Za dva roky skončí v EU roaming. Ve všech členských zemích budou služby za domácí ceny

Roamingové poplatky skončí v zemích Evropské unie v červnu 2017. Podle BBC se na tom předběžně dohodli zástupci členských států a Evropského parlamentu. Ukončení roamingu bude předcházet čtrnáctiměsíční přechodné období, ve kterém operátoři sice budou moci účtovat klientům využívajícím telekomunikační služby v jiné zemi EU příplatky, ale jen v omezené výši.  Dohodu ještě musí do konce letošního roku schválit jednotlivé členské státy unie, napsala agentura Reuters.

Už od dubna 2016 tak nebudou operátoři smět účtovat přirážku větší než 0,05 eura (1,40 Kč) za minutu hovoru a 0,02 eura (0,55 Kč) za jednu SMS nebo jeden megabajt přenesených dat, napsal server britské BBC. Už v přechodném období tedy dojde ke zlevnění roamingových služeb až o 75 procent, uvedla Evropská komise.

Nová pravidla také budou po operátorech vyžadovat, aby se k většině přenášených dat chovali stejně - tedy aby dodržovali princip takzvané síťové neutrality. Tento princip se však nebude vztahovat na některé služby vyžadující vysokorychlostní datové připojení jako je například internetová televize. Takové služby pak budou moci operátoři upřednostnit a přenášet s nimi spojená data prioritně za podmínky, že to neovlivní celkovou kvalitu připojení k internetu.

Telekomunikační operátoři se zrušením roamingu nesouhlasí a obávají se toho, že jim klesnou příjmy. Podle některých komentátorů by v takovém případě dokonce mohli přistoupit k všeobecnému zdražení služeb, aby si výpadek příjmů z roamingu vykompenzovali.

 

Zdroj: BBC, Reuters

 

Za dva roky skončí v EU roaming. Ve všech členských zemích budou služby za domácí ceny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.