Z Venezuely uteklo v důsledku ekonomické krize přes 2 miliony lidí

Kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu ve Venezuele uprchlo v posledních letech z této jihoamerické země na 2,3 milionu lidí. Uvedl to úřad generálního tajemníka OSN. Podle něj je hlavním důvodem, proč Venezuelané svou vlast opouštějí, nedostatek potravin a léků. Venezuela tak přišla o asi sedm procent obyvatel.

Počty prchajících Venezuelanů jsou podle OSN alarmující, protože neustále rostou a způsobují obavy z humanitární krize v celé Jižní Americe. Venezuelané utíkají zejména do Kolumbie, odkud ale řada z nich pokračuje i do dalších zemí - Ekvádoru, Peru či Brazílie.

Zatímco v roce 2015 žilo v cizině asi 700.000 venezuelských emigrantů, loni jich tam bylo už 1,6 milionu. Tyto údaje zveřejnila už letos v dubnu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Minulý týden vyhlásil stav humanitární nouze ve třech svých provinciích Ekvádor, kam v posledních týdnech přichází na 4000 Venezuelanů denně. Rekordní přechody hranic zaznamenává v posledních týdnech také Peru, kam za den z Ekvádoru přichází na 5100 Venezuelanů.

Z ekonomické krize viní opozice socialistickou hospodářskou politiku autoritářské vlády. Ta reguluje ekonomiku a v posledních několika letech také znárodnila řadu soukromých podniků, které pak zkrachovaly. V zemi kolabují i veřejné služby, stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody v řadě regionů. Prezident Nicolás Maduro ale tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout.

Ke krizi ve Venezuele, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, přispěl propad světových cen této komodity. Jen malou náplastí na rodinné rozpočty obyvatel jsou ale domácí ceny benzinu, který je téměř zadarmo. Podle serveru BBC Mundo stojí láhev vody asi 3000krát více než nádrž benzinu.

Tento týden ale Maduro oznámil, že dotované ceny benzinu skončí. Od 20. srpna mají Venezuelané platit za benzin mezinárodní ceny. Ty dotované budou platit jen pro obyvatele, kteří se prokážou takzvaným vlasteneckým průkazem. Ten zavedla vláda pro rozdělování potravin a podle opozice ho zneužívá k získávání svých příznivců; průkaz má asi polovina obyvatel.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Z Venezuely uteklo v důsledku ekonomické krize přes 2 miliony lidí Foto: Reynaldo Riobueno / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Za rok zmizela polovina nelegálních billboardů

  Byznys ·

  Za rok od zavedení zákazu billboardů v ochranném pásmu silnic a dálnic jich byla podle ministra dopravy Dana Ťoka odstraněna zhruba polovina ze dvou tisícovek. Další n…

 2. Co zatím víme o zřícení mostu v Janově?

  Společnost ·

  Záchranáři nadále pátrají po pohřešovaných poté, co se v úterý zřítil dálniční most v italském městě Janov. Z výšky 45 metrů spolu s v…

 3. Jeff Bezos aneb muž, který dal tvář e-commerce

  Byznys ·

  Kdo je nejbohatší muž moderní historie Jeff Bezos? Jde o člověka, který se zasloužil o vytvoření současné podoby e-commerce. Jde ale také o muže, který riskoval skvělo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.