Zahr. tisk: DB může strhnout německou ekonomiku; Rusko a Ukrajina obnovují nákladní dopravu

Zahraniční média píší 25. února o tom, že německá Deutsche Bank (DB) může strhnout do propasti celou německou ekonomiku. Jejími hlavními slabinami je nedostatek nového kapitálu na pokrytí poplatků za právní spory, skandály se sazbami LIBOR a obchodování s Ruskem. Světová  média si dále všímají, že Rusko a Ukrajina po dvou týdnech obnovují nákladní dopravu. Média připomínají, že doprava byla přerušena kvůli protestům ukrajinských aktivistů.

Řecký premiér Alexis Tsipras pohrozil blokováním veškerých rozhodnutí Evropské unie, dokud se v rámci členských zemí nerozhodne o přerozdělení utečenců. Atény podle slovenského deníku Pravda pobouřila vídeňská schůzka o migraci bez pozvání Řecka, která rozhodla o omezení takzvané balkánské cesty novými ploty. Řecká blokáda se má týkat především zvláštního summit EU s Tureckem o uprchlících, který se bude konat 7. března.

 

Rusko a Ukrajina po dvou týdnech obnovují nákladní dopravu mezi oběma státy. Přeprava po silnicích byla přerušena ze strany Ruska, když ukrajinští aktivisté zablokovali kvůli svým protestům silnice. Teď ale ruské ministerstvo dopravy nabídlo vládě v Kyjevě hranice kamionům obousměrně znovu otevřít, píše deník The Moscow Times.

 

Mladík ze slovenské Čadce, který na internetu nabízel odměnu za střílení do imigrantů a šířil proti běžencům, rasistické video, dostal u okresního soudu v Žilině podmínku na tři roky. V telefonu tvrdil, že nešlo o recesi, ale projev strachu z migrační vlny, píše slovenská Pravda.

 

Zatímco se Němci nedívali, vyrostla jejich Deutsche Bank ve finanční moloch, který možná strhne do propasti i německou ekonomiku. Ve článku, který uvádí, že Deutsche Bank už není německá, vypočetl magazín The Foreign Policy hlavní slabiny, jako je nedostatek nového kapitálu na pokrytí poplatků za právní spory, skandály se sazbami LIBOR a obchodování s Ruskem. Všechny jsou prý důsledkem globalizace, která se ovšem nezbavila historických vazeb na německou politiku. Osud někdejší prestižní instituce je proto pro české sousedy symptomatičtější než potíže Volkswagenu nebo Siemensu.

 

Když Donald Trump porazil svoje soupeře ve státě Nevada, je už v boji o republikánskou nominaci téměř neporazitelný, píše londýnský deník The Times. Deník poukazuje, že vítězství na severozápadě USA bylo pro Trumpa tak výrazné – získal celých 49 procent hlasů –, že stoupence jeho rivalů musí demoralizovat.

 

Šéf amerického Applu Tim Cook poprvé vysvětluje, proč se jeho firma nechce podvolit zpravodajcům FBI a poskytnout přístup k iPhonu islámského atentátníka v kalifornském San Bernardinu. Byl by to špatný a nebezpečný precedent pro celou Ameriku, který se rovná informační software rakovině. Cook je připraven necouvnout a jednat přímo s prezidentem Barackem Obamou, dodává agentura Reuters.

 

Čína a Spojené státy se dohodly na předběžném návrhu sankcí proti Severní Koreji. Ty by měly zpřísnit dosavadní embargo OSN kvůli nedávným testům Pchjongjangu s jadernými testy a raketami dlouhého doletu, píše portal německého rádia Deutsche Welle.

 

Britský deník The Guardian si všímá, že Islámský stát zveřejnil video, na kterém vyhrožuje šéfům sociálních sítí Twitter nebo Facebook, kteří  se pokusili jejich teroristická sdělení blokovat. V pětadvacetiminutovém videu islamisté zesměšňují Jacka Dorseye a Marka Zuckerberga  a střílejí do jejich fotografií. Takzvaní Synové armády kalifátu tvrdí, že kontrolují deset tisíc facebookových účtů, 150 diskusních skupin a 5 tisíc pofilů na Twitteru. Americký deník USA Today připomíná, že radikálové na sociálních sítích kromě zastrašování šíří svou nenávistnou propagandu, provádějí nábor bojovníků a oslavují vojenská vítězství.

 

Syrská opozice je připravená dodržovat čtrnáctidenní příměří, stále ji ale vadí, že garantem několikastranné dohody je Rusko, které protivníci prezidenta Assada považují za přímou součást konfliktu. Své pochybnosti vyjádřil i turecký prezident Erdogan píše Deutsche Welle.

Zahr. tisk: DB může strhnout německou ekonomiku; Rusko a Ukrajina obnovují nákladní dopravu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.