Z východní Ukrajiny jsou hlášeni noví mrtví v důsledku bojů

Proruští povstalci na východě Ukrajiny dnes obvinili Kyjev z ostřelování obce Olenivka v Doněcké oblasti, při němž prý zahynulo pět lidí a dalších deset bylo zraněno. Na tiskové konferenci v Doněcku dnes o incidentu informoval mluvčí separatistů Eduard Basurin. Ukrajinská armáda útok popřela. Další čtyři lidé přišli o život při výbuchu dvou automobilů u kontrolního stanoviště separatistů poblíž Mariupolu u Azovského moře.

Podle Basurina ukrajinští vojáci ostřelovali v noci na dnešek kolonu civilních vozidel, která v Olenivce čekala na provizorním přechodu mezi povstaleckou zónou a oblastmi kontrolovanými Kyjevem. Útok byl veden minomety ráže 82 a 120 milimetrů, jejichž nasazení minské mírové dohody zakazují. Před ostřelováním obce, která leží jižně od Doněcku, podle Basurina terén monitoroval ukrajinský bezpilotní letoun.

Povstalecký vůdce Alexandr Zacharčenko agentuře DAN řekl, že útok je „děsivým potvrzením toho, že Kyjev o mír v Donbasu nestojí“. Místo toho prý chce západním státům demonstrovat svou vojenskou sílu.

Ukrajinský armádní mluvčí Oleksandr Motuzjanyk jakýkoli útok na Olenivku popřel. „Podle našich informací (u Olenivky) stříleli povstalci z ručních zbraní, naše jednotky na útok neodpověděly,“ řekl mluvčí.

Další čtyři lidé přišli o život a sedm utrpělo zranění poté, co u kontrolního stanoviště separatistů nedaleko od Mariupolu vyletěly do povětří dva automobily, uvedl dnes list Ukrajinska pravda. „Ukrajinské ozbrojené síly nemají s tímto incidentem nic společného. Palbu jsme nevedli,“ řekl mluvčí mariupolské posádky Vitalij Kyrylov.

Přístav Mariupol je největším městem na jihovýchodě Ukrajiny, které zůstává v rukou vládních sil.

 

 

Zdroj: ČTK

Z východní Ukrajiny jsou hlášeni noví mrtví v důsledku bojů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.