Zahr. tisk: 70 % zničených budov v Itálii nesplňovalo předpisy; Povstalci z Daráji se vzdali Asadovi

Světová média dne 26. srpna informují o tom, že až 70 % zničených budov v Itálii nedodržovalo bezpečnostní předpisy. Odborníci poukazují na to, že k dodržování nařízení Italy nepřimělo ani osm silných zemětřesení z uplynulých čtyřech let. Zahraniční tisk dále píše o tom, že povstalci v obklíčeném městě Darája se po čtyřech letech vzdali armádním jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada.

Počet obětí italského zemětřesení z počátku týdne stále roste a překročil už 250 mrtvých. První vlna otřesů zničila ve středu ráno stovky domů v oblasti středoitalského města Amatrice, Akumoli Accumoli nebo Arquata del Tronto. Ty měly sílu více než šesti stupňů Richterovy škály. Ve čtvrtek se pak čtyřstupňové otřesy místy opakovaly. Seismologové podle německého portálu Deutsche Welle uvádějí, že oblast zasáhly stovky otřesů a některé vesnice z okresu Abruzzo jsou zcela zničené. Některé z osad se možná nebudou ani stavět znovu.
 
Podle britského deníku The Guardian experti zjišťují, že až 70 procent zničených budov v Itálii nedodržovalo bezpečnostní předpisy. Odborníci poukazují na to, že k dodržování nařízení Italy zřejmě nepřimělo ani osm silných zemětřesení v uplynulých čtyřiceti letech. V zemi byl vyhlášen stav nouze a záchranné práce s pátráním po pohřešovaných v sutinách rozpadlých budov už druhý den pokračují. Italský premiér Matteo Renzi slíbil Italům, že se podobná tragédie nebude opakovat
 
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil jako vrchní velitel vojsk rozsáhlé armádní prověrky v jižním, západním a centrálním okruhu vojsk. Podle ministra obrany Sergeje Šojgua je do akce do konce srpna zapojena i Severní flotila a velení výsadkářů. Rusko se podle slovenského deníku Pravda snaží tímto krokem lokalizovat potenciální problémy pohotovostní zóny podél hranice s Ukrajinou.
 
Povstalci v obklíčeném syrském městě Darája se po čtyřech letech vzdali armádním jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada. Evakuace dlouhodobě ostřelovaného města je symbolickou porážkou opozice a vítězstvím provládních vojenských jednotek, upozorňuje britský The Guardian. Další osud místních civilistů zůstává nejasný. Většina se jich obává, že budou jejich rodiny rozděleny a možná i souzeny za spolupráci s rebely. Právě tady v Daráji začalo totiž povstání proti Asadovu režimu, které přerostlo v syrskou občanskou válku.
 
Poláci se stali nejčetnějším přistěhovaleckým národem ve Velké Británii. Britská statistika ukázala, že během jedenácti uplynulých let stabilní migrace do Velké Británie přečíslila polská národnostní menšina dosud vedoucí Indy. Londýnský deník The Times uvádí, že počet polských přistěhovalců od vstupu Polska do Evropské unie už překročil  tři miliony.
 
Nová ruská ministryně školství se stala terčem ostré kritiky, když se ukázalo, jak silně je spojená s ruskou pravoslavnou církví a stalinistickým myšlením, uvádí moskevský deník The Moscow Times. Padesátnice Olga Vasiljevová nastoupila do funkce teprve před týdnem, ale ve svých projevech už například zpochybňovala časopisy, které kritizují minulý komunistický režim. Podle ní se komunistické zločiny nepravdivě zveličovaly a kdyby měly být pravdivé, nikdo z Rusů by do dnešní doby nepřežil. Vasiljevová nahradila ve funkci ministra Dmitrije Livanova, který usiloval o nezávislost a vyšší efektivitu škol, zaváděl jednotné maturitní zkoušky a snížil rozpočet Ruské akademii věd.
 
Nejvyšší správní soud ve Francii má dnes rozhodnout o legální správnosti zákazu takzvaných burkin, tedy celotělových plavek pro muslimky. Francouzský premiér zákon v patnácti přímořských letoviscích podpořil, protože tento plavecký oděv podle něj podporuje střet kultury a reprezentuje ponížení žen. Dva další členové pařížské vlády ovšem zákaz považují za zbytečný, protože nikoho na veřejnosti koupání v burkinách neohrožuje. Zároveň podle nich neexistuje spojitost mezi teroristy Islámského státu a dámskými plavkami, uvádí portál Deutsche Welle.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: 70 % zničených budov v Itálii nesplňovalo předpisy; Povstalci z Daráji se vzdali Asadovi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.