Zahr. tisk: Belgie chce vytvořit evropskou CIA; Putin by upřednostnil koalici proti IS vedenou OSN

Světová média dne 30. listopadu informují o tom, že Belgie by chtěla založit evropskou CIA. Podle belgického premiéra Charlese Michela by agentura měla sloužit k posílení spolupráce evropských zemí v boji proti terorismu. Média si dále všímají příslibu ruského prezidenta Vladimira Putina k účasti Ruska v koalici proti Islámskému státu v Sýrii vedené Spojenými státy. Putin by ale raději upřednostnil koalici vedenou Organizací spojených národů. 

V Paříži se ode dneška až do 11. prosince koná světová klimatická konference OSN nazývaná COP21. Jejím očekávaným výsledkem je dohoda o řešení globálního oteplování Země. Celkem 195 zemí by se mělo ve Francii dohodnout na opatřeních, která do roku 2050 udrží globální oteplování pod 2 °C. Konference se podle francouzského deníku Le Monde zúčastní 150 hlav států a premiérů světových zemí a doprovází ji výjimečná bezpečnostní opatření.

 

Belgie chce vytvořit evropskou CIA, píše francouzský deník Le Figaro. Belgický premiér Charles Michel řekl, že agentura by měla sloužit zejména k posílení spolupráce evropských zemí v boji proti terorismu a ke shromažďování údajů o podezřelých osobách. Podle belgického premiéra je totiž v současnosti výměna informací tajných služeb v rámci Evropy obtížná, nejednotná a funguje pouze pouze bilaterálně. Efektivní výměna informací by přitom mohla zamezit teroristickým útokům, míní belgický premiér. Při vyšetřování pařížských teroristických útoků z poloviny listopadu totiž vyšlo najevo mimo jiné právě selhání spolupráce tajných služeb.

 

V Burkině Faso se včera konaly první svobodné prezidentské volby po 35 letech. Kromě opožděného otevření některých volebních místností nebyly hlášeny žádné incidenty. Podle předběžných výsledků, které potvrzují poslední předvolební průzkumy veřejného mínění, zatím vítězí kandidát opozice Roch Marc Christian Kaboré. Volební komise potvrdila, že účast voličů byla značná, informuje francouzská rozhlasová stanice RFI.

 

Podle ruského deníku The Moscow Times přislíbil ruský prezident Vladimir Putin účast Ruska v koalici proti Islámskému státu v Sýrii vedené Spojenými státy. Vladimir Putin však vyjádřil své obavy z účinnosti této koalice a uvedl, že by upřednostnil koalici vedenou Organizací spojených národů. Ruský prezident ve svém projevu dále potvrdil dohodu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem o bilaterální spolupráci při vzdušných operacích v Sýrii.

 

Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek vzdal čest obětem teroristických útoků v Paříži. Poblíž klubu Bataclan, kde v polovině listopadu došlo k největšímu krveprolití, položil bílou růži. Jak zmínil server americké stanice CNN, amerického prezidenta doprovázel jeho francouzský protějšek François Hollande a starostka Paříže Anne Hidalgová. Barack Obama se v Paříži zúčastní klimatické konference COP21.

 

Zástupci Evropské unie a Turecka se na summitu v Bruselu dohodli na společném řešení migrační krize, píše slovenský deník Pravda. Turecko Evropě pomůže výměnou za finanční podporu, uvolnění víz a obnovení rozhovorů o členství Turecka v Evropské unii. V prosinci pak Evropská unie navrhne, jak legálně přesídlit syrské utečence z Turecka do zemí Unie. Účast členských zemí osmadvacítky na tomto plánu má být dobrovolná. S návrhem v této podobě přišlo Německo.

 

Obyvatelé německého Hamburku hlasovali proti uspořádání olympijských a paralympijských her v roce 2024 v jejich městě, píše server britské BBC. Hamburk byl jedním z kandidátských měst vedle Říma, Paříže, Budapešti a Los Angeles. V nedělním referendu se nicméně proti olympiádě vyjádřilo téměř 52 procent obyvatel. Veřejnost se domnívá, že finance vyčleněné na pořádání her by mohly být využity lépe. Poslední olympijské hry se v Německu konaly v roce 1972 v Mnichově.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Belgie chce vytvořit evropskou CIA; Putin by upřednostnil koalici proti IS vedenou OSN Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.