Zachoval: Tvrdost doktorů je jen obranný mechanismus, že ne každého pacienta lze vyléčit

O lékařích se říká, že jsou tvrdí a sarkastičtí. Podle primáře urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Romana Zachovala je to jakýsi obranný mechanismus, který roste spolu se zkušenostmi v medicíně. Ne každého pacienta lze totiž vyléčit. I když se lékaři snaží přemýšlet o svých postupech, existují věci, které ani oni neovlivní. Jak se s tím lékaři srovnávají, prozradil Zachoval v pořadu Myšlení první ligy.

Další díly pořadu

Jakou nejtěžší krizi v kariéře jste prožil a jak jste se s tím vyrovnal?

Asi bych to rozdělil na odborně těžké chvíle a manažersky těžké chvíle. Po té odborné stránce, tím si asi projde každý doktor, který dělá běžnou klinickou praxi, a to je, když se vám dobře nedaří léčba pacienta, tak přemýšlíte, jestli jste to udělal dobře, jestli jste to nemohl udělat líp. Tímhle si projde každý doktor, který vstoupí do klinické praxe.A  každý s tím asi bojuje dvěma způsoby. Jednak se snažíte sám vylepšovat, přemýšlíte o tom, děláte z toho nějaké závěry a příště se snažíte to dělat lépe. Druhá cesta je, že věci, které nemůže ovlivnit ignoruje. Jak se říká o doktorech, že jsou hodně tvrdí, sarkastičtí a nevnímají svoji práci, tak je to logické vyústění toho, aby jste se nezbláznil z toho, že ne každého pacienta můžete vyléčit.

Kdo ve vás objevil zájem o přírodní vědy a medicínu?

Asi jsem to měl v sobě odmalička. Zejména faunu jsem měl rád, zvířata mám rád...Můj táta byl veterinář a celý život jsme bydleli hned vedle veterinárního zařízení, takže jsem tam s tátou chodil, když ošetřoval zvířata. To se mi líbilo.

Proč jste tedy nešel studovat veterinu ale medicínu?

To je dobrá otázka. Hodně jsem to zvažoval. Nakonec to bylo o tom, že jsem chtěl jít studovat do Prahy, kde jsem měl zázemí z máminy strany. Jediná veterinární fakulta byla tehdy v Brně, takže jsem se rozhodl tímto způsobem.

 

Roman Zachoval je také aktivním sportovcem. V devadesátých letech se podílel na založení klubu vodního póla Stepp Praha, který navázal na činnost oddílu vodního póla v tělovýchovné jednotě Tesla Žižkov a stal se tak třetím pražským klubem. Vedle vodního póla se věnuje také plavání.

Co vám dal sport do normálního civilního života?

Spoustu dobrých vlastností a možná i některé špatné. Jako jeden z mála sportovců na vrcholové úrovni jsem měl možnost srovnat individuální sport s kolektivním. Každý vám dá něco jiného. Plavání je dřina. Je to o extrémní disciplíně, vytrvalosti, houževnatosti. Na druhé straně je to individualismus, musíte jet na sebe...je v tom hodně sobectví. Oproti tomu to vodní polo je kolektivní míčový sport. Dá vám umění komunikace, musíte totiž hrát se spoluhráčema, které máte. Ať je máte rádi více, nebo méně, tak tam přihrát musíte a žít s nimi v kolektivu.

To musí být podobné jako na operačním sále, kde musí být synergie v týmu. Jak to máte v týmu vyřešené? Je to o tréninku nebo více mentální záležitost?

Člověk je jednak teoreticky připravený ze škol. To je nutnost, aby byl personál kvalitně vyškolen a měl dobré teoretické znalosti. Je to ale i o tom tréninku. Určitě trvá delší dobu, než se operační tým sehraje. I v jednotlivých oborech se tvoří určité skupiny, které dělají jen určité typy operací, protože jsou na ně dobře sehraní.

 

 

Článek obsahuje pouze části rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s primářem urologického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Romanem Zachovalem si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zachoval: Tvrdost doktorů je jen obranný mechanismus, že ne každého pacienta lze vyléčit Foto: Roman ZACHOVAL a Jan MÜHLFEIT; Zdroj: Zet

reklama

Další články

 1. Uber je ztrátový, jeho tržby ale prudce rostou

  Byznys ·

  Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies za loňské čtvrté čtvrtletí vykázal ztrátu 991 milionů dolarů (zhruba 25 miliard korun). Jeho čisté tržb…

 2. Air China zrušila některé lety do Pchjongjangu

  Byznys ·

  Čínské národní aerolinky Air China ruší některé lety do severokorejského hlavního města Pchjongjang. Důvodem je nízká poptávka. Aerolinky ale současně popřely zprávu č…

 3. Elon Musk: Tesla v září představí svůj kamion

  Byznys ·

  Generální ředitel amerického výrobce elektromobilů Elon Musk ve čtvrtek uvedl na svém Twitteru, že společnost v září odhalí svůj nákladní vůz na elektropohon. „Tým odv…

 4. Silný rubl činí ruským ropným firmám potíže

  Byznys ·

  Silný rubl ohrožuje ruské producenty ropy i naděje vlády na zvýšení rozpočtových příjmů, které měla přinést dohoda těžařských zemí o snížení produkce suroviny. Přední …

 5. Čínská CEFC má převzít stadion Eden

  Byznys ·

  Stadion v Edenu již podle informací Hospodářských novin patří čínské společnosti CEFC. Ta už vlastní fotbalovou Slavii Praha, která na stadionu hraje. O stadion se vša…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.