Z prasečí kejdy lze vytvořit průzračně čistou vodu dosahující vyšší kvality než z vodovodu

Českou inovací roku 2015 se stal projekt „Pitná voda a peletky z prasečí kejdy“. Primárním cílem tohoto projektu byla likvidace prasečí kejdy z planety. Na rádiu ZET to řekl ředitel výzkumu a vývoje Výzkumného Technologického Institutu Petr Carvan. Podle něj technologie nazvaná jako AQ3 Green cycle dokáže přeměnit jakoukoli kontaminovanou tekutinu v průzračně čistou vodu. Koncentrovaný odpad se dá využít jako palivo, jež nezapáchá a má větší výhřevnost než peletky ze dřeva. 

„Po dohodě s vepřínem jsme byli schopni udělat nebo demonstrovat to, že se může v podstatě z tak nepříjemné tekutiny udělat průzračně čistá pitná voda, která je skutečně na vyšší úrovni než voda z vodovodu, která je chlorovaná a ozonizovaná,“ řekl Carvan.

Voda je upravovaná podle Carvana fyzikálním způsobem. Vyfiltruje se pomocí nanofiltračních vakuových membrán. Oproti běžným filtračním systémům ve vodě zůstanou monovalentní a polyvalentní ionty vápníků, hořčíku a dalších látek.

„To znamená, že primárně nevyrábíme destilovanou vodu, která se pak nedá už dále upravit, ale vyrábíme pitnou vodu. Teprve z té pitné vody jsme schopni hodnoty snížit, pokud někdo chce na demi vodu pro elektronický průmysl a další technické aplikace,“ sdělil pro rádio ZET Carvan.

Voda se poté pomocí ozonu sterilizuje. Pro účely sterilizace se tedy vůbec nepoužívá chlór ani další nepříjemné chemické látky. Carvan říká, že v silách nové technologie je z jakékoli kontaminované vody odstranit veškerou biologickou, chemickou, minerální, plynnou nebo jinak toxickou zátěž.

Mezi další výhody patří to, že jde o energeticky šetrnou technologii, která funguje na energii vytvořené z pouhého solárního panelu. „Po světě máme nějaké instalace, máme například objednávky ve stepích pro pastevce stád a tam prostě elektřina není,“ informoval Carvan.

Carvan na rádiu ZET říká dále to, že pokud projeví zájem o odstranění prasečí kejdy vepřín s 30 tisíci prasaty, tak technologie přijde zhruba na 30 milionů korun. Návratnost investic je ale rychlá, protože není potřeba nakupovat vodu a platit peníze za energie.

„Návratnost těch třiceti milionů korun, může být do dvou, tří nebo čtyř let. Záleží to na tom, jak si to ekonomové nastaví. Je to dané tím, že nikde nekupujete vodu, nikdy neodvážíte kejdu na pole, za kterou platíte a kde musíte mít speciální auto a řidiče. Dále nemusíte kupovat elektrickou energii, protože si ji vyrábíte sami a nemusíte kupovat plyn, kterým se ty vepříny v zimě vytápějí,“ řekl Carvan

Projekt Výzkumného Technologického Institutu má obchodní zastoupení ve Spojených Arabských emirátech. Podle Carvana je to dané tím, že například město Dubaj zapomnělo na vybudování kanalizace. Z toho důvodu se musí z města denně vyvážet do pouště šedesát cisteren lidských exkrementů a moči.

„My tomu trochu s nadsázkou říkáme, že je to ekologická bomba. Až tam jednou zaprší, tak budou mít zničený i ten zbytek podzemních vod,“ řekl Carvan.

O technologii nemají zájem pouze Spojené Arabské Emiráty. S nedostatkem vody se potýká mnohem více států, jako je Egypt. Ten se snaží dostat z moře pitnou vodu podstatně dražším způsobem.

„Ta technologie je adaptabilní i na mořskou vodu. To znamená, že státům, které mají kolem sebe jen písek, ale mají moře, jsme schopni pomocí naší technologie poměrně levným způsobem vyčistit velké množství vody,“ uvedl na rádiu ZET Carvan.

 

Nahrávku rozhovoru odvysílaném na rádiu ZET s ředitelem výzkumu a vývoje Výzkumného Technologického Institutu Petrem Carvanem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: ZET

 

 

 

 

Z prasečí kejdy lze vytvořit průzračně čistou vodu dosahující vyšší kvality než z vodovodu Foto: Profimedia.cz: Ředitel výzkumu a vývoje Výzkumného Technologického Institutu Petr Carvan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.