Za první republiky jsme byli krejčovskou velmocí, vše zkazil komunismus

Česká republika byla v minulosti s ohledem na krejčovské řemeslo velmocí. Konkrétně tomu tak bylo v období první republiky. Vše se ovšem změnilo s nástupem represivních režimů, mezi něž patřil například komunismus. Na rádiu Zet o tom hovořila Lucie Kabátová z módního salónu WINDSORS. 

„Za první republiky jsme byli určitě územím úžasných krejčích. Opravdu jsme byli schopni ušít velmi precizně nádherné věci. Myslím si, že jsme se ztratili v systémech doby, které pak nastaly. To nás vlastně zastavilo a zaseklo,“ řekla Kabátová na rádiu Zet.

V období komunismu nebyla možnost, jak se spojit s okolním světem. Nebyla žádná možnost výrobky exportovat a dovážet novinky, které by mohly být pro nás inspirací. Pro Československo to byla velká škoda.

Na preciznosti si již tradičně nejvíce potrpí Anglie. Tamní krejčí šijí vše přesně na míru. Italové se na druhé straně zase vyznačují svojí elegancí. Na opačném pólu jsou poté severské země, které šijí strohé oblečení. Specifický pohled na šití obleků nabízí i asijské státy.

„Třeba ve Vietnamu nebo v Číně jsou schopni ušít oblek za jeden den. To mě naprosto fascinuje, protože každý oblek má své postupy a technologie, které se musí dodržovat. Ušít oblek za jeden den je fajnšmekrovství a smekám před nimi obrovský klobouk. Na druhou stranu oblek musí několik dní vysychat, musí viset. Takže není možné ušít kvalitní oblek za jeden den,“ sdělila Kabátová. 

 

 

Celý článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Lucií Kabátovou ze salonu WINDSORS. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Za první republiky jsme byli krejčovskou velmocí, vše zkazil komunismus Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu

    Byznys ·

    Diskuze a zájem o kryptoměny neuvadá. Stále vznikají nové a nové alternativy, které předpovídají jejich strmý růst. Jste také na vážkách s případným vložením peněz? Po…

  2. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

    Byznys ·

    Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.