Zahr. tisk: Cameron připustil podíl akcií v offshorech; počet bojovníků IS v Libyi se zdvojnásobil

Světová média dne 8. dubna informují o tom, že britský předseda vlády David Cameron připustil vlastnictví podílu ve fondech, které spoluzakládal jeho otec v daňovém ráji v Panamě. Zahraniční tisk si dále všímá tvrzení americké armády, podle níž se zdvojnásobil počet bojovníků Islámského státu na území Libye.

Britský premiér David Cameron v televizním rozhovoru připustil, že vlastnil podíly ve fondech, které spoluzakládal jeho otec v daňovém ráji v Panamě. Několik měsíců předtím, než se stal premiérem, prodal ovšem podíly v Blairmorských investičních fondech v roce 2010 za 31 a půl tisíce liber. Jak připomíná německý portál Deutsche Welle, ještě tento týden přitom premiérovo tiskové oddělení jakýkoli podíl v offshorových fondech v daňovém ráji striktně odmítalo.
 
Syrští a afghánští uprchlíci, kterým hrozí deportace z řeckého Lesbu do Turecka, hrozí sebevraždou. Britskému listu The Guardian to po pondělní deportaci dvou stovek imigrantů řekl uprchlík Suab Nurí z afghánského Kábulu, který se svými krajany zůstává v ostře hlídaném táboře na řeckém ostrově Chios.  Odhodlanost nevrátit se potvrzují u uprchlíků také zaměstnanci humanitárních organizací.
 
Rusko slaví tiché vítězství kvůli nizozemskému referendu, jež tento týden odmítlo obchodní spojení Ukrajiny s Evropskou unií. Moskevský deník The Moscow Times tvrdí, že Holanďané se včera probrali z povolební kocoviny a nevědí, jak interpretovat výsledky všelidového hlasování. V něm  většina hlasujících obyvatel odmítla obchodní svazek s Kyjevem, který byl dlouhodobým jablkem sváru s Ruskem. Přestože referendum nemá závazný charakter, nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že ratifikace obchodní dohody s Ukrajinou nebude podepsána automaticky. Deník uvádí, že prodloužená jednání v nizozemském parlamentu hrají do rukou Moskvy. 
 
Slovenský deník Sme si všímá obtíží, které provázejí česko-polské hraniční vyrovnání, jež  by se mohlo stát i předmětem bilaterálních jednání mezi Prahou a Varšavou. Při narovnání hranice v roce 1958 postoupilo Polsko tehdejšímu Československu území o rozloze 368 hektarů, které nyní Varšava žádá zpátky. České ministerstvo vnitra vybralo pro polské sousedy některé pozemky, ale dotyčné obce s tím nesouhlasí i kvůli podzemním surovinám.
 
Matica slovenská odmítla vydat Hitlerův Mein Kampf. Objednávku nejmenovaného českého nakladatelství  její tiskárny Neografia zrušily i přesto, že zakázka představovala 25 tisíc euro. Podle slovenského deníku Pravda měly být výtisky ve slovenštině určené pro slovenský trh. Hitlerův bestseler, který napsal po neúspěšném puči ve vězení v dvacátých letech, vyšel slovensky už roku 2000.
 
Americká armáda tvrdí, že počet bojovníků Islámského státu v Libyi se zdvojnásobil. Generál David Rodriguéz, který velí americkým jednotkám v Africe, upozornil, že počet džihádistů Islámského státu dosáhl v Libyi šesti tisíc. Tamní bojovníci nejsou ale tak dobře vyzbrojeni jako jejich kolegové v Iráku a Sýrii. Postrádají rovněž znalost libyjského prostředí. Německý portál Deutsche Welle připomíná, že loni v únoru šokovala libyjská buňka Islámského státu, když zveřejnila video s popravou jednadvaceti koptských křesťanů.
 
Bavorská policie zadržela v Mnichově jednoho Nigerijce a jednoho Iráčana, podezřelí z napojení na teroristy Islámského státu. Deutsche Welle upozorňuje na to, že minulý týden zveřejnili džihádisté video, ve kterém varovali před teroristickým útokem v bruselském stylu, ale na území Německa. Jako pravděpodobné cíle se zmiňovala letiště v Berlíně a v Bonnu. Také dánská policie zadržela na různých adresách v hlavním městě Kodani čtyři muže, kteří během své návštěvy Sýrie porušili dánské zákony a prokazatelně se napojili na teroristy z Islámského státu. V tomto případě policie u zadržených našla i zbraně.
 
Americký průzkum veřejného mínění, který pořádala zpravodajská agentura Associated Press, ukázal že kandidát na amerického prezidenta, miliardář Donald Trump, není sympatický sedmi z deseti Američanů. Deník USA Today upozorňuje na to, že i když je Trump mezi republikánskými delegáty na boj o Bílý dům favoritem, tato čísla jeho budoucí úspěch ve skutečných listopadových volbách zpochybňují.
 
Světová banka oznámila, že 28 procent veškerých investic zaměří na projekty související s podnebními změnami. Největší finanční podpůrce rozvojových zemí chce prý budoucím generacím ochránit planetu v co nejlepším stavu. Pokud by banka nezměnila charakter investic, v příštích patnácti letech by se následkem podnebních změn ocitlo na hranici chudoby až 100 milionů lidí, řekl britskému deníku The Guardian ředitel divize pro klimatické změny John Roome.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Cameron připustil podíl akcií v offshorech; počet bojovníků IS v Libyi se zdvojnásobil Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.