Za únik ropy do moře dostanou Spojené státy rekordní odškodné

Britská společnost BP se dohodla s americkými úřady na tom, že zaplatí 18,7 miliardy dolarů jako odškodné za únik ropy do vod Mexického zálivu po havárii vrtné plošiny Deepwater Horizon v dubnu 2010. Podle BBC jde o největší odškodné, jaké kdy jednotlivá firma ve Spojených státech zaplatila.  

Ropa začala unikat do moře poté, co ve vrtu pod plošinou Deepwater Horizon došlo 20. dubna 2010 k výbuchu. Exploze vedla k požáru a o dva dny později i k potopení plošiny. Nehoda si přímo na místě vyžádala 11 životů. Unikající ropu se podařilo zastavit až po třech měsících. Do té doby do moře uniklo podle různých odhadů  3,5 až 5 milionů barelů ropy, která se i přes nasazení norných stěn zčásti dostala až k americkému pobřeží. Tam způsobila jednu z největších ekologických katastrof v americké historii

BP bude podle BBC odškodné splácet postupně do roku 2033. Peníze obdrží nejen americká centrální vláda (5,5 miliardy dolarů), ale také státy Alabama, Florida, Mississippi, Lousiana a Texas (celkem 12 miliard dolarů), které byly unikající ropou zasaženy. Až miliardu dolarů pak dostane na 400 místních samospráv. Peníze mají být použity na obnovení přírody v zasažených regionech, ale i jako kompenzace za ekonomické škody plynoucí například z odlivu turistů nebo přerušení rybolovu.

BP uvedla, že její náklady spojené s havárií už dosáhly 43 miliard dolarů. Do této částky přitom není rekordní odškodnění ještě započítáno. Akcie BP přesto reagovaly na dosažení dohody růstem o 4,6 procenta. Akcionáři totiž podle iHNed.cz ocenili, že firma uzavřela relativně výhodnou dohodu, protože možná pokuta mohla být i dvojnásobná.

 

Zdroj: BBC, iHNed.cz

 

Za únik ropy do moře dostanou Spojené státy rekordní odškodné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.