Zahr. tisk: Asad získal se spojenci převahu; USA podpoří mírový proces v Kolumbii 450 mil. USD

Světová média dne 8. února píší o tom, že syrský prezident Bašár Asad získal se svými ruskými a íránskými spojenci rozhodující výhodu ve snaze dobýt zpět strategické město Aleppo. Zahraniční tisk dále informuje o mírovém procesu v Kolumbii, který Spojené státy americké podpoří 450 miliony dolary.

Po pěti letech syrské války, která si vyžádala už čtvrt milionu obětí, získal prezident Bašár Asad a jeho ruští a íránští spojenci převahu, píše agentura Bloomberg. Zatímco Organizace spojených národů se na konci ledna pokusila v Ženevě zprostředkovat mírové rozhovory, Asadovým vojákům se podařilo získat rozhodující výhodu ve snaze dobýt zpět strategické město Aleppo. To podle agentury Bloomberg ovšem ještě neznamená, že brzy nastane konec války. Mohlo by ale jít alespoň o začátek jejího konce.
 
Německá kancléřka Angela Merkelová zahájí oficiální návštěvu Turecka, píše server Deutsche Welle. Jejím hlavním cílem bude jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem země Ahmetem Davutogluem o způsobech omezení přílivu uprchlíků do Evropské unie. Merkelová podporovala loňskou dohodu, která Turecku zaručila 3 miliardy eur za to, že se postará o 2,7 milionu uprchlíků na jeho území a pomůže tak Evropě chránit hranice. Současná ofenziva u severosyrského města Aleppo ale vyvolala novou uprchlickou vlnu a tak je možné, že německá kancléřka bude s Tureckem jednat o další finanční pomoci, uzavírá  Deutsche Welle.
 
Spojené státy podpoří mírový proces v Kolumbii 450 miliony dolarů, píše španělský deník El País. Kolumbijská vláda už od listopadu roku 2012 jedná se zástupci ultralevicové povstalecké organizace FARC o příměří. Definitivní dohoda by měla být uzavřena v březnu. Mohl by tak skončit více než 50 let trvající konflikt. Část amerických peněz by měla jít na pomoc obětem války, která si vyžádala na osm milionů obětí. Další prostředky umožní odstranit některá minová pole.
 
Německá verze zpravodajského webu The Local připomíná víkendové protiislámské demonstrace, které se odehrály nejen v domovském městě iniciativy Pegida Drážďanech, ale také v Praze, Dublinu, Amsterdamu nebo ve francouzském přístavu Calais. The Local o pražském protestu píše, že byl organizován dvěma krajně pravicovými skupinami, zúčastnilo se ho na 5 000 lidí a vyvolal také protidemonstraci.
 
Americké deníky včetně listu The New York Times i nadále sledují dění okolo primárek před americkými prezidentskými volbami. Po těsném vítězství Hillary Clintonové v demokratických primárkách v Iowě, se v úterý hlasování přesune do státu New Hampshire. A tam má navrch hlavní konkurent bývalé první dámy Bernie Sanders, píše The New York Times. Na straně republikánů je kandidátů s nadějí na úspěch více. Kromě Teda Cruze, který v Iowě zvítězil, a druhého Donalda Trumpa, svou šanci na zisk nominace posílil také Marco Rubio. Právě pro něj bude výsledek v New Hampshire podle deníku The New York Times velmi důležitý.
 
Velké nadnárodní společnosti jako Amazon, Google nebo Facebook budou muset v Evropské unii poodhalit své daňové účty. Britský deník The Guardian píše o návrhu Evropské komise, který počítá s povinným zveřejňováním daňových dohod mezi nadnárodními firmami a jednotlivými státy unie. Nová legislativa, která má být představena v dubnu, reaguje na konkrétní případy, kdy firmy jako Starbucks, Fiat, Apple, Ikea nebo Pepsi díky daňovým dohodám s Belgií, Nizozemskem, Irskem nebo Lucemburskem ušetřily na daních miliardy eur.
 
Slovenský deník Pravda píše, že necelý měsíc před parlamentními volbami se dá odhadnout jen to, že nová vláda bude koaliční. Všechno ostatní je otevřené. Možností ale příliš není. Buď bude vládnout strana SMER stávajícího premiéra Fica v koalici s jedním či dvěma partnery, nebo vznikne široká vládní spolupráce pravicových stran. To je ale nejméně pravděpodobná varianta, protože předpokládá nízký volební výsledek SMERU. Opakovaní jednobarevné vlády strany SMER je podle deníku Pravda v rovině čirých spekulací.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Asad získal se spojenci převahu; USA podpoří mírový proces v Kolumbii 450 mil. USD Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.