Zahr. tisk: Chemické útoky v Aleppu měli podle Ruska na starosti rebelové s podporou USA

Světová média dne 4. srpna píší o tom, že chemické útoky v Aleppu, při nichž bylo zraněno 23 civilistů, mají na svědomí umírnění syrští rebelové podporování Spojenými státy. Informace zveřejnilo ruské ministerstvo obrany. 

Ruský portál Russia Today uvedl, že chemické útoky v Aleppu, při nichž bylo zraněno 23 civilistů, mají na svědomí umírnění syrští rebelové podporovaní Spojenými státy. Informaci zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, které dále tvrdí, že oblast, kde byly chemické zbraně použity, je kontrolována právě rebely. Rusko se domnívá, že teroristé se snaží útoky na civilní čtvrti města zabránit jeho obyvatelům, aby odešli do východní části Aleppa.
 
Španělské politické strany se opět nedohodly na vytvoření koaliční vlády, všímá si americký deník The New York Times. V zemi tak pokračuje patová politická situace, která trvá již sedm měsíců a mohla by vést k třetímu kolu parlamentních voleb. O sestavení vlády požádal minulý týden španělský král Filip VI. úřadujícího premiéra Mariana Rajoye, jehož strana si však ani v prosincových ani v červnových mimořádných volbách nedokázala zajistit parlamentní většinu a sestavit vládu.
 
Spojené státy tajně poslaly Íránu 400 miliónů dolarů v hotovosti v různých cizích měnách, píše slovenský deník Pravda. Zásilka musela být v cizích měnách, protože americké zákony zakazují transakce s Íránem v dolarech a byla první splátkou vyrovnání o celkové hodnotě 1,7 miliardy dolarů související se zrušením dohody na dodávku zbraní podepsané v roce 1979. Írán totiž žádal o finanční vyrovnání před mezinárodním soudem v Haagu. Americké ministerstvo zahraničí popřelo souvislost splátky s letošním propuštěním 4 vězněných Američanů Íránem. 
 
Podle britského deníku The Daily Telegraph by proti přenosu viru zika na Floridě, kde bylo v poslední době diagnostikováno 15 nových případů nákazy, mohli bojovat geneticky modifikovaní komáři. Americký Kongres může do několika týdnů rozhodnout o poskytnutí licence britské biotechnologické společnosti Oxitec, která hmyz vyšlechtila. Potomci těchto komárů nedosáhnou dospělosti, a proto se nemohou reprodukovat. Oxitec již vybudoval laboratoř na Floridě a čeká na schválení americké vlády a ministerstva zdravotnictví.
 
Řecká vláda je znepokojena rostoucím počtem migrantů v zemi, píše řecký deník Ekathimerini. Řecko se obává zejména zhoršení vztahů mezi Tureckem a Evropskou unií, které by mělo dopad na březnovou dohodu Bruselu a Ankary o snížení migrace přes Egejské moře. Řecký ministr pro migraci se nechal slyšet, že pokud Turecko dohodu vypoví, je třeba realizovat jiný plán. Athény se také obávají možných důsledků neúspěšného vojenského převratu v Turecku minulý měsíc.
 
Francouzský prezident François Hollande odcestoval do dějiště Olympijských her v brazilském Riu de Janeiru, kde se zúčastní jejich pátečního zahájení. Kromě toho, že prezident přijel podpořit francouzské sportovce, bude také jednat se členy Olympijského výboru o možnosti uspořádání her v roce 2024 v Paříži. Hollandovo osobní angažmá by mohlo Paříži výrazně pomoci, soudí portál francouzské rozhlasové stanice RFI.
 
Podle švýcarského deníku Le Temps chtějí některé italské politické strany v září změnit právní předpisy a legalizovat konopí. Italové chtějí otázku řešit komplexně, a to doslova od výroby po prodej. Pozitivním důsledkem legalizace konopí by byla úspora personálu, který proti nezákonnému prodeji psychotropních látek bojuje nebo zvýšení daňových příjmů státu. Pokud by Itálie zákon o legalizaci konopí přijala, stala by se v tomto ohledu průkopníkem Evropské unie, dodává francouzský deník Le Monde.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Chemické útoky v Aleppu měli podle Ruska na starosti rebelové s podporou USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.