Za neoprávněný zásah na FAMU hrozí policistům a jejich nadřízeným kázeňský přestupek

Vysokoškolští studenti a zaměstnanci Filmové a televizní fakulty akademie múzických umění v Praze (FAMU) v době návštěvy čínského prezidenta vyvěsili tibetskou vlajku v souladu s ústavně zaručeným právem na svobodu projevu. Na rádiu Zet to řekl advokát Michal Janík. Zásah policistů na akademické půdě byl z toho důvodu neoprávněný. Policistům a jejich nadřízeným nyní hrozí minimálně kázeňský přestupek.

Po formální stránce lze podle Janíka říci, že se policisté chovali na akademické půdě slušně. Strážníci v civilu se totiž legitimovali a požadovali po zaměstnancích konkrétní vysvětlení. Nerespektovali ovšem Listinu základních práv a svobod, jež zaručuje svobodu projevu a to je v demokratickém zřízení nemyslitelné.

Jestliže dojde k udělení kázeňského přestupku, pak jednotlivým policistům podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů hrozí kázeňský trest ve formě písemného napomenutí, snížení základního platu až o 25 procent na dobu nejvýše 3 měsíců, odnětí služební medaile, odnětí služební hodnosti, pokuty, propadnutí věci nebo zákazu činnosti.

Pokud bude jednání posouzeno jako závažnější, tak může jít podle Janíka dokonce o trestný čin Zneužití pravomoci úřední osoby. 

„Domnívám se, že tato kvalifikace jednání by byla v daném případě přísná a v kauze FAMU bych předpokládal spíše uložení kázeňského trestu. Samozřejmě za předpokladu, že neexistoval ze strany policejních či jiných složek státu plošnější pokyn na potírání projevu nesouhlasu s čínskou politikou v době návštěvy čínské hlavy státu,“ řekl Janík.

 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Za neoprávněný zásah na FAMU hrozí policistům a jejich nadřízeným kázeňský přestupek Foto: ČTK/Deml Ondřej

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.