by podle deníku Hürriet mohla stát hackerská skupina Anonymous, která už v minulosti oznámila plány na odvetu za to, že Turecko podle ní nákupem ropy podporuje Islámský stát. Další možností je podle deníku Hürriet to, že útoky mají původ v Rusku a představují odvetu za sestřelení ruského bombardéru Tureckem minulý měsíc.
 
Server arabské televize Al Jazeera píše, že Saúdská Arábie zvýšila domácí ceny pohonných hmot o 40 procent. Litr benzinu tak v Saúdské Arábii ode dneška zdražil na v přepočtu šest korun. Důvodem jsou nízké ceny ropy, které vedly k rekordnímu rozpočtovému schodku ve výši 98 miliard dolarů. Příjmy státního rozpočtu Saúdské Arábie totiž z 80 až 90 procent závisí na prodeji ropy. Země však podle Al Jazeery rozhodně není v kritické situaci. Rekordní schodek rozpočtu totiž pokryje z rezerv vytvořených v dobách, kdy se barel ropy prodával za více než 100 dolarů. Rezervy Saúdské Arábie nyní dosahují 700 miliard dolarů a zemi by tak vystačily i v případě, že by se letošní rekordní schodek rozpočtu opakoval několik let po sobě.
 
Ruský deník The Moscow Times informuje o tom, že Bangladéš uzavřel s ruskou státní společností Rosatom smlouvu o výstavbě dvou jaderných elektráren za téměř 13 miliard dolarů. Každá z elektráren by měla mít výkon 1 200 megawattů. Bangladéš si na výstavbu zdrojů energie, které by měly být uvedeny do provozu v letech 2022 a 2023, vezme od Ruska půjčku pokrývající 90 procent nákladů. Splácet ji bude 28 let.
 
Americký deník USA Today zveřejnil žebříček nejobdivovanějších lidí sestavený agenturou Gallup. První místo letos znovu obsadil americký prezident Barack Obama, kterého za nejobdivovanějšího člověka označilo 17 procent Američanů. O druhou příčku se s pěti procenty podpory dělí jeden z republikánských kandidátů na prezidenta a miliardář Donald Trump s papežem Františkem. V první desítce se kromě Trumpa umístili také další dva uchazeči o Bílý dům – Bernie Sanders a Ben Carson. Nejobdivovanější ženou je demokratická kandidátka na prezidentku a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
 
Švédský deník The Local píše, že švédští lékaři mají obavy z čím dál častějšího výskytu bakterie zvané super-gonorrhea. Počet případů nákazy touto sexuálně přenosnou infekcí vzrostl ve Švédsku za posledních šest let na dvojnásobek. Obavy lékařů vyvolává hlavně odolnost bakterie vůči běžně používaným antibiotikům. Pokud nebude v následujících několika letech vyvinut nový lék, situace se může nadále zhoršovat, varují podle deníku The Local lékaři.
 
Slovenský deník SME informuje o tom, že na Slovensku se od začátku roku 2016 znovu zvýší minimální mzda. Vzroste o šest a půl procenta na 405 eur poté, co se začátkem letošního roku zvýšila o osm procent na 380 eur. Pracující Slováci tedy budou v roce 2016 v přepočtu pobírat nejméně 10 935 korun. Minimální mzda vzroste od 1. ledna i v České republice a to na 9 900 korun. I přes nárůst však bude o tisíc korun nižší než na Slovensku. 
Zahr. tisk: Do Řecka letos přišlo 800 tisíc migrantů; Rusko postaví v Bangladéši jaderné elektrárny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.