Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton obdrží Řád bílého lva

Sir Nicholas Winton, který v roce 1939 zachránil stovky židovských dětí před koncentračním táborem a dnes, 19. května slaví 105. narozeniny, obdrží od prezidenta Miloše Zemana Řád Bílého lva - Nejvyšší české státní vyznamenání. Na pražské Kampě zásluhy britského humanitárního pracovníka připomene výstava věnovaná příběhům „Wintonových dětí“.

Řád Bílého lva by měl být Wintonovi předán u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října. Miloš Zeman britského humanitárního pracovníka pozval na návštěvu Prahy. Informaci potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Na pražské Kampě budou ode dneška k vidění příběhy „Wintonových dětí“. Jde o výstavu velkoplošných fotografií převážně židovských dětí, které těsně před druhou světovou válkou unikly neblahému osudu díky svému britskému zachránci. Výstava mapuje nejen příběhy zachráněných dětí, ale i život samotného Wintona. Více o výstavě prozradila v rozhovoru pro Frekvenci 1 kurátorka Olga Menzelová a autor výstavy, režisér a fotograf Jaroslav Brabec.

Skromný Brit zorganizoval těsně před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Zařizoval jim i doklady a přijetí v britských rodinách. Poslední vlak s dvě stě padesáti dětmi, který měl odjet z Prahy 1. září 1939, nacisté vypravit zakázali.

O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se pak dostal, když o něm v roce 1988 natočila televize BBC dokument a on se ocitl ve studiu s lidmi, které zachránil.

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu. Řád Bílého lva je nejvyšší české státní vyznamenání. Jeho nositeli jsou mimo jiné Edvard Beneš, Nikola Tesla či Václav Havel.

Zdroj: ČTK, Zet

Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton obdrží Řád bílého lva Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.