Za doporučení na IT pozici desetitisícová odměna. Peníze by ale neměly být hlavní motivací

České firmy následují celosvětový trend na trhu práce a svým zaměstnancům čím dál častěji nabízí finanční odměnu za doporučení zaměstnanců. Podle ředitele personální agentury Hays Ladislava Kučery mohou tyto bonusy dosáhnout u nedostatkových pozic až na několik desítek tisíc korun. Peníze by ale pro zaměstnance neměly být tím hlavním motivátorem, proč někoho do firmy doporučit. Společnost musí podle Kučery dávat pozor, jak tento benefit komunikuje. Musí ho také měřit.

Rostoucí ekonomika přináší firmám na jedné straně více peněz, na straně druhé je pro ně těžší získat kvalitní zaměstnance. Řada firem v Česku proto přistupuje k vypisování odměn za doporučení zaměstnanců. To, co začalo původně v rámci specializovaných pozic, je teď poměrně běžné napříč obory.

Firmy toto finanční ocenění připisuje ve většině případů svým vlastním zaměstnancům. Je výjimkou, pokud poskytne odměnu i externímu člověku. Zaměstnanecká odměna se obvykle pohybuje v řádech několika málo tisíců, ale také až desetitisíců korun. Vyšší odměny se podle Kučery dají najít například v oblasti jako IT. „Každá společnost to má jiné, ale standardem bývá to, že odměna je splatná po úspěšném absolvování prvních třech měsíců, což je zkušební doba ve většině případech. Někdy to bývá až po šesti měsících,“ přiblížil Kučera praxi.

Pro a proti

Atraktivita zaměstnavatele začíná být kritickým tématem, i proto začíná s podobnými benefity přicházet ke svým zaměstnancům. Konkrétně finanční odměna za doporučení nového kolegy by měl mít podle Kučery funkci odměnění motivovaného pracovníka.

Jedinou nevýhodou, která v tomto smyslu může nastat, je proto stav, kdy se stanou peníze hlavní motivací toho, kdo nového zaměstnance doporučuje. Firma si tedy podle Kučery měla dát pozor na to, jak o tomto benefitu informuje. „Je to hodně o interní komunikaci a o tom, jak tento benefit je komunikován dovnitř společnosti a následně, jak má ta společnost nastavené procesy na to, aby ten benefit byla schopna a ochotna vyhodnotit a to hodnocení převést do praxe,“ řekl. Právě proto také firma nesmí zapomínat na to, aby tento benefit byl měřen a podle toho modifikován. „Spíše jde o to, jak ta společnost s tím benefitem pracuje, než jaká je konotace toho, že budeme zaměstnancům částku za to, že někoho doporučí,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem personální agentury Hays Ladislavem Kučerou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Za doporučení na IT pozici desetitisícová odměna. Peníze by ale neměly být hlavní motivací Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

  Společnost ·

  Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

 2. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 3. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.