Zahr. tisk: Belgická policie zmařila plánované teroristické útoky; Ukrajina omezí dovoz z Ruska

Zahraniční média píší o tom, že policie v Belgii pravděpodobně zmařila teroristické útoky, k nimž mělo dojít v Bruselu na Nový rok. Zadržela dvě podezřelé osoby, u kterých nalezla vybavení pro vojenský výcvik a propagační materiály Islámského státu. Světová média také píší o tom, že Ukrajina hledá v Asii a Africe nové trhy. Chce totiž omezit import ruského zboží.

Irácký premiér Hajdar Abádí se podle britského deníku The Guardian zavázal, že Islámský stát bude v Iráku do roka od osvobození vládních budov ve městě Ramádí poražen. Abádí ve svém projevu vysílaném v irácké státní televizi mimo jiné uvedl, že rok 2016 bude rokem velikého vítězství nad Islámským státem. The Guardian předpokládá, že Islámský stát by měl být definitivně poražen osvobozením severoiráckého Mosulu, nejlidnatějšího města Islámského státu na území Iráku a Sýrie.

 

Britské rodiny, které před katastrofálními povodněmi nepojistily své nemovitosti, zaznamenaly ztrátu čítající celkově více než 1 bilion liber, všímá si britský deník The Times. Pojišťovací společnosti na severu Anglie nyní čelí nevoli veřejnosti, protože měly zavést nové opatření vlády, jehož cílem je snížit výdaje za krytí škod vlastníkům nemovitostí v oblastech s vysokým rizikem povodní. Britští odborníci varují, že se tak některé oblasti stanou neobyvatelnými.

 

Belgickým policistům se pravděpodobně podařilo zmařit teroristické útoky, k nimž mělo dojít v Bruselu na Nový rok, informuje deník La Libre Belgique. Dvě osoby byly zadrženy a vyšetřovány, další čtyři byly po zadržení propuštěny. Vyšetřovatelé neprokázali souvislost s listopadovými teroristickými útoky v Paříži. Při domovních prohlídkách v oblasti Bruselu, Brabantsko-flanderské provincie a Lutychu nebyly objeveny žádné zbraně ani výbušniny, ale počítačové zařízení, vybavení pro vojenský výcvik a propagační materiály Islámského státu.

 

Francouzští zákonodárci v současnosti živě debatují o zákonu umožňujícím zbavení státní příslušnosti. Podle francouzského deníku Le Monde byla v souvislosti s rostoucími riziky terorismu tato debata znovu oživena i ve Velké Británii. K tomuto kroku Britové přistoupili pouze ve 4 případech během druhé světové války, kdy byla země ohrožena nacismem. Od nástupu konzervativců v roce 2010 však Británie tuto možnost znovu zvažuje. Britské právo zatím umožňuje zbavit občana státní příslušnosti pouze v případě, kdy je to ve veřejném zájmu.

 

Extrémní počasí i nadále sužuje středozápad a jih Spojených států, píše americký deník USA Today. Počet obětí tornáda a bleskových povodní už vzrostl na 43. Ve státě Oklahoma byl vyhlášen stav nouze, nefungovala elektrická energie. Americká Národní meteorologická služba varuje před sněhovými vánicemi a nebezpečnými ledovými bouřemi i dnes, tornáda by už vznikat neměla. Špatné počasí v posledních dnech ovlivnilo i letový provoz.

 

Ve Venezuele letos došlo k rekordnímu počtu vražd, píše španělský deník El Mundo. Nevládní organizace odhadují, že násilnou smrtí zemřelo téměř 28 tisíc lidí. To znamená 76 násilných úmrtí každý den. Odborníci zdůvodňují nárůst kriminality a násilí hlavně nefunkčností úřadů. Nad institucemi a důvěrou ve funkčnost zákonů a norem rychle získávají převahu společenské vztahy založené na použití násilí a zbraní. Podle Venezuelské observatoře násilí nárůst zločinnosti způsobují hlavně organizované skupiny, nefunkčností bezpečnostních sil, rozšířením beztrestnosti a rychlý nárůst chudoby.

 

Podle slovenského deníku Pravda se Ukrajina chystá omezit dovoz z Ruska a hledá nové trhy v Asii a Africe. Ukrajinské ministerstvo pro hospodářský rozvoj uvedlo, že vývoz ukrajinských výrobků do Ruska v posledních třech letech poklesl téměř o tři čtvrtiny. Rusko naopak od 1. ledna příštího roku pozastaví dohodu o zóně volného obchodu s Ukrajinou. Ukrajinský parlament už udělil vládě pravomoc, aby zavedla ekonomické sankce proti Rusku.

Zahr. tisk: Belgická policie zmařila plánované teroristické útoky; Ukrajina omezí dovoz z Ruska Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.