Za dobrými čtvrtletními výsledky české ekonomiky stojí intervence ČNB, říká J. Šindel

Podle hlavního ekonoma Citibank Jaromíra Šindela zvýšily intervence České národní banky (ČNB) profitabilitu a konkurenceschopnost zpracovatelského průmyslu. Ten je podle Šindela i dalších analytiků tahounem dobrých ekonomických výsledků, které minulý týden zveřejnil Český statistický úřad. 

„Pokud se podíváme na objednávky, tak jsme v průběhu roku 2014 vykázali, ale i v současnosti vykazujeme u průmyslových objednávek vyšší tempo růstu, než v případě německých objednávek v meziročním srovnání. Nasnadě může být intervence ČNB, které zvýšily profitabilitu a možná i konkurenceschopnost českého průmyslu,“ řekl Šindel v pravidelném pořadu Tržní okénko hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

V souvislosti s Českou národní bankou také hovořili o tom, zda by dlouhodobější růst ekonomiky zvýšil tlak na ukončení těchto intervencí. „Určitě bude záviset na tom, jaká budou publikovaná čísla o mzdách. To je nyní středobod měnové politiky - snažit se oživit růst mezd,“ řekl Šindel. Pokud tedy bude mezikvartálně pokračovat růst platů, může podle Šindela dojít ke změně měnové politiky. Zároveň však upozorňuje, že současná predikce ČNB počítá s opuštěním intervencí až v roce 2017, i když bankovní rada hovoří o druhém pololetí 2016. „Takže změna predikce možná zvrátí to opuštění z roku 2017 do průběhu roku 2016.“

Lukáš Kovanda hodnotil s Jaromírem Šindelem také minulou i současnou vládu a jejich přínosy k aktuálnímu svižnému růstu ekonomiky.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Za dobrými čtvrtletními výsledky české ekonomiky stojí intervence ČNB, říká J. Šindel Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.