Za dotační podvod kolem Čapího hnízda hrozí odpovědné osobě až deset let vězení

Porušení podmínek pro příjemce dotace se zpravidla považuje za porušení rozpočtové kázně, kterou postihuje správce daně na základě zákona o rozpočtových pravidlech. Evropský úřad proti podvodům (OLAF) v souvislosti s tím vyšetřuje podezření dotačního podvodu firmou Čapí hnízdo a. s., jež měla neoprávněně čerpat evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun. Citelný dopad to může představovat pro fyzické osoby, které se na úmyslném jednání směřujícím k neoprávněnému získání dotací podílely. Podle advokáta Michala Janíka z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek mohou odpovědné osoby skončit ve vězení po dobu deseti let.

Farma Čapí hnízdo a. s. měla před realizací projektu spadat pod koncern Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Před realizací samotného projektu se akcie Čapího hnízda převedly na anonymní firmu, aby tak byly splněny podmínky pro získání evropských dotací. Po uplynutí nezbytné doby se pak firma vrátila zpět pod koncern Agrofert.

„Toto jednání by mohlo být kvalifikováno jako dotační podvod ve smyslu ustanovení §212 trestního zákoníku. V tomto případě by se jednalo o zvlášť závažný zločin dotačního podvodu podle posledního tedy nejpřísnějšího šestého odstavce uvedeného v paragrafu, kde způsobená škoda činí 50 milionů korun,“ řekl Janík.

Podle Janíka jde o škodu velkého rozsahu, jež desetinásobně přesahuje spodní limit pro tuto škodu. Pachatelům tohoto podvodu tak hrozí citelný trest odnětí svobody v rozmezí mezi pět až deseti let.

„Vzhledem k tomu, že by se jednalo o zvláště závažný zločin dotačního podvodu, mohla by být kromě fyzických osob podle právního předpisu trestně odpovědná i právnická osoba, která se na dotačním podvodu podílela. Šlo by tedy o společnost farma Čapí hnízdo a. s.,“ sdělil Janík.

Společnosti Čapí hnízdo a. s. tak hrozí například celkové zrušení společnosti, propadnutí majetku, peněžitý trest, zákaz činnosti až na dvacet let nebo zákaz plnění veřejných zakázek v účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Za dotační podvod kolem Čapího hnízda hrozí odpovědné osobě až deset let vězení Foto: ČTK/Janovský Alexandr

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.